Zarzuty o działanie w rosyjskiej siatce szpiegowskiej. ABW zatrzymała kolejne trzy osoby

Autor:
akr/kab
Źródło:
PAP
Mariusz Błaszczak o rozbiciu siatki szpiegowskiej
Mariusz Błaszczak o rozbiciu siatki szpiegowskiej Polskie Radio
wideo 2/2
Polskie RadioMariusz Błaszczak o rozbiciu siatki szpiegowskiej

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zidentyfikowała i zatrzymała kolejne trzy osoby, które zostały oskarżone o działanie w ramach rozbitej wcześniej siatki szpiegowskiej - przekazał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Łącznie w śledztwie zatrzymano już 12 osób. Żaryn dodał, że sprawa jest rozwojowa i i wymaga kolejnych działań ABW.

Szef MSWiA i minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński poinformował 16 marca o rozbiciu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego siatki szpiegowskiej działającej na rzecz Rosji. W ramach tych działań ABW zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Podejrzani, którzy zostali zidentyfikowani jako cudzoziemcy zza wschodniej granicy, prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu.

Kamiński: ABW zatrzymała podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami. Przygotowywali akty dywersji
Kamiński: ABW zatrzymała podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami. Przygotowywali akty dywersjiTVN24

Kolejne trzy osoby zatrzymane

We wtorek zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował PAP o zatrzymaniu w ostatnich dniach w ramach tego samego śledztwa kolejnych trzech osób.

- ABW zidentyfikowała kolejne osoby, które działały w ramach rozbitej wcześniej siatki szpiegowskiej. Mamy do czynienia z zatrzymanymi, którzy usłyszeli zarzuty działań szpiegowskich i funkcjonowania w zorganizowanej grupie przestępczej. Mamy do czynienia również z osobami, które w tej chwili są w areszcie, po stosownych decyzjach sądu - przekazał.

Łącznie w tej sprawie zatrzymano już 12 osób.

Żaryn: to jest na pewno sprawa rozwojowa

Żaryn dodał, że w przypadku wszystkich tych kilkunastu zatrzymanych "mowa o osobach, które funkcjonowały w ramach grupy prowadzonej przez rosyjskie służby specjalne".

- Wykonywały one na zlecenie rosyjskich służb wywiadowczych określone zadania, które wpisują się w działania o charakterze typowo wywiadowczym, ale również propagandowym. To jest cała sieć osób, które były zadaniowane do zbierania informacji o trasach i transportach świadczonych na rzecz Ukrainy, ale osoby te kolportowały również konkretne treści, które były zlecane przez stronę rosyjską i wpisują się w aktualną agendę aktywnych działań propagandowych przeciwko Polsce - zaznaczył.

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych ocenił, że sprawa nadal "wymaga daleko idących aktywnych działań ABW, która jest wspomagana również przez inne służby". - To jest na pewno sprawa rozwojowa, która będzie wymagała dalszych czynności - zaznaczył.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości