Miliony złotych na wynajem niewykorzystywanych pomieszczeń. NIK o nieprawidłowościach w IPN

Źródło:
PAP
Nowa siedziba IPN w dawnym areszcie śledczym. Kontrowersyjna inwestycja w krakowskim Podgórzu
Nowa siedziba IPN w dawnym areszcie śledczym. Kontrowersyjna inwestycja w krakowskim Podgórzu
Bartłomiej Plewnia, tvn24.pl
Nowa siedziba IPN w dawnym areszcie śledczym. Kontrowersyjna inwestycja w krakowskim PodgórzuBartłomiej Plewnia, tvn24.pl

Instytut Pamięci Narodowej płacił prawie milion złotych miesięcznie przez osiem miesięcy za wynajem niewykorzystywanych pomieszczeń w budynku, gdzie miała być nowa siedziba Centralnego Przystanku Historia – wynika z wystąpienia pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli. Niemal 18 milionów złotych IPN miał wydać z naruszeniem prawa, nierzetelnie lub niegospodarnie.

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła wykonanie budżetu państwa w 2023 roku w części dotyczącej Instytutu Pamięci Narodowej. Z wystąpienia pokontrolnego NIK wynika, że IPN, jako dysponent części budżetu państwa, wydatkował w ubiegłym roku środki budżetowe w kwocie prawie 538,76 miliona złotych zgodnie z planem rzeczowym i finansowym, przy czym prawie 17,92 miliona złotych wydano z naruszeniem prawa, nierzetelnie lub niegospodarnie.

NIK oceniła, że IPN nienależycie zarządzał środkami publicznymi na realizację przedsięwzięć związanych z utworzeniem nowej siedziby Centralnego Przystanku Historia (CPH) i dopuścił do niegospodarnego wydatkowania środków w wysokości 7,72 miliona złotych na najem pomieszczeń, wraz z kosztami eksploatacyjnym i mediami, w budynku przy ul. Marszałkowskiej 107 w Warszawie. Przez osiem miesięcy IPN za wynajem niewykorzystywanych pomieszczeń płacił średnio 965,7 tys. zł.

Instytut Pamięci Narodowej mimo zawarcia w listopadzie 2022 roku umowy najmu na pomieszczenia przy Marszałkowskiej do dnia zakończenia kontroli nie wykorzystał wynajętych na CPH pomieszczeń do bieżącej działalności edukacyjnej, wystawienniczej i wydawniczej IPN.

"W toku kontroli NIK nadal trwały prace wykończeniowe tych pomieszczeń i instalacyjne sprzętu multimedialnego" – wskazano w wystąpieniu pokontrolnym NIK.

370 tysięcy złotych za kapsuły multimedialne z Tajwanu

370 tysięcy złotych IPN wydał na zakup kapsuł multimedialnych do CPH, które do Polski miały przypłynąć z Tajwanu, ale sprzęt ten do zakończenia kontroli NIK nie został dostarczony przez wykonawcę. Ponadto przy dokonaniu potwierdzenia odbioru kapsuł miało dojść do poświadczenia nieprawdy.

Kontrolerzy ustalili, że 4 marca 2023 roku w żadnym z wynajmowanych przez IPN pomieszczeń na funkcjonowanie nowego CPH nie znajdowały się kapsuły multimedialne, których dostawę wraz z montażem i podłączeniem na miejscu potwierdzono w protokole odbioru z 20 grudnia 2023 roku.

Ze strony IPN potwierdzenia odbioru dokonał kierownik samodzielnej sekcji projektów aranżacyjnych Biura Przystanków Historia. Dyrektor Biura Przystanków Historia zeznał, że ze względu na duży zakres obowiązków dla realizacji projektu zatrudnił pracownika, który został kierownikiem tego projektu i był w całości odpowiedzialny za jego realizację.

W wystąpieniu pokontrolnym czytamy, że kierownik pierwotnie oświadczył, że kapsuły zostały przekazane do serwisu, ale to oświadczenie okazało się niezgodne ze stanem faktycznym. Po stwierdzeniu braku kapsuł kierownik "zeznał, że faktycznie tych kapsuł nie było i nie przeprowadzono też ich testów, a gotowy protokół o przekazaniu do serwisu otrzymał on od wykonawcy, który sporządził go na jego prośbę".

