Polska

O Polsce na Oksfordzie. "To seksowny temat"

Polska

Aktualizacja:
Fakty TVNNa prestiżowym Okfordzie będą studia o Polsce

Na Oksfordzie ruszają interdyscyplinarne studia o współczesnej Polsce. Uroczysta inauguracja programu odbyła się w środę w warszawskich Łazienkach.

To pierwsza taka inicjatywa na świecie, która można okazać się przełomowa dla promocji wizerunku Polski za granicą. Zaangażowani w projekt po stronie Oksfordu są m.in. prof. Timothy Garton Ash, prof. Jan Zielonka i prof. Norman Davies, a po stronie polskiej m.in. Tadeusz Mazowiecki oraz prof. Zbigniew Pełczyński.

- Czuję się trochę takim ojcem chrzestnym tego programu. Od dłuższego czasu zauważyłem, że stan wiedzy o Polsce jest coraz słabszy poza jej granicami. To paradoks, bo zimna wojna się skończyła, świat jest otwarty, jednak dotacje rządowe na programy poświęcone dawnemu blokowi wschodniemu się skończyły. Na większości uczelni na Zachodzie studia poświęcone Polsce w ogóle nie są obecne. Czekaliśmy na nowe inicjatywy w tej dziedzinie, jednak bez skutku. Więc uznałem, że muszę coś z tym zrobić - uważa prof. Davies.

- Z punktu widzenia Oksfordu, chociaż tam praktycznie od zakończenia wojny interesowano się wschodnią Europą, ale bardziej regionem niż Polską, brak było takiej instytucji, która by zajmowała się konkretnie naszym krajem. Do tej pory liczba osób, które zajmują się profesjonalnie Polską jest stosunkowo mała i wydaje mi się, że ten program jest szansą by to zmienić, zwłaszcza w tym otoczeniu, bardzo otwartym na resztę świata - powiedział z kolei prof. Pełczyński.

Finansowaniem studiów zajmować się będzie nowo powołana Fundacja St. Antony's College Oxford Noble Foundation. Przewodniczącym Rady Fundacji jest dr Leszek Czarnecki.

"Polska jest seksownym tematem" tvn24

"Dać innym możliwość zrozumienia Polski"

Program Studiów o Współczesnej Polsce koncentruje się na Polsce współczesnej - przemianach lat 80., transformacji po 1989 roku, a także dzisiejszym systemie gospodarczym, społecznym i politycznym. Studia bazować mają na naukach społecznych i humanistycznych. Program realizowany będzie na wydziale St. Antony's, który specjalizuje się w tematyce studiów międzynarodowych. Program będzie skierowany przede wszystkim do doktorantów. W jego ramach będą organizowane seminaria, spotkania i konferencje, planowane jest także realizowanie programów partnerskich z uczelniami w Polsce. Równocześnie z podpisaniem aktu powołania Programu Studiów o Współczesnej Polsce, zaplanowano ogłoszenie konkursu na jego dyrektora.

- Mamy nadzieję, że program ruszy we wrześniu przyszłego roku. Jego celem jest przede wszystkim utworzenie kierunku polskiego dla obcokrajowców i liczymy, że po latach będzie coraz więcej absolwentów, którzy się znajdą w dziennikarstwie, dyplomacji czy biznesie i zwiększą wiedzę o Polsce na świecie. Zakładamy, że każdy student będzie się kształcił minimum trzy lata. Oczywiście początki na pewno będą najtrudniejsze, jednak klimat St. Antony's jest bardzo przychylny - ocenił prof. Davies.

Autor: jk\mtom\k / Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN