Polska

Prymas Polski: trzeba przyjrzeć się odpowiedzialności hierarchów

Polska

[object Object]
Prymas Polski o odpowiedzialności hierarchówtvn24
wideo 2/26

Nie mam wątpliwości, że trzeba przyjrzeć się odpowiedzialności hierarchów w poszczególnych przypadkach pokazanych w filmie, ale wymaga to gruntownego zbadania - powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Odniósł się do przypadków pedofilii przedstawionych w filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu".

Arcybiskup Wojciech Polak powiedział, że w filmie braci Sekielskich "wstrząsnęły nim zachowania w relacji do osób skrzywdzonych, które odważyły się zgłosić przestępstwa księży".

- Jak pokazuje film, w delegatach Kościoła brakło empatii i szacunku dla człowieka cierpiącego. To pokazuje, jak wiele powinniśmy się jeszcze nauczyć i zmienić. Po obejrzeniu filmu jestem jeszcze mocniej przekonany, że w Kościele najbardziej potrzeba głębokiej zmiany mentalności - ocenił.

Prymas podkreślił, że "w centrum zawsze muszą być osoby pokrzywdzone i ich dobro".

Prymas o odpowiedzialności hierarchów

Abp Polak przyznał, że "nie ma wątpliwości, że trzeba przyjrzeć się odpowiedzialności hierarchów w poszczególnych przypadkach pokazanych w filmie, ale wymaga to gruntownego zbadania".

- Jedynie na podstawie dokumentu Tomasza Sekielskiego nie jestem w stanie odpowiedzialnie ocenić tej sytuacji. Trzeba wszystko rozpoznawać w świetle dokumentów, przeprowadzić szczegółowe postępowanie - tłumaczył.

Dodał, że "w świetle papieskiego dokumentu obowiązek przebadania tych spraw spoczywa na metropolitach wobec biskupów z diecezji im podlegających".

- Opisano procedury postępowania metropolity, który – będzie prowadził dochodzenie w odniesieniu do biskupa oskarżonego zarówno o konkretne wykroczenia, jak i zaniedbanie, bądź zaniechanie wymaganych działań. To działanie metropolity będzie wymagało współdziałania i wskazówek ze strony Stolicy Apostolskiej - mówił prymas.

"Komisja w każdej diecezji"

Odniósł się do wydanego w sobotę 11 maja oświadczenia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego. "Niektóre sprawy ukazane w filmie były już znane, inne nieznane. Te znane trzeba raz jeszcze dokładnie przeanalizować, w przypadku nieznanych należy rozpocząć procesy tak, aby dobro pokrzywdzonych było chronione przede wszystkim i nade wszystko" - podkreślił abp Gądecki.

Arcybiskup Wojciech Polak ocenił, że "w każdej z tych diecezji należałoby powołać komisję, która przeanalizuje konkretne przypadki".

Fundusz solidarnościowy

W czwartek w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski mówił, że trwają prace nad powołaniem funduszu solidarnościowego, który ma pomagać osobom pokrzywdzonym przez duchownych.

W CZWARTEK PRYMAS POLSKI BYŁ GOŚCIEM "FAKTÓW PO FAKTACH"

Prymas: powstanie fundusz solidarnościowy dla poszkodowanych przez duchownych
Prymas: powstanie fundusz solidarnościowy dla poszkodowanych przez duchownychtvn24

"Tylko nie mów nikomu"

11 maja w internecie został opublikowany film dokumentalny Tomasza Sekielskiego i jego brata Marka "Tylko nie mów nikomu" przedstawiający przypadki pedofili w polskim Kościele. Przedstawia między innymi nieopisane do tej pory przypadki - nieżyjącego ks. prałata Franciszka Cybuli i ks. Eugeniusza M. oraz księdza Dariusza Olejniczaka, który został skazany za molestowanie seksualne dzieci, a niedawno prowadził dla nich rekolekcje pomimo zasądzonego, dożywotniego zakazu pracy z dziećmi.

W ponaddwugodzinnym dokumencie znalazły się również m.in. wstrząsające wyznania ofiar, które stanęły oko w oko ze swoimi oprawcami. Są także wyznania tych, którzy przyznają się do winy. Kamera towarzyszy skrzywdzonym w podróżach do miejsc, w których - jak opisują w filmie - dochodziło do molestowania.

CO POKAZUJE DOKUMENT "TYLKO NIE MÓW NIKOMU". CZYTAJ WIĘCEJ >

Autor: js//plw / Źródło: gosc.pl, TVN24

Pozostałe wiadomości