W wyjaśnieniach złożonych w imieniu prezesa IPN dyrektor generalna podała, że kapsuły zostały dostarczone 11 kwietnia 2024 roku do portu w Gdańsku i czekają na odprawę celną zaplanowaną na 16 kwietnia. Opóźnienie miało wynikać z konfliktu zbrojnego na Morzu Czerwonym.

Do poświadczenia nieprawdy miało dojść również przy dokonaniu potwierdzenia odbioru na zakup sprzętu i wyposażenia, w tym mebli do CPH. Na zakup i montaż sprzętu wydano ponad 640 tysięcy złotych, ale część tego sprzętu nie została zamontowana. Z kolei ponad 11 tysięcy złotych wypłacono na wynagrodzenie za realizację nadzoru autorskiego nad realizacją aranżacji CPH. Wynagrodzenie wypłacono, mimo że do końca ubiegłego roku przedsięwzięcie nie zostało zakończone.

Licencja do gry, prawa do imienia róży

Kontrola wykazała ponadto, że przy wydatkowaniu środków na działalności IPN poniesiono wydatki na łącznie 4,72 miliona złotych z naruszeniem zasad racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi.

Większość z tej kwoty, bo 4,34 miliona złotych, wydano na zakup 10-letniej licencji do gry RPG "Warsaw Rising: Miasto Bohaterów". Jak czytamy w wystąpieniu pokontrolnym NIK, zrobiono to "bez rzetelnego rozeznania rynku co do alternatywnych rozwiązań i rzetelnego oszacowania wartości nabywanej licencji do gry, funkcjonującej od czterech lat na rynku gier komputerowych".

Zdaniem zastępcy dyrektora Biura Nowych Technologii w IPN "alternatywne rozwiązanie byłoby nieekonomiczne", ale – jak wskazała NIK – nie potwierdzono tego poglądu udokumentowaną analizą.

120 tysięcy złotych instytut wydał na wykonanie dla IPN kroju pisma służącego do skutecznej identyfikacji wizualnej, "mimo że szerokim zakresem ozdobnych krojów pisma IPN dysponował w ramach ogólnodostępnych oprogramowań biurowych".

Instytut Pamięci NarodowejLeszek Szymański/PAP

Z kolei 34,4 tysiąca złotych wydano na zakup na okres 10 lat praw do nadania imienia nowej odmianie róży dziewiczej o nazwie hodowlanej "ROJmemo". Róży nadano nazwę Victoria 1920 r. NIK zwrócił uwagę, że zrobiono to "bez przeprowadzenia jakichkolwiek analiz skuteczności takiej formy promowania wydarzeń historycznych".

50 tysięcy złotych wydano na zlecenie tutoriali do gier planszowych, "w sytuacji, gdy dostępne były one w wersji papierowej oraz jako tzw. samouczki w aplikacjach internetowych, a dodatkowo część z nich posiadała już instrukcje filmowe z lat poprzednich".

Prawie 150 tysięcy złotych IPN wydał na organizację imprezy sportowej w ramach Kongresu Pamięci Narodowej, a 32 tysiące złotych na program Republika Historii. Chodzi o pięć ośmiominutowych odcinków programu specjalnego. Zdaniem NIK zrobiono to wbrew założonemu celowi dotarcia do jak najszerszej grupy odbiorców, gdyż realizacja nastąpiła w stacji telewizyjnej o niskiej oglądalności, nieprzekraczającej 0,5 procent.

Kontrola NIK wykazała ponadto, że niezgodnie z przepisami za 31,2 tysiąca złotych zlecono osobom fizycznym świadczenie usług ochrony osób kierownictwa IPN. W zakres usług wchodziło użycie lub wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego i broni palnej, mimo że zgodnie z przepisami nie były one pracownikami ochrony oraz nie miały koncesji na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia.

Z wystąpienia pokontrolnego wynika ponadto, że nie zachowano należytej staranności przy wykorzystywaniu i publikowaniu zdjęć w portalach internetowych zarządzanych przez IPN, co – jak czytamy – skutkowało dwukrotnie naruszeniem praw autorskich poprzez bezprawną publikację przez IPN w swoich serwisach zdjęcia zarejestrowanego w bazie FORUM z jednoczesnym pominięciem oznaczenia twórcy opublikowanego utworu. Skutkowało to zawarciem ugód i wypłatą pieniędzy za wykorzystanie zdjęć.

W wystąpieniu czytamy również, że nienależycie sprawowano nadzór nad wykorzystaniem środków z dotacji celowej udzielonej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL "na realizację zadania inwestycyjnego".

"Dopuszczono do wydatkowania środków w kwocie 1,41 mln zł na roboty budowlane, które prowadzone były przed wydaniem przez organ architektoniczno-budowlany pozwolenia na budowę" – napisano w wystąpieniu pokontrolnym.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami NIK wniosła o wzmocnienie nadzoru w zakresie planowania i realizacji inwestycji, dokonywanie racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi oraz wypracowanie mechanizmów kontrolnych i identyfikacji ryzyk, które przeciwdziałałyby nieprawidłowościom ujawnionym w trakcie kontroli.

Autorka/Autor:js

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP

Pozostałe wiadomości

Trwa walka z pożarami, które trawią greckie wyspy. We wtorek strażacy walczyli z żywiołem m. in. na wyspie Kos, w okresie letnim niezwykle popularnej wśród plażowiczów. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy relacje polskich turystów, którzy byli na urlopie, gdy doszło do pożaru.

Ogień blisko greckich kurortów. Ewakuacje, chaos, "ludzie leżeli obok siebie jak śledzie"

Ogień blisko greckich kurortów. Ewakuacje, chaos, "ludzie leżeli obok siebie jak śledzie"

Źródło:
Reuters, eKathimerini, Kontakt 24

Rosja, Białoruś czy Ukraina to tylko niektóre kraje, w których turyści nie mogą czuć się bezpiecznie. Na liście opublikowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych znajdziemy wiele państw zagrożonych konfliktami zbrojnymi, porwaniami, a nawet groźnymi epidemiami. Gdzie nie wybierać się na wakacje w 2024 roku?

Tych krajów nie wybieraj na wakacje. MSZ ostrzega turystów

Tych krajów nie wybieraj na wakacje. MSZ ostrzega turystów

Źródło:
tcn24.pl

Czterdziestopięcioletnia Karen Read została oskarżona o zamordowanie swojego chłopaka po kłótni, wczesnym rankiem w styczniu 2022 r. Miała go przejechać samochodem i ciężko rannego zostawić w zaspie "na pewną śmierć". Obrońcy kobiety twierdzą jednak, że została "wrobiona w przestępstwo". W poniedziałek sędzia ogłosiła unieważnienie procesu.

Miała przejechać partnera i zostawić go "na pewną śmierć". Unieważnienie procesu Karen Read

Miała przejechać partnera i zostawić go "na pewną śmierć". Unieważnienie procesu Karen Read

Źródło:
BBC, CNN

Dziś koszty najmu są niższe niż raty standardowych kredytów bez dopłat - donosi we wtorek "Rzeczpospolita". "Napompowane kilka lat temu stawki najmu już nie galopują. Jednak wcale niskie nie są. Wielu klientów nie stać ani na zakup mieszkań na drogi kredyt, ani na wynajem" - pisze "Rz".

Kupić czy wynająć? Eksperci nie mają wątpliwości co się bardziej opłaca

Kupić czy wynająć? Eksperci nie mają wątpliwości co się bardziej opłaca

Źródło:
PAP

"Jeśli mam być szczery, to nie przyjechałbym tu" - stwierdza bohater reklamy, która w przewrotny sposób zachęca turystów do odwiedzenia Oslo. Dzięki ironicznemu charakterowi spot stał się szybko popularny. Niespełna dwuminutowy klip okazał się świetnym wabikiem - niemal każdy kto go obejrzał, zadeklarował chęć odwiedzenia stolicy Norwegii.

"Czy to w ogóle jest miasto?". Antyreklama wabikiem na turystów

"Czy to w ogóle jest miasto?". Antyreklama wabikiem na turystów

Źródło:
PAP

Wezbrany potok porwał samochód w Bieszczadach. Na pomoc ruszyli strażacy i policja, ale kierowcy nie udało się uratować. Od poniedziałku nad regionem przechodzą burze z ulewnymi opadami deszczu, a w wielu miejscach jest niebezpiecznie.

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Źródło:
PAP, KP PSP Ustrzyki Dolne

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad przepisami ograniczającymi spalanie drewna w sektorze energetycznym - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Nowe rozwiązania budzą kontrowersje, szczególnie wśród branży meblarskiej, która uważa, że regulacje są zbyt mało restrykcyjne.

