Strajk nauczycieli

9 kwietnia 2019
Demonstracje nauczycieli w całym kraju
tvn24Obniżone pensje dla nauczycieli po strajku

Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz ogłosił w czwartek zawieszenie od soboty 27 kwietnia do września ogólnopolskiego strajku nauczycieli. W nocy z czwartku na piątek Senat zaakceptował bez poprawek nowelizację ustaw o systemie oświaty i Prawo oświatowe dotyczącą klasyfikacji maturzystów i przeprowadzenia matur. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych domagały się wzrostu wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych oraz pracowników administracji i obsługi o tysiąc złotych z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku.

Termin protestu zbiegł się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia to daty egzaminu gimnazjalnego, 15, 16 i 17 kwietnia - egzaminu ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

W tygodniu poprzedzającym strajk dyrektorzy zawiadamiali rodziców na wiele sposobów, m.in. za pomocą dzienników elektronicznych, tradycyjnych ogłoszeń wywieszonych w szkołach oraz na zebraniach z rodzicami. Apelowali, by w czasie strajku nie przyprowadzać dzieci do przedszkoli i szkół, gdyż tam, gdzie będzie strajkować cała kadra lub jej większość, trudno będzie zorganizować opiekę nad dziećmi.

Strajk w liczbach

Prezes ZNP Sławomir Broniarz przekazał, że do godziny 10 we wtorek 9 kwietnia do strajku przystąpiło 74,39 procent placówek. Najwięcej, bo 87,72 procent szkół i przedszkoli strajkuje w województwie kujawsko-pomorskim, natomiast najmniej na Podkarpaciu - 55,17 procent.

Szkoły, które przystąpiły do strajkutvn24.pl

Szef ZNP podkreślał potem, że "statystyka zmienia się na korzyść", czyli szkół objętych strajkiem przybywa. - W dalszym ciągu (...) dostajemy sygnały o wchodzeniu do akcji strajkowej tych szkół, które dopiero dzisiaj mogą powiedzieć, że zakończyły stronę formalną tego przedsięwzięcia - dodał.

ZNP: strajkuje ponad 74 procent placówek
ZNP: strajkuje ponad 74 procent placówektvn24

CZYTAJ WIĘCEJ O DANYCH DOTYCZĄCYCH SKALI PROTESTU W PIERWSZYCH DNIACH STRAJKU WEDŁUG ZNP>

W drugim tygodniu strajku, w środę 17 kwietnia, ZNP podał, że liczba protestujących w tej formie placówek zmniejszyła się o 17 procent, ale nadal strajk trwa w większości szkół.

Tego samego dnia Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że 67 procent publicznych przedszkoli oraz ponad 60 procent szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych funkcjonuje normalnie.

Informacje przekazywane przez związkowców różnią się od ogłaszanych przez resort edukacji ze względu na inną metodologię zbierania informacji.

CZYTAJ WIĘCEJ O DANYCH ZNP I MEN ZE ŚRODY 17 KWIETNIA>

Strajk po odrzuceniu propozycji rządu

Na konferencji prasowej 8 kwietnia w kancelarii premiera wicepremier Beata Szydło stwierdziła, że "pan przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz podjął decyzję o odrzuceniu kolejnej propozycji rządu, która zawiera podwyżki dla nauczycieli".

Do tej wypowiedzi Szydło Broniarz odniósł się w TVN24. - Gdyby to była moja decyzja jednostkowa, to takie sformułowanie byłoby uprawnione. To (propozycje rządu - red.) zostało zanegowane przez prawie 600 tysięcy moich koleżanek i kolegów nauczycieli - podkreślił szef ZNP.

- Jeżeli dla pani premier jestem problemem, to jestem w stanie się usunąć gdzieś na bok i niech rozmawia z tymi 600 tysiącami nauczycieli. Dzisiaj łatwiej jest znaleźć wroga we mnie niż polemizować z tą rzeszą tysięcy nauczycieli, która mówi: "nie akceptujemy tej skali wzrostu wynagrodzeń" - podkreślił prezes związku.

Na co zgodziła się Solidarność?

Porozumienie ze stroną rządową podpisali przedstawiciele NSZZ "Solidarność".

