Polska

Rządowa oferta dla celników

Polska

TVN24, fot: PAPMinister finansów: Podejrzani o korupcję celnicy, nie będą zwalniani z pracy.

Celnicy podejrzewani o korupcję nie będą zwalniani z pracy. Rząd przyjął we wtorek nowelizację ustawy o Służbie Celnej, która zapewnia im ochronę prawną. Był to jeden z głównych postulatów protestujących funkcjonariuszy.

(KIEROWCY ZAWIESILI DECYZJĘ O BLOKOWANIU DRÓG)

Rządową ofertę dla celników przedstawił na konferencji prasowej minister finansów Jacek Rostowski. Zbieżną z tą, o której mówił w poniedziałek w Bielsku-Białej premier Donald Tusk (CZYTAJ WIĘCEJ).

Szef resortu finansów unikał podania konkretnych dat (poza ustawą o Służbie Cywilnej) i jakichkolwiek kwot. A dziennikarze pytali m.in. koszty podwyżek dla celników i zapłaty za nadgodziny.

Etaty w Izbach Celnych nie są w pełni wykorzystane, nie będzie zatem problemów ze sfinansowaniem nadgodzin jr

Rostowski tłumaczył, czym skutkuje projekt nowelizacji ustawy o Służbie Celnej przyjęty we wtorek przez rząd. - Najważniejsze to uchylenie przepisu o obligatoryjnym zwolnieniu funkcjonariusza, który jest podejrzany o korupcję, i toczy się przeciwko niemu postępowanie, lub też został czasowo aresztowany. Teraz, kiedy celnikowi zostaną postawione zarzuty, będzie on zawieszony, jak ma to miejsce w przypadku innych służb mundurowych, a po uniewinnieniu zostanie przywrócony do pracy – mówił minister Rostowski.

Zapewnił, że celnicy będą mieli możliwość odebrania nadgodzin w formie pieniężnej, a nie w postaci dni wolnych. - Etaty w Izbach Celnych nie są w pełni wykorzystane, nie będzie zatem problemów ze sfinansowaniem nadgodzin – powiedział Rostowski.

Szybsze awanse

Obiecał też rozporządzenie, które przyspieszy awanse celników. - Nie będą przyznawane później niż po pięciu latach – tłumaczył szef resortu finansów.

Podkreślił, że wspólnie z celnikami rząd będzie pracował nad ustawą modernizacyjną, która zbliży warunki pracy i wyposażenie celników do poziomu w innych służbach mundurowych. - Projekt ustawy będzie gotowy do końca kwietnia, a przedstawiony na majowym posiedzeniu rządu – powiedział Rostowski. I dodał: - Doprowadzenie do sytuacji, w której celnicy będą traktowani jak służby mundurowe potrwa do 2011 r.

Rostowski pytany o warunki emerytalne, odpowiedział że za wcześnie o tym mówić, bo toczą jeszcze rozmowy ze związkowcami. – Przebiegają w dobrej atmosferze – zapewnił.

500 zł podwyżki

Przypomniał, że celnicy – po zakończeniu protestu - dostaną podwyżki w wysokości ok. 500 zł brutto.

Związkowcy nie ocenili jeszcze publicznie oferty rządu, są jeszcze w resorcie finansów na spotkaniu z przedstawicielami rządu. Nieoficjalnie wiadomo, że rozmowy nie toczą się łatwo, co kilkadziesiąt minut są przerwy.

Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, fot: PAP

Pozostałe wiadomości