Palenie drewnem zostanie ograniczone. Wkrótce rewolucja w przepisach

Palenie drewnem zostanie ograniczone. Wkrótce rewolucja w przepisach

Źródło:
PAP
"To miały być pieniądze przekazane pod stołem". Ujawniamy nowe kulisy dotacji dla Fundacji Profeto

"To miały być pieniądze przekazane pod stołem". Ujawniamy nowe kulisy dotacji dla Fundacji Profeto

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stan jednej z kobiet poszkodowanych w pożarze zakładów utylizacji odpadów w miejscowości Wola Łaska, niedaleko Łodzi, lekarze określają jako bardzo ciężki. Według prokuratury na obecnym wstępnym etapie nie ma podstaw, by mówić o okolicznościach wskazujących na celowe doprowadzenie i sprowadzenie pożaru. Burmistrz Łasku wydała komunikat, w którym poinformowała, że gmina w przeszłości zwracała się do WIOŚ z prośbą o interwencję na składowisku.

Były wybuchy i płomienie, są ciężko ranni. Pierwsze ustalenia prokuratury

Były wybuchy i płomienie, są ciężko ranni. Pierwsze ustalenia prokuratury

Źródło:
TVN24, PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu Polskiej Fundacji Narodowej (PFN). Chodzi o kampanię medialną "Sprawiedliwe Sądy" z 2017 roku.

Jest śledztwo w sprawie nadużycia uprawnień przez zarząd Polskiej Fundacji Narodowej

Jest śledztwo w sprawie nadużycia uprawnień przez zarząd Polskiej Fundacji Narodowej

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali dwóch obywateli Mołdawii podejrzanych o wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających. W domu na Ursynowie, który zajmowali zatrzymani, zabezpieczono blisko 4 tysiące porcji mefedronu.

Prawie 4 tysiące porcji mefedronu w wynajmowanym domu

Prawie 4 tysiące porcji mefedronu w wynajmowanym domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Węgier Viktor Orban przyjechał we wtorek do Kijowa, gdzie spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - przekazał rzecznik premiera. To pierwsza wizyta szefa węgierskiego rządu na Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji na ten kraj.

Viktor Orban przyjechał do Kijowa. Po raz pierwszy od czasu rosyjskiej inwazji

Viktor Orban przyjechał do Kijowa. Po raz pierwszy od czasu rosyjskiej inwazji

Źródło:
PAP

Za nami zarówno upalne, jak i burzowe chwile. Pierwszego lipca aura w Polsce znacząco się ochłodziła i uspokoiła. Co dalej z pogodą w wakacje? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła modele prognostyczne największych ośrodków, żeby sprawdzić, jaka pogoda czeka nas w lipcu i sierpniu.

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Beryl stał się huraganem piątej, najwyższej kategorii. To najwcześniejszy w historii tak silny żywioł na Atlantyku. W poniedziałek przyniósł on poważne zniszczenia na karaibskich Wyspach Nawietrznych, zrównując z ziemią całe wyspy. Teraz huragan zmierza w stronę Jamajki.

Huragan najwyższej kategorii na Atlantyku. "W pół godziny wyspa została zrównana z ziemią"

Huragan najwyższej kategorii na Atlantyku. "W pół godziny wyspa została zrównana z ziemią"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, Reuters, NOAA

Najniższa krajowa wzrosła 1 lipca 2024 roku. Druga w tym roku podwyżka płacy minimalnej to efekt rozporządzenia przyjętego przez rząd w ubiegłym roku. Minimalne wynagrodzenie jest podnoszone dwa razy w roku w przypadku podwyższonej inflacji.

Najniższa krajowa 2024. Podwyżka dla trzech milionów Polaków

Najniższa krajowa 2024. Podwyżka dla trzech milionów Polaków

Źródło:
tvn24.pl

Tego lata większość Polaków zamierza spędzić urlop w kraju. Z danych wynika, że rezerwujemy więcej noclegów niż w 2023 roku, decydując się przy tym na dłuższe pobyty. Które miejscowości cieszą się największą popularnością? Na jakie ceny trzeba się przygotować?

Wakacje w Polsce. Gdzie najchętniej rezerwujemy noclegi? Jakie ceny nad Bałtykiem

Wakacje w Polsce. Gdzie najchętniej rezerwujemy noclegi? Jakie ceny nad Bałtykiem

Źródło:
PAP

Amerykański Sąd Najwyższy, głosami sędziów powołanych przez republikanów, zdecydował w sprawie immunitetu prezydenta, dzieląc go na "absolutny" i "domniemany". Joe Biden sprzeciwił się wyrokowi. - Dzisiejsza decyzja niemal z pewnością oznacza, że nie ma praktycznie żadnych ograniczeń co do tego, co prezydent może zrobić - powiedział.

Amerykański Sąd Najwyższy zdecydował ws. immunitetu prezydenta. Biden: niech Bóg ocali naszą demokrację

Amerykański Sąd Najwyższy zdecydował ws. immunitetu prezydenta. Biden: niech Bóg ocali naszą demokrację

Źródło:
PAP

Ostatnie Pokolenie zablokowało na kilkanaście minut aleję "Solidarności", przy metrze Dworzec Wileński. Aktywiści przykleili się do asfaltu. Doszło do kilku incydentów. - Atmosfera była napięta - relacjonował reporter tvnwarszawa.pl. Policjanci ściągnęli protestujących z jezdni i wylegitymowali.

Ostatnie Pokolenie zablokowało aleję "Solidarności". "Atmosfera była napięta"

Ostatnie Pokolenie zablokowało aleję "Solidarności". "Atmosfera była napięta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stacja TVN24 w czerwcu była ponownie najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 5,47 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN także pozostawiły konkurencję w tyle. Z kolei portal tvn24.pl po raz kolejny jest najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy Widzom i Czytelnikom!

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy Widzom i Czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

- Zawsze tam, gdzie pojawiał się rozwój technologiczny, słychać było kasandryczne głosy, które wieszczyły zagładę. Do masowego technologicznego bezrobocia jednak nigdy nie doszło - mówi Jacek Mańko z Akademii Leona Koźmińskiego

Sztuczna inteligencja zabierze pracę? "To nie żywioł, decyzja zależy od ludzi"

Sztuczna inteligencja zabierze pracę? "To nie żywioł, decyzja zależy od ludzi"

Źródło:
tvn24.pl

W wieku 67 lat zmarła znana włoska aktorka Maria Rosaria Omaggio. Zasłynęła rolą dziennikarki i pisarki Oriany Fallaci w filmie Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" z 2013 roku, za którą dostała nagrodę na festiwalu w Wenecji.

Zmarła włoska aktorka Maria Rosaria Omaggio. Zagrała u Wajdy słynną dziennikarkę 

Zmarła włoska aktorka Maria Rosaria Omaggio. Zagrała u Wajdy słynną dziennikarkę 

Źródło:
PAP, libero.it, Ansa

Atak na pracownika oraz zniszczone kamery, czujniki i szlabany - to efekt zachowania turystów, którzy na siłę chcieli wjechać na parking przed szlakiem prowadzącym do Morskiego Oka. Jak poinformowały władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, turyści - w tym osoby bez kupionego biletu - zignorowali fakt, że na parkingu brakowało wolnych miejsc i zaczęli awanturować się z obsługą. Sprawą zajmuje się policja.

Awantura o parking przed szlakiem do Morskiego Oka. Zaatakowany parkingowy, zniszczone urządzenia

Awantura o parking przed szlakiem do Morskiego Oka. Zaatakowany parkingowy, zniszczone urządzenia

Źródło:
PAP

Wszystkie e-papierosy, także te bez nikotyny, mają być dozwolone od 18. roku życia - wynika z założeń projektu ustawy, które zostały opisane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

E-papierosy tylko dla dorosłych. Nowe plany rządu

E-papierosy tylko dla dorosłych. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

"Król Zanzibaru" to dokument dostępny na platformie Max, opowiadający historię Polaka, który szybko rozwinął hotelowe imperium na afrykańskiej wyspie. W pewnym momencie jednak sieć zbankrutowała, a turyści zostali pozbawieni wakacji, zaś pracownicy pensji. - Grup oszukanych przez Wojtka było wiele - podkreślała we "Wstajesz i weekend" dziennikarka śledcza Agnieszką Szwajgier. O współpracy z Wojtkiem z Zanzibaru opowiadał również oszukany przez niego dziennikarz Żelisław Żyżyński.

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl