Pięć lat temu zmarł Jan Nowak-Jeziorański. - Pan Jan czuł się posłany z wyraźnie określoną misją, by odważnie nieść świadectwo wolności i prawdy - na rocznicowej mszy wspominał "kuriera z Warszawy" abp Józef Życiński.
Msza św. w intencji Nowaka-Jeziorańskiego odbyła się we wtorek w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Drogi panie Janie, dopomóż nam, aby głos wolnej Polski wydobywał to, co najpiękniejsze w codzienności naszego dnia, abyśmy potrafili budować nową i wolną Europę, kierując się zasadami humanizmu chrześcijańskiego Abp Józef Życiński
- Kiedyś go spytałem: czym się różni jego postawa od postawy Jerzego Giedroycia w tym czasie, gdy nasilały się komentarze na temat odmiennych wizji polskiej wolności? (...) Pan Jan odpowiedział: nie dramatyzowałbym tych różnic, one są normalne, ale podstawowa różnica między nami jest w tym, że Jerzy Giedroyć jest agnostykiem, ja jestem wierzącym i w ewangelii Chrystusa szukam przede wszystkim inspiracji, by zrealizować wielkie sny o wolności - wspominał Jana Nowaka-Jeziorańskiego metropolita lubelski.
Według abp. Życińskiego, przesłanie Jana Nowaka-Jeziorańskiego należy odczytywać jako "lekcję odwagi i nonkonformizmu". - Gromadząc się przy ołtarzu Chrystusa (...) stawiamy sobie pytanie, co my możemy zrobić w obecnych realiach, żeby obecność tych sztandarów, które widnieją przy ołtarzu, dało się przełożyć na język codziennych konkretów - zastanawiał się arcybiskup. - Drogi panie Janie, dopomóż nam, aby głos wolnej Polski wydobywał to, co najpiękniejsze w codzienności naszego dnia, abyśmy potrafili budować nową i wolną Europę, kierując się zasadami humanizmu chrześcijańskiego - mówił metropolita lubelski.
Zapamiętałam Jana Nowaka-Jeziorańskiego jako człowieka niezwykle ciepłego, mądrego, twardego antykomunistę, któremu nie była znana nienawiść, który wyraźnie oddzielał system od ludzi, którzy zaangażowali się po jego stronie Hanna Gronkiewicz-Waltz
Wspomnienia o Nowaku-Jeziorańskim
W środę w południe odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów na grobie Jana Nowaka-Jeziorańskiego na stołecznych Starych Powązkach.
Po popołudniu w Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie zaprezentowany przegląd filmów o Nowaku-Jeziorańskim m.in. "Kurier z Warszawy 60 lat później" Andrzeja Wajdy. Po projekcji będzie miało miejsce spotkanie wspomnieniowe z udziałem jego przyjaciół m.in. Jacka Fedorowicza, Radosława Sikorskiego i Mirosława Chojeckiego.
Drugą część obchodów zainauguruje 11 czerwca konferencja naukowa poświęcona Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu i Radiu Wolna Europa pt. "Jan Nowak-Jeziorański. Kurier Armii Krajowej, redaktor Radia Wolna Europa, polityk" na Uniwersytecie Warszawskim.
- Zapamiętałam Jana Nowaka-Jeziorańskiego jako człowieka niezwykle ciepłego, mądrego, twardego antykomunistę, któremu nie była znana nienawiść, który wyraźnie oddzielał system od ludzi, którzy zaangażowali się po jego stronie. Wiedział, że niektórzy dali się uwieść przez system komunistyczny. Był niezwykle utalentowany, miał zdolność werbalizowania stanów faktycznych i zawsze mnie dziwiła trafność jego analizy. Był bardzo związany ze stolicą, dlatego pragniemy podczas obchodów uczcić jego pamięć - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
"Kurier z Warszawy"
Jan Nowak-Jeziorański, właściwie Zdzisław Antoni Jeziorański, był politykiem, działaczem społecznym, dziennikarzem i żołnierzem Armii Krajowej. Odbył m.in. pięć wypraw na trasie Warszawa - Londyn, jako kurier Komendanta Głównego AK i jego łącznik z londyńskim rządem polskim.
Po wojnie pozostał za granicą, mieszkał w Londynie, Monachium i pod Waszyngtonem. W roku 1952 został szefem utworzonej wówczas polskiej sekcji Radia Wolna Europa (RWE). Po odejściu z RWE w 1976 r. przez 20 lat działał w Kongresie Polonii Amerykańskiej, a także jako konsultant Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA, odgrywając istotną rolę w przyjęciu Polski do NATO.
58 lat emigracji
W lipcu 2002 r., po 58 latach, powrócił do Polski, a swoje bogate zbiory archiwalne przekazał Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich. Autor książek m.in. "Kurier z Warszawy", "Wojna w eterze", "Polska z oddali", "W poszukiwaniu nadziei", "Rozmowy o Polsce" i "Fakty, wydarzenia, opinie" zmarł 20 stycznia 2005 r. w Warszawie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24