Prezydent Duda modlił się przy grobie św. Jana Pawła II

TVN24

Aktualizacja:
tvn24Prezydent Duda przy grobie św. Jana Pawła II

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w niedzielę po południu wizytę w Watykanie. Wieczorem prezydent z żoną wzięli udział w mszy świętej w Bazylice św. Piotra w Watykanie przy grobie świętego Jana Pawła II, koncelebrowanej przez kilkudziesięciu polskich księży.

Mszy przewodniczył arcybiskup Zygmunt Zimowski, który wygłosił homilię. Jednym z koncelebrantów był prezydencki kapelan ks. Zbigniew Kras.

Arcybiskup Zimowski mówił o konieczności moralnej i duchowej odnowy Polski. - Musimy być ludźmi sumienia. Polska potrzebuje dziś ludzi sumienia (…). Nie wolno nam nigdy i pod żadnym pretekstem, służąc ojczyźnie i naszym rodakom, działać wbrew sumieniu lub porzucać sumienie – podkreślił. - Jak to dobrze, że nauczanie naszego wielkiego rodaka świętego Jana Pawła II wpisuje się w pana program, panie prezydencie, i osób panu towarzyszących i oby, daj Boże, tak rozumiana służba przeniknięta zaufaniem budowanym na prawdzie mogła, z Bożym błogosławieństwem, być dogłębnie realizowana na obecnym etapie dziejów naszej ojczyzny – powiedział. W mszy uczestniczyło kilkuset pielgrzymów z Polski i Polaków mieszkających w Rzymie. Po jej zakończeniu prezydent z małżonką Agatą złożyli wiązankę kwiatów na grobie św. Jana Pawła II. Później przywitali się z Polakami, którzy uczestniczyli w nabożeństwie. Msza była pierwszym punktem wizyty prezydenta Dudy w Stolicy Apostolskiej.

W poniedziałek spotkanie z papieżem

W poniedziałek para prezydencka zostanie przyjęta na audiencji przez papieża Franciszka. Odbędzie się też spotkanie z sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem. Prezydent odznaczy także polskich duchownych pracujących w Stolicy Apostolskiej.

- Wizyta ma też wymiar dyplomatyczny. Dzisiaj bardzo wiele tematów także polityki światowej osobiście interesuje papieża Franciszka. Zakończył się niedawno synod o rodzinie. Jest także kwestia migracji, polityki zrównoważonego rozwoju. To wszystko będzie przedmiotem rozmowy w Watykanie - powiedział przed wizytą prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

- Jest też wymiar relacji państwo polskie - Kościół katolicki. W przyszłym roku są dwa bardzo ważne wydarzenia. Po pierwsze Światowe Dni Młodzieży. To społecznie największe wydarzenie międzynarodowe, które będzie miało miejsce w Polsce, właśnie z udziałem papieża Franciszka. To oczywisty temat do rozmowy. Mamy także 1050-lecie chrztu Polski. To też bardzo ważny element wspólnej relacji państwo-Kościół - dodał Szczerski.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach 26-31 lipca 2016 roku.

Odznaczenia dla duchownych

Wczesnym popołudniem w poniedziałek prezydent wręczy odznaczenia polskim duchownym pracującym w Watykanie. Odznaczenia otrzymają m.in. kardynał Stanisław Ryłko, abp Zygmunt Zimowski i ksiądz Sławomir Oder.

Następnie prezydent złoży wieniec pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Rzymie. Wieczorem w poniedziałek w Ambasadzie RP spotka się z Polonią mieszkającą we Włoszech. - Spotkanie będzie miało charakter obchodów narodowego święta. To wigilia 11 listopada - powiedział Szczerski.

Autor: PM//gak / Źródło: PAP