Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w sobotę
Warunki biometeo w sobotętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Za nami zarówno upalne, jak i burzowe chwile. Pierwszego lipca aura w Polsce znacząco się ochłodziła i uspokoiła. Co dalej z pogodą w wakacje? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła modele prognostyczne największych ośrodków, żeby sprawdzić, jaka pogoda czeka nas w lipcu i sierpniu.

  • Początek lipca zapowiada się chłodno, ale wkrótce do Polski wróci śródziemnomorskie lato.
  • Za najbliższą falę upałów zapłacimy gwałtownymi burzami.
  • Po 20 lipca spodziewamy się w Polsce przedostatniej fali europejskiego monsunu, co oznacza pogodę chłodną i deszczową.
  • Jeśli chodzi o sierpień, to trzy duże ośrodki prognostyczne - amerykański, rosyjski i europejski - są zgodne co do tego, że miesiąc powinien utrzymywać się w normie. Nie oznacza to jednak, że nie wystąpią ekstremalne zjawiska.

Dawno nie było takiego piekła. Ostatniego dnia czerwca temperatura powietrza w Polsce wzrosła do ponad 35 stopni Celsjusza. W tę wielką kopułę ciepła, która rozbudowała się nad Europą Środkową, uderzyło chłodne powietrze polarne, przez co uformowały się dwa pasy burz. Sunęły nad Polską z zachodu na wschód, jak taran niosąc ulewy, grad i zniszczenie.

Po przejściu frontów, w pierwszy dzień lipca, temperatura po południu była już niższa o jakieś 10 stopni. Przez jakiś czas afrykańskie upały mają trzymać się od Polski z daleka, ale wcześniej czy później wrócą. Pytanie tylko, w jakiej formie. Ubiegłoroczne lato było rekordowo ciepłe, czy i tegoroczne wpisze się w ten trend? A może jednak letnia pogoda w Polsce wróci do normy? Przypatrzmy się temu, co wyliczają modele meteorologiczne największych prognostów na świecie na wakacyjne miesiące.

Kiedy wróci upał

Front chłodny, który przetoczył się 30 czerwca nad Polską, otworzył szeroko wrota dla chłodniejszych mas powietrza płynących znad Północnego Atlantyku, z rejonu Islandii i Grenlandii. Aktualny układ ośrodków barycznych w Europie sugeruje, że będą się one wlewać do Polski do 5 lipca, a ściągnie ściągnie je wielki atlantycki wir niżowy. Nad Bałtykiem temperatura może w niektóre popołudnia nie przekroczyć 15 stopni. Później wyż znad wschodniej Europy wymusi zaciąg gorącego powietrza z rejonu Bliskiego Wschodu nad Europę Środkową, podnosząc 7-8 lipca temperaturę nieco powyżej 30 stopni. Po chwili jednak wir niżowy znad Oceanu wrzucić ma ponownie chłód, co w świetle wyliczeń amerykańskiego modelu GFS oznacza, że do 10 lipca lato będzie w normie. W pierwszej dekadzie mają mieć miejsce dwie kolejne fale tzw. monsunu europejskiego, czyli wtargnięcie mas powietrza atlantyckiego.

Zatoka chłodu od Grenlandii po Karpaty prognozowana na 5 lipcaGFS/wetter3.de

Później jednak, między 10 a 15 lipca, wracamy do parnego lata śródziemnomorskiego. Rozwinąć ma się nad Europą - od Hiszpanii i Francji po Polskę i Ukrainę - czapa gorąca, pod którą przy ziemi temperatura wzrosnąć może w Polsce do 35-37 stopni. Temperatura na wysokości 1,5 km powinna wzrosnąć do 20 stopni. Szaleństwo trwać ma kilka dni, przy na ogół umiarkowanie rozwijającym się zachmurzeniu kłębiastym. Masa zwrotnikowa będzie zawierać znaczne ilości pary wodnej, co odbije się w silnym odczuciu pogody jako parnej z temperaturą odczuwalną rzędu 40 stopni.

Czapa gorąca nad Europą około 14 lipca, temperatura na wysokości 1,5 km GFS/wetter3.de
Temperatura prognozowana na 14 lipca - lokalnie powyżej 35 st. GFS/meteorologix

W pierwszej dekadzie lipca, kiedy dominować ma cyrkulacja zachodnia powietrza, napływać będą do nas masy powietrza umiarkowanie chłodnego, w których pojawiać się będą przelotne opady deszczu do około 10 litrów na metr kwadratowy oraz burze. Później w czasie fali upału zastąpić je mogą burze śródziemnomorskie, choć opadów w czasie napływu gorącego powietrza ma być niewiele. W sumie do połowy lipca najwięcej deszczu spaść ma na północy i zachodzie Polski oraz na południu. Nad morzem i na Mazurach oraz w górach sumy w ciągu dwóch tygodni osiągnąć mogą 40-60 litrów.

Prognozowane sumy opadów do 10 lipca GFS/wetter3.de

Po fali upałów rozwinąć się ma potężny front, rozciągający od Zatoki Genueńskiej po Morze Białe, co oznacza dla Polski jedno - uderzenie burz z ulewami i podtopieniami oraz silne porywy wiatru. Falę chłodu do 10 lipca oraz uderzenie ciepła później wylicza model Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. Do 7 lipca przewiduje odchylenie średniej temperatury na minus o około 2-3 stopnie, a to sporo. W dniach od 8 do 14 lipca podnosi tę wartość o 2-3 stopnie ponad normę. Skoczymy więc z pogody szkockiej w grecką. Zakończymy tę przygodę falą intensywnych opadów, po których lato w Polsce wrócić ma do normy.

Fala chłodu do 7 lipca, prognozowane odchylenie temperatury na minus ECMWF
Fala ciepła od 8 do 14 lipca, prognozowane odchylenie temperatury na plus ECMWF

W drugiej połowie lipca, szczególnie po 20 lipca, zazwyczaj w Europie Środkowej miejsca ma przedostania fala europejskiego monsunu, co oznacza pogodę zmienną, kształtowaną przez fronty chłodne z przelotnymi opadami deszczu i burzami oraz temperaturę ledwo co przekraczającą 25 stopni. Na kolejne silne fale upału, kiedy temperatura bliska może być 40 stopni, raczej nie mamy co liczyć. Tym bardziej, że po 20 lipca ECMWF wylicza temperaturę w normie. Zresztą cały lipiec według europejskiego prognosty nie będzie tak ciepły jak czerwiec. Odchylenie temperatury średniej od normy z wielolecia ma być wprawdzie dodatnie, jednak prawdopodobnie wyniesie jeden stopień, podczas gdy w czerwcu odchylenie to w Polsce mogło wynieść 2-3 stopnie. Pomimo dominacji cyrkulacji zachodniej, w pierwszej i ostatniej dekadzie miesiąca opady również mają nie osiągnąć takiego poziomu jak w czerwcu. Lipiec bowiem ma zebrać mniej wody niż zwykle, szczególnie na południu i wschodzie. Warto przypomnieć tu, że w Sudetach i Karpatach średnia suma opadów w lipcu wynosi od 150 do 200 litrów, ale bywało, że w ciągu doby spadało do 200-300 litrów wody. Lipiec więc nie będzie już ani tak gorący ani tak burzowy jak czerwiec.

Prognozowane odchylenie od normy na minus sumy opadów w lipcu, czyli opadów mniej niż zwykle ECMWF

Pogoda na lipiec. Co prognozują Amerykanie i Rosjanie

Amerykański model Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery NOAA szacuje, podobnie jak europejski, że zachód kraju cechować się ma raczej temperaturą w normie, co oznacza chwilami panowanie pogody chłodnej. Najcieplejszy miałby być południowy wschód, gdzie temperatura miesięczna odchyliłaby się o nawet 2 stopnie od normy z wielolecia. Według Amerykanów lipca nie będzie cechować kawalkada kolejnych frontów burzowych po falach upału, bowiem opady mają być w normie, a miejscami mogą nawet nie osiągnąć poziomu typowego dla lipca.

Prognoza niewielkiego odchylenia od normy na plus temperatury w lipcu NOAA

Rosjanie w prognozach liczonych przez Centrum Hydrometeorologiczne Roshydromet, które zapracowały przez lata na dobrą reputację, również wyliczają średnią temperaturę lipca niewiele odchyloną na plus w rejonie pogranicza polsko-ukraińsko-białoruskiego. Podobnie jak amerykański model, nie dają wielkich szans deszczonośnym niżom. Szacują, że na około 80 procent opady przy granicy z Polską nie przekroczą norm, a w Karpatach sumy będą ostatecznie poniżej normy. Jeśli więc skorelować te szacunki z wyliczeniami amerykańskiego modelu GFS, wyłania się w sumie lipiec umiarkowanie ciepły i z konkretniejszymi opadami do 16-17 lipca, który później ma wrócić do termicznej normy z pojawiającymi się co jakiś czas przelotnymi opadami, raczej odświeżającymi powietrze niż niosącymi zagrożenie. 

Temperatura w lipcu w rejonie wschodniego pogranicza Polski według rosyjskiego Roshydromet

Prognoza pogody na sierpień

Kolejny miesiąc wakacji również powinien wpisać się w normy. Czyżby szaleństwo panujące na południu Europy miało nie dotrzeć do Polski? Roshydromet zakłada, że sierpień przy południowo-wschodniej granicy z Polską będzie cechował się temperaturą nieco wyższą od normy. I tu znowu pełna zgoda po obu stronach kuli ziemskiej, bo również prognozy amerykańskiej NOAA wyliczają, że w naszym rejonie Europy najcieplejsze w sierpniu będą takie regiony jak Podkarpacie i Lubelszczyzna. Tylko one miałyby być silniej narażone na uderzenia gorąca z południa. Zresztą południowy wschód Polski cechuje się latem największym usłonecznieniem, cieszy się największą ilością dni słonecznych i jawi tym samym jako wymarzony region wakacyjny. W tym roku w sierpniu odchylenie temperatury od normy miałoby wynieść około 2 stopni na południowym wschodzie i około jednego stopnia na pozostałym obszarze Polski.

Opadów miałoby być już jak na lekarstwo, bowiem prognozowany jest spory deficyt wody opadowej, szczególnie na południu Polski. Tylko północ kraju miałaby otrzymać tyle wody co zwykle, co wynosi średnio na Wybrzeżu około 60-80 litrów w ciągu całego miesiąca. Taki rozwój wypadków oznaczałby rozwój typowego o tej porze roku wyżu nad południowo-wschodnią lub wschodnią Europą i napływ w nasz rejon kontynentu łagodnego ciepłego i suchego powietrza z południowego wschodu. Jednak zwykle w pierwszej dekadzie sierpnia miejsce ma ostatnia fala monsunu atlantyckiego i to prawdopodobnie ona przyniesie opady deszczu na północy kraju. Po jego przejściu, a więc po 10 sierpnia, pogoda powinna się ustabilizować.

Sierpień lekko odchylony termicznie na plus NOAA
Prognoza anomalii opadów na minus w sierpniuNOAA

Europejskie centrum prognostyczne widzi sierpień bardzo podobnie jak meteorolodzy z USA i Rosji. Kończy tym samym trwający od tygodni festiwal prognoz na lato, zmieniających się tak często jak pogoda w maju i czerwcu. W tej chwili utrwalił się scenariusz na drugą połowę wakacji. Temperatura w sierpniu miałaby być średnio wyższa o jeden stopień od norm wieloletnich, ale - co chyba istotniejsze - miesiąc miałaby cechować niewielka liczba dni z deszczem i burzami.

Prognozowane średnie sumy opadów w Polsce poniżej normyECMWF

Wiele wskazuje na to, że tak jak przyspieszona wiosna w tym roku szybko rzuciła na stół ciepło, tak lato dużo wcześniej "wyprztykało się" z upałów i burz w maju oraz czerwcu. Wprawdzie jeszcze raz ma wyciągnąć asa z rękawa w lipcu i podbić temperaturę do blisko 40 stopni w naszym rejonie Europy, ale później powinno nieco spuścić z tonu. Oczywiście prawdopodobieństwo takiego przebiegu zdarzeń wynosi obecnie około 60-70 procent. Do tego należy pamiętać, że im bliżej szacunkom do średniej z wielolecia, tym bardziej możemy spodziewać się chwilowych szaleństw termicznych i opadowych, które na koniec, przy podsumowywaniu lata, nakreślą średnie wartości miesięczne wskazujące na to, że nic się nigdy nie zdarzyło. Nie można więc wykluczyć silnego uderzenia gorąca i temperatury rzędu 35-38 stopni również w sierpniu, choć dziś modele dają takiemu scenariuszowi szanse poniżej 50 procent.

Na lato czekamy długo, snując marzenia i plany, podczas których pogoda jest jak marzenie. A jaka ostatecznie będzie? Kończąc przegląd prognoz sezonowych, można posłużyć się słowami poety Roberta Frosta - "Tańczymy wkoło snując przypuszczenia, a sekret siedzi w środku i wie".

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda w Polsce jest dziś dynamiczna. W części kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Gdzie jest burza? Sprawdź szczegóły.

Gdzie jest burza? Lokalnie grzmi i sypie śniegiem

Gdzie jest burza? Lokalnie grzmi i sypie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Silny wiatr, opady śniegu, a nawet burze - to wszystko może przynieść dziś mroźny front atmosferyczny z północy. Zjawiskom będzie towarzyszyć także mocny spadek temperatury. O szczegółach opowiadają synoptycy tvnmeteo.pl.

"Front zadziała jak taran"

"Front zadziała jak taran"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpiecznie silnym wiatrem. Żółte alarmy obowiązują w kilkunastu województwach. Porywy mogą sięgać nawet 80-90 km/h. Z kolei w nocy mogą pojawić się przymrozki.

"Może być tak, że jakieś gałęzie polecą"

"Może być tak, że jakieś gałęzie polecą"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w najbliższym czasie mocno się zmieni. Chwilami może być wręcz niebezpiecznie. Sprawdź, na co się przygotować.

To musisz wiedzieć przed załamaniem pogody

To musisz wiedzieć przed załamaniem pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Sobota 5.04 przyniesie prawdziwe załamanie pogody. Zrobi się znacznie chłodniej, miejscami termometry pokażą tylko kilka stopni Celsjusza. Prognozowane są opady deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu. Utrudnieniem będzie także silny wiatr.

Pogoda na dziś - sobota, 5.04. To będzie wymagający dzień

Pogoda na dziś - sobota, 5.04. To będzie wymagający dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ciągu najbliższych kilkunastu godzin pogoda w Polsce zmieni się o 180 stopni - ostrzegają synoptycy. Pomimo że jeszcze w piątek doświadczymy ciepłej, wiosennej aury, już w sobotę do Polski napłynie arktyczny chłód. O szczegółach mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Tomasz Wasilewski.

Zmiana o 180 stopni. "Spektakularne" ochłodzenie na długo pozbawi nas ciepła

Zmiana o 180 stopni. "Spektakularne" ochłodzenie na długo pozbawi nas ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczyła się nad centralnymi regionami Stanów Zjednoczonych. Lokalne władze informują o rozległych zniszczeniach i przerwach w dostawie prądu. Według prognoz zagrażające życiu warunki mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka dni.

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Źródło:
CNN, PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"