Strajk nauczycieli

9 kwietnia 2019
Demonstracje nauczycieli w całym kraju
Demonstracje nauczycieli w całym kraju
tvn24
Obniżone pensje dla nauczycieli po strajkutvn24

Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz ogłosił w czwartek zawieszenie od soboty 27 kwietnia do września ogólnopolskiego strajku nauczycieli. W nocy z czwartku na piątek Senat zaakceptował bez poprawek nowelizację ustaw o systemie oświaty i Prawo oświatowe dotyczącą klasyfikacji maturzystów i przeprowadzenia matur. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych domagały się wzrostu wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych oraz pracowników administracji i obsługi o tysiąc złotych z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku.

Termin protestu zbiegł się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia to daty egzaminu gimnazjalnego, 15, 16 i 17 kwietnia - egzaminu ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

Ósmy każdego miesiąca, zawsze w innym mieście. ZNP ma nowy pomysł

8 listopada Małopolski Związek Nauczycielstwa Polskiego zorganizuje manifestację nauczycieli w Krakowie. Kolejne mają się odbywać każdego ósmego dnia miesiąca w innych miastach, na początku w Gdańsku i w Katowicach. - To wyraz naszej dezaprobaty wobec polityki edukacyjnej – powiedział prezes związku Sławomir Broniarz.

"Protest włoski to za mało". Nauczyciele zapowiadają demonstracje

- 8 listopada wyjdziemy na ulice Krakowa, by przypomnieć o wiosennym strajku i tym, że problemy, które wtedy zgłaszaliśmy, nie zostały rozwiązane – mówi Arkadiusz Boroń, prezes małopolskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego. W kolejnych miesiącach mają manifestować nauczyciele w Gdańsku i Katowicach.

"Nikt nie wyklucza innych form protestu, kiedy okaże się, że sytuacja tego wymaga"

Nauczyciele mówią: przeżyliśmy strajk i to bardzo boleśnie. Opowiadamy się za inną formą troski o prawo pracownicze, o godność zawodu - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wybór tak zwanego protestu włoskiego - rozpoczynającego się w szkołach w środę - to efekt przeprowadzonej przez ZNP ankiety wśród nauczycieli.

Nauczyciele chcą strajku włoskiego. Wyznaczyli termin rozpoczęcia protestu

Tylko 18 procent nauczycieli przepytanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego byłoby za wstrzymaniem się od pracy tak, jak zrobili to w kwietniu. Ale aż 55,3 procent jest za niewykonywaniem pozastatutowych zadań, czyli tak zwanym strajkiem włoskim - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Protest ma rozpocząć się 15 października.

Czy dojdzie do strajku nauczycieli? 227 tysięcy odpowiedzi z całej Polski

- Przeprowadziliśmy ankietę wśród 227 tysięcy nauczycieli, niemal połowa jest gotowa do akcji protestacyjnej – mówi portalowi tvn24.pl Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Z analizy danych z pierwszych czterech województw wynika, że nauczyciele najchętniej postawiliby na strajk włoski.

W szkołach brakuje pedagogów. "Nie możemy proponować 2600 złotych"

Jeżeli kryterium podejmowania decyzji dotyczących miejsca pracy zawiera w sobie komponent ekonomiczny, czyli wybieram takie miejsce pracy, które pozwala mi się normalnie utrzymać, to szkoła jest ostatnim miejscem wyboru - powiedział w rozmowie z TVN24 szef ZNP Sławomir Broniarz. - Ci, którzy bez względu na zarobki w szkole chcą pracować, coraz częściej zadają sobie pytanie, "dlaczego ja mam tę funkcję wykonywać, czy uczyć, kształcić, wychowywać, będąc poniżanym w warstwie ekonomicznej" - dodał. Odniósł się w ten sposób do braku pedagogów w polskich szkołach.

Nauczyciele wznowią strajk? Wszystko zdecyduje się we wrześniu

Sondaż dotyczący ewentualnej akcji protestacyjnej zostanie przeprowadzony od 1 do 15 września wśród pracowników placówek oświatowych - poinformował w poniedziałek szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. - 16 września Prezydium Zarządu Głównego podsumuje tę dwutygodniową kampanię i podejmie decyzję o wyznaczeniu formy protestu, określeniu jej kształtu organizacyjnego i czasu, w którym ona będzie miała miejsce - dodał.

Broniarz: decyzja o formie strajku nauczycieli przed rozpoczęciem roku szkolnego

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz potwierdził w środę, że decyzję o proteście nauczycieli, jego terminie i formie podejmie prezydium związku na zebraniu 26 sierpnia. Przyznał, że podczas ostatniego strajku nauczyciele stracili sporo pieniędzy, dlatego ewentualny strajk przyjmie formę "mało kosztową".