Dlaczego NSZZ "Solidarność" przyjęła propozycje rządu i podpisała z nim porozumienie, mimo że jeszcze w piątek nie była zadowolona z przebiegu rozmów? - Ponieważ zostały zrealizowane nasze postulaty, wszystkie praktycznie. Rada krajowa w piątek zadecydowała, że jest to taki kompromis, na jaki się można zgodzić. Mamy sto procent skuteczności negocjacji - oznajmił Ryszard Proksa, szef nauczycielskiej Solidarności.

Radość z pięciopunktowego porozumienia z Solidarnością wyraziła wicepremier Beata Szydło. Przypomniała, że pensje nauczycieli zostały odmrożone w 2017 r., a od 2018 r. rząd realizuje program podwyżek dla nauczycieli. Wicepremier wyjaśniła, że strona rządowa "wychodząc naprzeciw oczekiwaniom strony oświatowej" zaproponowała przyspieszenie i zwiększenie podwyżek.

Rządowe propozycje dla nauczycieli to 9,6 procent podwyżki we wrześniu plus wypłacona już podwyżka od stycznia w wysokości 5 procent.

Dodano do tego skrócenie nauczycielskiego stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 złotych, zmianę w systemie oceniania nauczycieli i - jak przekonywała strona rządowa - zmniejszenie biurokracji.

Pozostałe punkty porozumienia z Solidarnością

Oprócz tego porozumienie zapewnia:

1. Wynagrodzenie za prowadzenie zajęć dodatkowych. W 2019 roku ma zostać przeznaczone na to w sumie 57 milionów złotych.

2. 1000 złotych na start dla młodych nauczycieli.

3. Minimalny dodatek za wychowawstwo w wysokości 300 złotych.

4. Skrócenie stażu nauczyciela stażysty do 9 miesięcy.

5. Zmniejszenie dokumentacji w procedurach awansu oraz zagwarantowanie opinii rady rodziców w procedurze oceny pracy nauczyciela.

Ostatnim punktem porozumienia jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli wypracowana w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi do 2020 roku.

Najważniejsze etapy negocjacji między nauczycielami a rządem. Żółtym kolorem oznaczono okres poniżej 60 dni do pierwszych egzaminów, czerwonym - poniżej 10 dni.opracowanie własne | Konkret 24

ZOBACZ TEŻ: Najważniejsze etapy negocjacji z rządem >

Broniarz skomentował w TVN24 podpisane porozumienie między rządem a Solidarnością. Prezes ZNP mówił, że "ta wersja, która została podpisana przez Solidarność, jest wersją, którą myśmy otrzymali 25 marca". - Ta data [25 marca - przyp. red.] ma znaczenie dlatego, że to było pierwsze spotkanie ze stroną rządową od 4 marca, od momentu, kiedy związek ogłosił datę strajku. Pytanie, co robił rząd przez te trzy tygodnie? - zwracał uwagę szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Dlaczego te kwestie zbagatelizował, bo to pytanie pojawia się także w kontekście egzaminów - podkreślił Broniarz.

ZNP apeluje o mediatora, Szydło proponuje rozmowy

We wtorek 9 kwietnia Sławomir Broniarz zaapelował o wyznaczenie przez rząd mediatora do dalszych rozmów.

- Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje w trybie pilnym (...) mediatora ze strony rządowej, który między stroną rządową, między ministrem edukacji narodowej, między premierem Morawieckim a protestującymi nauczycielami zechce mediować i zechce ten pożar ugasić - powiedział Sławomir Broniarz, szef ZNP. Na późniejszej konferencji prasowej zaproponował, aby był nim rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

RPO odniósł się do propozycji w oficjalnym oświadczeniu.

"Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje  w trybie pilnym mediatora ze strony rządowej"
"Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje w trybie pilnym mediatora ze strony rządowej"TVN 24

Wicepremier Beata Szydło informowała wówczas, że rząd jest gotowy do rozmów i jego przedstawiciele będą czekać w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie.

Wicepremier Szydło zaproponowała oświatowym związkom zawodowym kolejne rozmowy
Wicepremier Szydło zaproponowała oświatowym związkom zawodowym kolejne rozmowytvn24

Brak porozumienia

Wtorkowe rozmowy związkowców z rządem rozpoczęły się o 15, a zakończyły się o 16.30. Nie doszło do zawarcia porozumienia.

- Miałam nadzieję, że jednak uda nam się wypracować pewien konsensus - powiedziała na konferencji wicepremier Beata Szydło. - Rząd zaproponował porozumienie, niestety, zostało to odrzucone przez stronę związkową, w związku z tym nadal podtrzymujemy tę propozycję. Jesteśmy otwarci, aby nadal podpisać to porozumienie - dodała.

Szydło po rozmowach z ZNP: propozycje rządu zostały odrzucone
Szydło po rozmowach z ZNP: propozycje rządu zostały odrzuconetvn24

Do braku porozumienia odnieśli się także przedstawiciele strony związkowej.

- Byliśmy absolutnie przekonani co do tego, że pojawią się propozycje, które będą chociaż korespondowały z tym, o czym mówią związki zawodowe - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

- To porozumienie zostało odrzucone przez ponad 600 tysięcy nauczycieli, którzy strajkują w ponad 15 tysiącach szkół - mówił. Dodał, że ZNP i Forum Związków Zawodowych "podtrzymują swoją decyzję o kontynuacji strajku".

Broniarz: byliśmy przekonani, że pojawią się propozycje, które będą korespondowały z tym o czym mówi ZNP
Broniarz: byliśmy przekonani, że pojawią się propozycje, które będą korespondowały z tym o czym mówi ZNP tvn24

- Spotkanie było stratą czasu - dodał Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność-Oświata".

Poinformował także o przedstawionych przez stronę związkową nowych propozycjach.

- Zaproponowaliśmy rozłożenie podwyżki wynagrodzeń zasadniczych o 30 procent na trzy raty: byliśmy gotowi rozmawiać o większej liczbie, rząd odrzucił to bez chwili zastanowienia - tłumaczył.

ZOBACZ > Pierwszy dzień egzaminów. Reporterzy TVN24 sprawdzają sytuację w miastach

Jeszcze przed rozpoczęciem strajku minister Zalewska podpisała nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (gimnazjalnego, ósmoklasisty i matur). Zgodnie z nimi w skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele z innych szkół, a także każda osoba mająca kwalifikacje pedagogiczne. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej to odpowiedź na prośby dyrektorów szkół.

10 kwietnia, w pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych, uczniowie zmierzyli się z testami z języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie. Pierwszy z tych egzaminów nie odbył się w trzech szkołach z powodu strajku nauczycieli. W jednej z tych placówek nie przeprowadzono także sprawdzianu z języka polskiego. Powodem były kłopoty ze skompletowaniem komisji egzaminacyjnych.

PIERWSZY DZIEŃ EGZAMINÓW. CZYTAJ RELACJĘ >

"Warto bronić swoich przekonań". Wiec poparcia dla nauczycieli w Poznaniu
"Warto bronić swoich przekonań". Wiec poparcia dla nauczycieli w Poznaniutvn24

W czwartek 11 kwietnia gimnazjaliści napisali sprawdziany z przedmiotów przyrodniczych i matematyki.

- Nie mamy żadnych sygnałów, żeby gdzieś coś niepokojącego się wydarzyło, także można powiedzieć, że przebiegł spokojnie mimo całej sytuacji - powiedział dyrektor CKE Marcin Smolik zaraz po zakończeniu egzaminu, podsumowując drugi dzień testów.

CZYTAJ RELACJĘ Z CZWARTEGO DNIA STRAJKU >

W piątek 12 kwietnia uczniowie gimnazjów przystąpili do egzaminu z języka obcego. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik przekazał, że nie było sygnałów o nieprawidłowościach.

ZOBACZ RELACJĘ Z PIĄTEGO DNIA STRAJKU >

Fundusz strajkowy

W czwartek 11 kwietnia powstał Społeczny Komitet "Wspieram nauczycieli". Zainicjowano zbiórkę na fundusz strajkowy.

Broniarz tłumaczył, że "technicznym organizatorem i koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Związek Nauczycielstwa Polskiego, ale te pieniądze mają być przeznaczone tylko i wyłącznie dla osób niebędących członkami naszej organizacji".

- My jakoś sobie poradzimy, ale chcemy wspomóc tysiące nauczycieli, którzy nie należą do żadnego związku zawodowego, którzy strajkując, dając nam swoje wsparcie, znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji - powiedział prezes ZNP. Dodał, że o tym, do kogo trafią pieniądze ze zbiórki, decydować będzie komitet obywatelski, a nie ZNP.

Broniarz pytany, ile tracą strajkujący nauczyciele, wyjaśnił, że jeśli nauczyciel zarabia brutto 2500 zł, uczestnicząc w strajku traci 100 zł dziennie. - Jeśli strajkuje przez tydzień, traci 500 złotych - wyliczył.

Czwarty dzień strajku nauczycieli. Społeczny Komitet ogłasza zbiórkę
Czwarty dzień strajku nauczycieli. Społeczny Komitet ogłasza zbiórkętvn24

Zapowiedzi okrągłego stołu

We wtorek 16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki poinformował, że 18 kwietnia zostanie zaproponowana konkretna formuła dotycząca okrągłego stołu w sprawie oświaty, którego pierwsza sesja ma ruszyć niedługo po świętach. Jak dodał, zaproszenie do okrągłego stołu otrzymają między innymi związkowcy, organizacje pozarządowe, pedagodzy, rodzice i osoby z opozycji.

Wicepremier Beata Szydło mówiła w TVN24 że, jeżeli zostanie przyjęta formuła okrągłego stołu, którą zaproponuje rząd, "to będą to wielotygodniowe rozmowy".

Beata Szydło o okrągłym stole w "Rozmowie Piaseckiego"
Beata Szydło o okrągłym stole w "Rozmowie Piaseckiego" tvn24

Kolejne negocjacje

Jeszcze przed świętami, 18 kwietnia o godzinie 10, rozpoczęła się kolejna runda negocjacji pomiędzy związkowcami a stroną rządową w ramach Rady Dialogu Społecznego, ale ona też nie przyniosła rozwiązania.

Broniarz: propozycja jest u nas niezmienna
Broniarz: propozycja jest u nas niezmiennatvn24

Egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty "generalnie przebiegły bez zakłóceń"

Dziesiątego dnia strajku - w środę 17 kwietnia - uczniowie ósmych klas szkół podstawowych napisali trzecią cześć egzaminu ósmoklasisty - egzamin z języka obcego. W poniedziałek zdawali język polski, a we wtorek - matematykę. Egzamin ósmoklasisty odbył się po raz pierwszy. Jego wprowadzenie jest konsekwencją reformy edukacji - wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska poinformowała na konferencji, że "dwa cykle egzaminu, czyli egzamin po gimnazjum i po ósmej klasie generalnie przebiegły bez zakłóceń, zgodnie z procedurami, zgodnie z prawem".

Minister edukacji podsumowuje dwa cykle egzaminów
Minister edukacji podsumowuje dwa cykle egzaminówtvn24

Manifestacja przed siedzibą MEN. Decyzje w sprawie maturzystów i okrągłego stołu

Po przerwie świątecznej, 23 kwietnia w wielu miastach zorganizowano demonstracje poparcia dla strajkujących nauczycieli. Ogólnopolska manifestacja nauczycieli rozpoczęła się o godzinie 11. przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie. Demonstrowano też między innymi w Szczecinie, Krakowie i Poznaniu.

Demonstracje poparcia dla nauczycieli w Krakowie
Demonstracje poparcia dla nauczycieli w Krakowie tvn24

Tego samego dnia Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy, reprezentujący strajkujących nauczycieli, którzy nie należą do związków zawodowych, zaapelował by szkoły klasyfikowały uczniów zdających w tym roku egzamin maturalny.

Międzyszkolny Komitet Strajkowy: będziemy klasyfikować uczniów
Międzyszkolny Komitet Strajkowy: będziemy klasyfikować uczniówtvn24

Przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz odnosząc się do decyzji OMKS, powiedział że ZNP "będzie tę decyzję analizować". Jednocześnie kierownictwo związku poinformowało, że nie weźmie udziału w obradach okrągłego stołu o oświacie, zaproponowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Podobne stanowisko zajęły Forum Związków Zawodowych oraz Wolny Związek Zawodowy "Solidarność-Oświata". Zdaniem przewodniczącego ZNP debata na Stadionie Narodowym będzie miała formę "wysłuchania publicznego, gdzie każdy zapewne dostanie minutę, żeby się wypowiedzieć w kwestiach fundamentalnych". - Oczekujemy, że to będzie poważna, ekspercka debata, organizowana pod auspicjami pana prezydenta w ramach Rady Dialogu Społecznego i w tej formule Związek Nauczycielstwa Polskiego weźmie udział - dodał Broniarz.

ZNP i FZZ: nie weźmiemy udziału w obradach "okrągłego stołu" o oświacie
ZNP i FZZ: nie weźmiemy udziału w obradach "okrągłego stołu" o oświacietvn24

Również w środę 23 kwietnia część komitetów strajkowych odniosła się krytycznie do wtorkowej decyzji Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego.

Z Łodzi, Poznania i Wrocławia napłynęły informacje o braku zgody nauczycieli większości miejscowych szkół na przeprowadzenie rad pedagogicznych i sklasyfikowanie uczniów.

Plan rządu na matury

W środę 24 kwietnia Rada Ministrów przyjęła zaproponowany przez premiera Mateusza Morawieckiego projekt nowelizacji prawa oświatowego dotyczący klasyfikacji maturzystów. Zakłada on, że jeżeli o klasyfikacji uczniów nie zadecyduje rada pedagogiczna, będzie mógł to zrobić sam dyrektor szkoły. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, że dyrektor też sklasyfikuje uczniów, wtedy będzie mógł to zrobić wskazany przez władzę samorządową nauczyciel.

Premier ogłosił swój projekt dotyczący matur
Premier ogłosił swój projekt dotyczący maturtvn24

ZOBACZ RZĄDOWY PROJEKT >

Premier przedstawiając projekt podkreślił, że zależy mu na jak najszybszym przyjęciu nowelizacji.

Justyna Suchecka o kosztach oświaty. Cała rozmowa
Justyna Suchecka o kosztach oświaty. Cała rozmowatvn24
wideo 2/35

Zawieszenie strajku

Szef ZNP Sławomir Broniarz ogłosił w czwartek zawieszenie od soboty 27 kwietnia do września ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Zawieszenie strajku będzie obowiązywać do września.

Broniarz: Zawieszamy strajk. Dajemy premierowi czas do września
Broniarz: Zawieszamy strajk. Dajemy premierowi czas do wrześniatvn24

Do informacji o zawieszeniu strajku nauczycieli odniósł się w czwartek na spotkaniu w Łosicach, w województwie mazowieckim, prezydent Andrzej Duda.

- Dziękuję Związkowi Nauczycielstwa Polskiego za decyzję o zawieszeniu, przerwaniu strajku, którą dzisiaj podjęli. To jest bardzo ważna decyzja. Dziękuję, bo prosiłem o to, by w jakiś sposób zdjąć ten niepokój, który jest na tegorocznych maturzystach i ich rodzicach, żeby zostali wszędzie sklasyfikowani, aby można było normalnie przeprowadzić maturę, by oni mogli spokojnie iść w dorosłe życie - powiedział.

Prezydent: dziękuję nauczycielom za decyzję o zawieszeniu strajku
Prezydent: dziękuję nauczycielom za decyzję o zawieszeniu strajkutvn24

Szef rządu Mateusz Morawiecki podkreślił na konferencji prasowej w Warszawie, że z satysfakcją przyjął deklarację ZNP. - Dobrze, że ta deklaracja padła - zaznaczył.

Również szefowa MEN Anna Zalewska na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży podziękowała prezesowi ZNP za zawieszenie strajku. Komisja zebrała się, aby między innymi rozpatrzyć wniosek o wyrażenie wobec niej wotum nieufności.

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży negatywnie zaopiniowała w czwartek wniosek posłów PO-KO o odwołanie ze stanowiska minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Opozycja zarzuca szefowej MEN m.in. chaos w edukacji i doprowadzenie do strajku nauczycieli.

BEATA SZYDŁO I SŁAWOMIR BRONIARZ BYLI W CZWARTEK GOŚĆMI "FAKTÓW PO FAKTACH" W TVN24.

Senat przyjął nowelizację dotycząca matur

Sejm w czwartek w ekspresowym tempie uchwalił nowelizację ustaw o systemie oświaty i Prawo oświatowe dotyczącą klasyfikacji maturzystów i przeprowadzenia matur. W nocy z czwartku na piątek Senat zaakceptował bez poprawek nowelizację ustaw. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Zgodnie z nowelą, jeśli rada pedagogiczna nie przeprowadzi klasyfikacji i promocji, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk odpowiadając na pytania senatorów powiedział, że rząd wierzył, że "nauczyciele będą chcieli wrócić do swoich uczniów". - Okazało się, że są nauczyciele, którzy postanowili zachować się inaczej, dlatego dopiero w ostatniej chwili podjęliśmy takie decyzje - tłumaczył Dworczyk.

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustaw o systemie oświaty i Prawo oświatowe. Debata
Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustaw o systemie oświaty i Prawo oświatowe. Debatatvn24

Sejm odrzucił wniosek o odwołanie Zalewskiej

W czwartek w nocy w Sejmie odbyła debata nad wnioskiem PO-KO o odwołanie ze stanowiska minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Kluby PO-KO, Nowoczesnej, PSL-UED i Kukiz'15 opowiedziały się za wyrażeniem wotum nieufności wobec szefowej MEN, przeciwny był klub PiS. Sejm odrzucił wniosek o odwołanie Zalewskiej.

Sejm odrzucił wniosek o odwołanie Anny Zalewskiej
Sejm odrzucił wniosek o odwołanie Anny Zalewskiejtvn24

(Pół)okrągły stół

W piątek o godzinie 12 na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczną się obrady (pół)okrągłego stołu edukacyjnego. W obradach nie wezmą udziału ani Związek Nauczycielstwa Polskiego, ani Forum Związków Zawodowych, które prowadziły strajk w szkołach.

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

8 listopada Małopolski Związek Nauczycielstwa Polskiego zorganizuje manifestację nauczycieli w Krakowie. Kolejne mają się odbywać każdego ósmego dnia miesiąca w innych miastach, na początku w Gdańsku i w Katowicach. - To wyraz naszej dezaprobaty wobec polityki edukacyjnej – powiedział prezes związku Sławomir Broniarz.

- 8 listopada wyjdziemy na ulice Krakowa, by przypomnieć o wiosennym strajku i tym, że problemy, które wtedy zgłaszaliśmy, nie zostały rozwiązane – mówi Arkadiusz Boroń, prezes małopolskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego. W kolejnych miesiącach mają manifestować nauczyciele w Gdańsku i Katowicach.

Nauczyciele mówią: przeżyliśmy strajk i to bardzo boleśnie. Opowiadamy się za inną formą troski o prawo pracownicze, o godność zawodu - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wybór tak zwanego protestu włoskiego - rozpoczynającego się w szkołach w środę - to efekt przeprowadzonej przez ZNP ankiety wśród nauczycieli.

Tylko 18 procent nauczycieli przepytanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego byłoby za wstrzymaniem się od pracy tak, jak zrobili to w kwietniu. Ale aż 55,3 procent jest za niewykonywaniem pozastatutowych zadań, czyli tak zwanym strajkiem włoskim - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Protest ma rozpocząć się 15 października.

- Przeprowadziliśmy ankietę wśród 227 tysięcy nauczycieli, niemal połowa jest gotowa do akcji protestacyjnej – mówi portalowi tvn24.pl Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Z analizy danych z pierwszych czterech województw wynika, że nauczyciele najchętniej postawiliby na strajk włoski.

Jeżeli kryterium podejmowania decyzji dotyczących miejsca pracy zawiera w sobie komponent ekonomiczny, czyli wybieram takie miejsce pracy, które pozwala mi się normalnie utrzymać, to szkoła jest ostatnim miejscem wyboru - powiedział w rozmowie z TVN24 szef ZNP Sławomir Broniarz. - Ci, którzy bez względu na zarobki w szkole chcą pracować, coraz częściej zadają sobie pytanie, "dlaczego ja mam tę funkcję wykonywać, czy uczyć, kształcić, wychowywać, będąc poniżanym w warstwie ekonomicznej" - dodał. Odniósł się w ten sposób do braku pedagogów w polskich szkołach.

Sondaż dotyczący ewentualnej akcji protestacyjnej zostanie przeprowadzony od 1 do 15 września wśród pracowników placówek oświatowych - poinformował w poniedziałek szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. - 16 września Prezydium Zarządu Głównego podsumuje tę dwutygodniową kampanię i podejmie decyzję o wyznaczeniu formy protestu, określeniu jej kształtu organizacyjnego i czasu, w którym ona będzie miała miejsce - dodał.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz potwierdził w środę, że decyzję o proteście nauczycieli, jego terminie i formie podejmie prezydium związku na zebraniu 26 sierpnia. Przyznał, że podczas ostatniego strajku nauczyciele stracili sporo pieniędzy, dlatego ewentualny strajk przyjmie formę "mało kosztową".

500 złotych brutto ze społecznego funduszu strajkowego "Wspieram nauczycieli" otrzymają nauczyciele i pracownicy oświaty, którzy spełniają wymagane warunki. Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że wypłaty dla biorących udział w kwietniowym proteście ruszyły w poniedziałek.