Prezydent powołał nowych ministrów i podziękował za "objęcie ważnych urzędów w trudnych czasach"

Autor:
ft/ja
Źródło:
TVN24,PAP
Prezydent powołał nowych ministrów
Prezydent powołał nowych ministrówTVN24
wideo 2/7
TVN24Prezydent powołał nowych ministrów

Prezydent Andrzej Duda powołał w środę w Pałacu Prezydenckim Adama Niedzielskiego na stanowisko ministra zdrowia i Zbigniewa Raua na stanowisko ministra spraw zagranicznych.

Powołując nowych ministrów zdrowia i spraw zagranicznych, prezydent Duda podziękował im za "objęcie niezwykle ważnych urzędów w tych niezwykle trudnych czasach". - Zarówno jeżeli chodzi o ochronę zdrowia, jak i o sprawy zagraniczne, widzimy, że to są te główne tematy, o których mówią media. Z jednej strony problem walki z koronawirusem, z drugiej to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą - mówił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Zadania, które stoją przed panami są duże, ale jesteście obywaj doświadczonymi nie tylko naukowcami, ale przede wszystkim prowadziliście działania w ramach ważnych urzędów publicznych - zaznaczył prezydent.

Duda: proszę o dobrą współpracę obydwu panów ministrów

- Wiele dobrego stało się na przestrzeni ostatnich lat w polskiej służbie zdrowia, wzrastają nakłady na ochronę zdrowia, trzeba, żeby te pieniądze były w jak najlepszy sposób wykorzystane - mówił Andrzej Duda na uroczystościach w Pałacu Prezydenckim.

- Jeżeli chodzi o sprawy międzynarodowe, to także są wielkie zadania do zrealizowania i realizuje się je bardzo trudno obecnie, bo nie ma właściwie poważnych międzynarodowych spotkań, zgromadzeń, ale pracujemy wirtualnie, natomiast politykę prowadzić trzeba i mam głęboką wiarę w to, że wrócimy o normalnego jej prowadzenia - dodał.

Duda: dziękuję za objęcie ważnych urzędów w niezwykle trudnych czasach
Duda: dziękuję za objęcie ważnych urzędów w niezwykle trudnych czasachTVN24

Prezydent podkreślał, że naturalnie, z przyczyn konstytucyjnych, częściej będzie współpracował z szefem MSZ, ale wyraził nadzieję na współpracę także z ministrem zdrowia.

- Proszę o dobrą współpracę obydwu panów ministrów - apelował Duda.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce do nowego szefa dyplomacji: gratulacje

W środę gratulacje nowemu ministrowi spraw zagranicznych złożyła ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Georgette Mosbacher.

"Gratuluję Zbigniewowi Rauowi powołania na stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych. Panie Ministrze, jestem przekonana że nasza współpraca przyczyni się do dalszego wzmacniania polsko-amerykańskich relacji. Wszystkiego najlepszego w nowej roli!" – napisała Mosbacher.

Odejścia w rządzie Mateusza Morawieckiego

W miniony wtorek rezygnację z funkcji ministra zdrowia złożył Łukasz Szumowski. Z kolei w czwartek Jacek Czaputowicz zrezygnował z pełnionej funkcji szefa resortu dyplomacji.

Premier Mateusz Morawiecki na czwartkowej konferencji prasowej w KPRM podał nazwiska osób, które wskazał na nowych ministrów zdrowia i spraw zagranicznych. Jak poinformował, funkcję szefa resortu zdrowia obejmuje dotychczasowy szef NFZ Adam Niedzielski, a szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, były wojewoda łódzki Zbigniew Rau pokieruje Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Prezydent i zaprzysiężeni ministrowieTVN24

Były szef NFZ nowym ministrem zdrowia

Adam Niedzielski od 2019 roku był prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia, wcześniej pełnił funkcję zastępcy prezesa NFZ ds. operacyjnych. Od 2016 roku pełnił funkcję dyrektora generalnego w Ministerstwie Finansów. W latach 2017-2018 był członkiem rady nadzorczej spółki celowej Aplikacje Krytyczne. Ponadto od stycznia do lipca 2018 roku był powołanym na wniosek Ministra Finansów członkiem Rady Narodowego Funduszu Zdrowia.

CZYTAJ WIĘCEJ. Kim jest Adam Niedzielski? >>>

Niedzielski jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej na dwóch kierunkach: ekonomia oraz metody ilościowe i systemy informacyjne. W 2003 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, nadany przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.

Senator, wojewoda, poseł. Kim jest nowy szef polskiej dyplomacji?

Zbigniew Rau w latach 2015-2019 sprawował funkcję wojewody łódzkiego. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał mandat posła i został powołany na szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych. Był również senatorem VI kadencji.

CZYTAJ WIĘCEJ. Kim jest Zbigniew Rau? >>>

Jest prawnikiem, nauczycielem akademickim. Rau od 2006 roku jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego, pracuje na UŁ jako kierownik Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a.

Autor:ft/ja

Źródło: TVN24,PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości