Polska

Prezydent dziękuje nauczycielom "jako ojciec, który przeżywał maturę córki"

Polska

Prezydent dziękuje nauczycielom za decyzję o zawieszeniu strajku
Prezydent dziękuje nauczycielom za decyzję o zawieszeniu strajkutvn24
wideo 2/35

Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu w Łosicach na Mazowszu zwrócił się do protestujących nauczycieli. Podziękował Związkowi Nauczycielstwa Polskiego za decyzję o zawieszeniu strajku. - Mówię to także jako ojciec, który kilka lat temu przeżywał maturę córki - podkreślił. Decyzją ZNP strajk będzie zawieszony do września - ogłosił wcześniej Sławomir Broniarz, prezes Związku.

W czwartek przed godziną 15 Sejm uchwalił nowelizację Prawa oświatowego, która zakłada, że dyrektorzy szkół będą mieli prawo dopuszczenia uczniów do matury. Jeszcze w czwartek wieczorem nowelizacją ma zająć się Senat.

Również w czwartek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował, że od soboty 27 kwietnia ZNP zawiesza ogólnopolski strajk w oświacie, "ale go nie kończy".

"Dziękuję Związkowi Nauczycielstwa Polskiego"

Do informacji o zawieszeniu strajku nauczycieli odniósł się w czwartek na spotkaniu z mieszkańcami Łosic w województwie mazowieckim prezydent Andrzej Duda.

- Dziękuję Związkowi Nauczycielstwa Polskiego za decyzję o zawieszeniu, przerwaniu strajku, którą dzisiaj podjęli - zwrócił się do strajkujących pracowników oświaty. - To jest bardzo ważna decyzja, dziękuję, bo prosiłem o to, by w jakiś sposób zdjąć ten niepokój, który jest na tegorocznych maturzystach i ich rodzicach, żeby zostali wszędzie sklasyfikowani, aby można było normalnie przeprowadzić maturę, by oni mogli spokojnie iść w dorosłe życie - wyliczał.

- Jeszcze raz proszę wszystkich nauczycieli, by to zrobić, by tej młodzieży zapewnić to spokojne zdanie matury i zapewnić spokój ich rodzicom - apelował prezydent. - Mówię to także jako ojciec, który kilka lat temu przeżywał maturę córki - podkreślił.

- Dziękuję za wszystkie odpowiedzialne decyzje w tym zakresie - dodał. - Pokazujecie w ten sposób państwo, co to znaczy etos nauczyciela - zwrócił się do strajkujących pracowników oświaty.

Strajk nauczycieli

Ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych rozpoczął się 8 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności oraz niezrzeszeni.

W czwartek zebrało się prezydium Związku Nauczycielstwa Polskiego. Po posiedzeniu prezes ZNP Sławomir Broniarz zorganizował konferencję prasową, na której ogłosił decyzję o zawieszeniu strajku.

CZYTAJ WIĘCEJ O STRAJKU NAUCZYCIELI. RAPORT TVN24.PL >

Autor: mjz//now/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Przemysław Piątkowski

Raporty:
Pozostałe wiadomości