Polska

"Będzie okazja do spotkania z Trumpem". Szczegóły wizyty prezydenta w USA

Polska

Spotkanie z Trumpem i wystąpienie w ONZ. Szczerski o wizycie Dudy w USA
TVN 24Prezydent Duda spotka się między innymi z Polonią

- Mogę zdradzić, że zarówno pani Melania Trump napisała osobisty list do pani prezydentowej, jak i niedawno pan prezydent otrzymał osobisty list od pana prezydenta Trumpa - stwierdził minister Krzysztof Szczerski, pytany o kontakty obu przywódców. Dodał, że Andrzej Duda, który w czasie swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych wystąpi w ONZ, będzie miał również możliwość porozmawiania z prezydentem USA.

Prezydent Andrzej Duda w dniach 19-21 września złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych, podczas której weźmie udział w debacie generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

"Prezydent podziękuje za wybór Polski"

- Od nowego roku Polska staje się członkiem tego najistotniejszego dla pokoju światowego gremium decyzyjnego - przypomniał w poniedziałek na konferencji prasowej prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych będzie "budowane" wokół przyszłego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

- Prezydent oczywiście podziękuje za wybór Polski do tego grona. Będzie też zarysowywał najważniejsze wytyczne, wyznaczniki polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, polskiej pracy w tym gremium - wyjaśniał Szczerski.

"Nowy rodzaj zagrożeń dla bezpieczeństwa"

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej, ubiegającym się o to miejsce.

Szczerski powiedział, że w przemówieniu Andrzeja Dudy duży akcent będzie położony też na pojęcie wolności jako drogi do pokoju. - Pan prezydent zwróci ponadto uwagę na nowy rodzaj zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego, jakim jest ingerencja państw trzecich i organizacji zewnętrznych w procesy demokratyczne w państwach suwerennych - zaznaczył prezydencki minister.

Spotkania dwustronne

Szczerski powiedział też, że jednym z komponentów wizyty prezydenta w Stanach Zjednoczonych jest kwestia spotkań dwustronnych. Duda - jak mówił - spotka się z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite. Rozmowa ma dotyczyć przede wszystkim oceny "konsekwencji przebiegu ćwiczeń wojskowych Zapad 2017". - To będzie rozmowa na prośbę pani prezydent Grybauskaite - zaznaczył Szczerski.

Prezydent spotka się także z prezydentem Ukrainy. - Raz do roku prezydenci spotykają się w Nowym Jorku i raz do roku spotykają się z wizytami dwustronnymi, więc także i w tym roku będzie okazja do rozmowy z prezydentem Poroszenką - wyjaśnił Szczerski.

Duda ma się spotkać także między innymi z prezydentem Armenii i kilkoma innymi przywódcami. - Będzie także okazja do rozmowy zarówno z prezydentem USA, jak i z wiceprezydentem USA. Z prezydentem USA podczas przyjęcia wieczornego, które wydaje prezydent amerykański, z wiceprezydentem podczas lunchu - zaznaczył Szczerski.

"Prezydent będzie zachęcał do inwestowania"

Jak dodał, prezydent spotka się również z Polonią. - I to w dwóch odsłonach, jedno spotkanie w Fundacji Kościuszkowskiej z polskimi intelektualistami, polskiego pochodzenia, ze środowiskiem naukowym badaczy, którzy są wokół Fundacji Kościuszkowskiej skupieni. I drugie otwarte spotkanie duże z Polonią w New Jersey, w drugim dniu pobytu pana prezydenta w Stanach - tłumaczył prezydencki minister. Duda ma się spotkać także z dużymi funduszami inwestycyjnymi. - To będzie rzeczywiście ta grupa najważniejszych instytucji finansowych tego typu, amerykańskich. To będzie pierwsze spotkanie tego typu polskiego prezydenta nie z przedsiębiorcami, nie bezpośrednio z firmami, które w Polsce już mają swoje przedsięwzięcia finansowe, ale z tymi, którzy finansują, mają kapitał i którzy poszukują miejsc inwestycyjnych - wyjaśnił Szczerski.

Dodał, że prezydent będzie zachęcał te firmy do inwestowania w Polsce i w całym regionie Trójmorza.

Szczerski powiedział, że kolejnym, bardzo ważnym elementem wizyty będzie wizyta Dudy w West Point w związku z Rokiem Kościuszkowskim. Prezydent wygłosi tam wykład do kadetów amerykańskiej szkoły wojskowej. Szczerski powiedział, że to będzie pierwszy taki wykład.

Rozmowa z Trumpem o charakterze "mniej formalnym"

Szczerski był pytany na konferencji prasowej w Warszawie, czy prezydent Duda będzie miał okazję do rozmowy z prezydentem Trumpem podczas wtorkowego wieczornego przyjęcia, wydawanego przez prezydenta USA. Dopytywano go też o tematy tej rozmowy.

- To są rozmowy, które mają z natury charakter mniej formalny, (...) to raczej będzie okazja do tego, by wymienić poglądy - odpowiedział Szczerski.

Jak podkreślił, "to nie są formalne rozmowy, ale one są taką istotną częścią relacji pomiędzy państwami, bo w ostateczności to są relacje pomiędzy ludźmi". - I jak się wydaje po wizycie tu, w Polsce, te relacje są dobre - powiedział.

"Relacje osobiste są nawiązane i są dobre"

- Mogę też zdradzić, że zarówno pani Melania Trump napisała osobisty list do pani prezydentowej, jak i też niedawno pan prezydent otrzymał taki osobisty list od pana prezydenta (Trumpa) - dodał minister.

Ocenił, że to pokazuje, że amerykańska para prezydencka, "wspominając wizytę w Polsce, jest też w takim osobistym kontakcie z naszą parą prezydencką" i że "relacje osobiste są nawiązane i są dobre".

Autor: mart//now/jb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości