Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na środę
Pogoda na środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Za nami zarówno upalne, jak i burzowe chwile. Pierwszego lipca aura w Polsce znacząco się ochłodziła i uspokoiła. Co dalej z pogodą w wakacje? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła modele prognostyczne największych ośrodków, żeby sprawdzić, jaka pogoda czeka nas w lipcu i sierpniu.

  • Początek lipca zapowiada się chłodno, ale wkrótce do Polski wróci śródziemnomorskie lato.
  • Za najbliższą falę upałów zapłacimy gwałtownymi burzami.
  • Po 20 lipca spodziewamy się w Polsce przedostatniej fali europejskiego monsunu, co oznacza pogodę chłodną i deszczową.
  • Jeśli chodzi o sierpień, to trzy duże ośrodki prognostyczne - amerykański, rosyjski i europejski - są zgodne co do tego, że miesiąc powinien utrzymywać się w normie. Nie oznacza to jednak, że nie wystąpią ekstremalne zjawiska.

Dawno nie było takiego piekła. Ostatniego dnia czerwca temperatura powietrza w Polsce wzrosła do ponad 35 stopni Celsjusza. W tę wielką kopułę ciepła, która rozbudowała się nad Europą Środkową, uderzyło chłodne powietrze polarne, przez co uformowały się dwa pasy burz. Sunęły nad Polską z zachodu na wschód, jak taran niosąc ulewy, grad i zniszczenie.

Po przejściu frontów, w pierwszy dzień lipca, temperatura po południu była już niższa o jakieś 10 stopni. Przez jakiś czas afrykańskie upały mają trzymać się od Polski z daleka, ale wcześniej czy później wrócą. Pytanie tylko, w jakiej formie. Ubiegłoroczne lato było rekordowo ciepłe, czy i tegoroczne wpisze się w ten trend? A może jednak letnia pogoda w Polsce wróci do normy? Przypatrzmy się temu, co wyliczają modele meteorologiczne największych prognostów na świecie na wakacyjne miesiące.

Kiedy wróci upał

Front chłodny, który przetoczył się 30 czerwca nad Polską, otworzył szeroko wrota dla chłodniejszych mas powietrza płynących znad Północnego Atlantyku, z rejonu Islandii i Grenlandii. Aktualny układ ośrodków barycznych w Europie sugeruje, że będą się one wlewać do Polski do 5 lipca, a ściągnie ściągnie je wielki atlantycki wir niżowy. Nad Bałtykiem temperatura może w niektóre popołudnia nie przekroczyć 15 stopni. Później wyż znad wschodniej Europy wymusi zaciąg gorącego powietrza z rejonu Bliskiego Wschodu nad Europę Środkową, podnosząc 7-8 lipca temperaturę nieco powyżej 30 stopni. Po chwili jednak wir niżowy znad Oceanu wrzucić ma ponownie chłód, co w świetle wyliczeń amerykańskiego modelu GFS oznacza, że do 10 lipca lato będzie w normie. W pierwszej dekadzie mają mieć miejsce dwie kolejne fale tzw. monsunu europejskiego, czyli wtargnięcie mas powietrza atlantyckiego.

Zatoka chłodu od Grenlandii po Karpaty prognozowana na 5 lipcaGFS/wetter3.de

Później jednak, między 10 a 15 lipca, wracamy do parnego lata śródziemnomorskiego. Rozwinąć ma się nad Europą - od Hiszpanii i Francji po Polskę i Ukrainę - czapa gorąca, pod którą przy ziemi temperatura wzrosnąć może w Polsce do 35-37 stopni. Temperatura na wysokości 1,5 km powinna wzrosnąć do 20 stopni. Szaleństwo trwać ma kilka dni, przy na ogół umiarkowanie rozwijającym się zachmurzeniu kłębiastym. Masa zwrotnikowa będzie zawierać znaczne ilości pary wodnej, co odbije się w silnym odczuciu pogody jako parnej z temperaturą odczuwalną rzędu 40 stopni.

Czapa gorąca nad Europą około 14 lipca, temperatura na wysokości 1,5 km GFS/wetter3.de
Temperatura prognozowana na 14 lipca - lokalnie powyżej 35 st. GFS/meteorologix

W pierwszej dekadzie lipca, kiedy dominować ma cyrkulacja zachodnia powietrza, napływać będą do nas masy powietrza umiarkowanie chłodnego, w których pojawiać się będą przelotne opady deszczu do około 10 litrów na metr kwadratowy oraz burze. Później w czasie fali upału zastąpić je mogą burze śródziemnomorskie, choć opadów w czasie napływu gorącego powietrza ma być niewiele. W sumie do połowy lipca najwięcej deszczu spaść ma na północy i zachodzie Polski oraz na południu. Nad morzem i na Mazurach oraz w górach sumy w ciągu dwóch tygodni osiągnąć mogą 40-60 litrów.

Prognozowane sumy opadów do 10 lipca GFS/wetter3.de

Po fali upałów rozwinąć się ma potężny front, rozciągający od Zatoki Genueńskiej po Morze Białe, co oznacza dla Polski jedno - uderzenie burz z ulewami i podtopieniami oraz silne porywy wiatru. Falę chłodu do 10 lipca oraz uderzenie ciepła później wylicza model Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. Do 7 lipca przewiduje odchylenie średniej temperatury na minus o około 2-3 stopnie, a to sporo. W dniach od 8 do 14 lipca podnosi tę wartość o 2-3 stopnie ponad normę. Skoczymy więc z pogody szkockiej w grecką. Zakończymy tę przygodę falą intensywnych opadów, po których lato w Polsce wrócić ma do normy.

Fala chłodu do 7 lipca, prognozowane odchylenie temperatury na minus ECMWF
Fala ciepła od 8 do 14 lipca, prognozowane odchylenie temperatury na plus ECMWF

W drugiej połowie lipca, szczególnie po 20 lipca, zazwyczaj w Europie Środkowej miejsca ma przedostania fala europejskiego monsunu, co oznacza pogodę zmienną, kształtowaną przez fronty chłodne z przelotnymi opadami deszczu i burzami oraz temperaturę ledwo co przekraczającą 25 stopni. Na kolejne silne fale upału, kiedy temperatura bliska może być 40 stopni, raczej nie mamy co liczyć. Tym bardziej, że po 20 lipca ECMWF wylicza temperaturę w normie. Zresztą cały lipiec według europejskiego prognosty nie będzie tak ciepły jak czerwiec. Odchylenie temperatury średniej od normy z wielolecia ma być wprawdzie dodatnie, jednak prawdopodobnie wyniesie jeden stopień, podczas gdy w czerwcu odchylenie to w Polsce mogło wynieść 2-3 stopnie. Pomimo dominacji cyrkulacji zachodniej, w pierwszej i ostatniej dekadzie miesiąca opady również mają nie osiągnąć takiego poziomu jak w czerwcu. Lipiec bowiem ma zebrać mniej wody niż zwykle, szczególnie na południu i wschodzie. Warto przypomnieć tu, że w Sudetach i Karpatach średnia suma opadów w lipcu wynosi od 150 do 200 litrów, ale bywało, że w ciągu doby spadało do 200-300 litrów wody. Lipiec więc nie będzie już ani tak gorący ani tak burzowy jak czerwiec.

Prognozowane odchylenie od normy na minus sumy opadów w lipcu, czyli opadów mniej niż zwykle ECMWF

Pogoda na lipiec. Co prognozują Amerykanie i Rosjanie

Amerykański model Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery NOAA szacuje, podobnie jak europejski, że zachód kraju cechować się ma raczej temperaturą w normie, co oznacza chwilami panowanie pogody chłodnej. Najcieplejszy miałby być południowy wschód, gdzie temperatura miesięczna odchyliłaby się o nawet 2 stopnie od normy z wielolecia. Według Amerykanów lipca nie będzie cechować kawalkada kolejnych frontów burzowych po falach upału, bowiem opady mają być w normie, a miejscami mogą nawet nie osiągnąć poziomu typowego dla lipca.

Prognoza niewielkiego odchylenia od normy na plus temperatury w lipcu NOAA

Rosjanie w prognozach liczonych przez Centrum Hydrometeorologiczne Roshydromet, które zapracowały przez lata na dobrą reputację, również wyliczają średnią temperaturę lipca niewiele odchyloną na plus w rejonie pogranicza polsko-ukraińsko-białoruskiego. Podobnie jak amerykański model, nie dają wielkich szans deszczonośnym niżom. Szacują, że na około 80 procent opady przy granicy z Polską nie przekroczą norm, a w Karpatach sumy będą ostatecznie poniżej normy. Jeśli więc skorelować te szacunki z wyliczeniami amerykańskiego modelu GFS, wyłania się w sumie lipiec umiarkowanie ciepły i z konkretniejszymi opadami do 16-17 lipca, który później ma wrócić do termicznej normy z pojawiającymi się co jakiś czas przelotnymi opadami, raczej odświeżającymi powietrze niż niosącymi zagrożenie. 

Temperatura w lipcu w rejonie wschodniego pogranicza Polski według rosyjskiego Roshydromet

Prognoza pogody na sierpień

Kolejny miesiąc wakacji również powinien wpisać się w normy. Czyżby szaleństwo panujące na południu Europy miało nie dotrzeć do Polski? Roshydromet zakłada, że sierpień przy południowo-wschodniej granicy z Polską będzie cechował się temperaturą nieco wyższą od normy. I tu znowu pełna zgoda po obu stronach kuli ziemskiej, bo również prognozy amerykańskiej NOAA wyliczają, że w naszym rejonie Europy najcieplejsze w sierpniu będą takie regiony jak Podkarpacie i Lubelszczyzna. Tylko one miałyby być silniej narażone na uderzenia gorąca z południa. Zresztą południowy wschód Polski cechuje się latem największym usłonecznieniem, cieszy się największą ilością dni słonecznych i jawi tym samym jako wymarzony region wakacyjny. W tym roku w sierpniu odchylenie temperatury od normy miałoby wynieść około 2 stopni na południowym wschodzie i około jednego stopnia na pozostałym obszarze Polski.

Opadów miałoby być już jak na lekarstwo, bowiem prognozowany jest spory deficyt wody opadowej, szczególnie na południu Polski. Tylko północ kraju miałaby otrzymać tyle wody co zwykle, co wynosi średnio na Wybrzeżu około 60-80 litrów w ciągu całego miesiąca. Taki rozwój wypadków oznaczałby rozwój typowego o tej porze roku wyżu nad południowo-wschodnią lub wschodnią Europą i napływ w nasz rejon kontynentu łagodnego ciepłego i suchego powietrza z południowego wschodu. Jednak zwykle w pierwszej dekadzie sierpnia miejsce ma ostatnia fala monsunu atlantyckiego i to prawdopodobnie ona przyniesie opady deszczu na północy kraju. Po jego przejściu, a więc po 10 sierpnia, pogoda powinna się ustabilizować.

Sierpień lekko odchylony termicznie na plus NOAA
Prognoza anomalii opadów na minus w sierpniuNOAA

Europejskie centrum prognostyczne widzi sierpień bardzo podobnie jak meteorolodzy z USA i Rosji. Kończy tym samym trwający od tygodni festiwal prognoz na lato, zmieniających się tak często jak pogoda w maju i czerwcu. W tej chwili utrwalił się scenariusz na drugą połowę wakacji. Temperatura w sierpniu miałaby być średnio wyższa o jeden stopień od norm wieloletnich, ale - co chyba istotniejsze - miesiąc miałaby cechować niewielka liczba dni z deszczem i burzami.

Prognozowane średnie sumy opadów w Polsce poniżej normyECMWF

Wiele wskazuje na to, że tak jak przyspieszona wiosna w tym roku szybko rzuciła na stół ciepło, tak lato dużo wcześniej "wyprztykało się" z upałów i burz w maju oraz czerwcu. Wprawdzie jeszcze raz ma wyciągnąć asa z rękawa w lipcu i podbić temperaturę do blisko 40 stopni w naszym rejonie Europy, ale później powinno nieco spuścić z tonu. Oczywiście prawdopodobieństwo takiego przebiegu zdarzeń wynosi obecnie około 60-70 procent. Do tego należy pamiętać, że im bliżej szacunkom do średniej z wielolecia, tym bardziej możemy spodziewać się chwilowych szaleństw termicznych i opadowych, które na koniec, przy podsumowywaniu lata, nakreślą średnie wartości miesięczne wskazujące na to, że nic się nigdy nie zdarzyło. Nie można więc wykluczyć silnego uderzenia gorąca i temperatury rzędu 35-38 stopni również w sierpniu, choć dziś modele dają takiemu scenariuszowi szanse poniżej 50 procent.

Na lato czekamy długo, snując marzenia i plany, podczas których pogoda jest jak marzenie. A jaka ostatecznie będzie? Kończąc przegląd prognoz sezonowych, można posłużyć się słowami poety Roberta Frosta - "Tańczymy wkoło snując przypuszczenia, a sekret siedzi w środku i wie".

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega w Boże Ciało. Synoptycy wydali alarmy meteorologiczne przed silnym wiatrem dla siedmiu województw. Podmuchy mogą osiągać prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Niewykluczone są też burze.

Niebezpiecznie w siedmiu województwach. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie w siedmiu województwach. IMGW ostrzega

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Czwartek 19.06, Boże Ciało, tylko w części kraju będzie sprzyjał aktywności na świeżym powietrzu. Na termometrach zobaczymy od 18 do 24 stopni Celsjusza, ale ze względu na silny wiatr temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa.

Pogoda na dziś - Boże Ciało, czwartek 19.06. Długi weekend przywita nas chłodem

Pogoda na dziś - Boże Ciało, czwartek 19.06. Długi weekend przywita nas chłodem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Ciało. Długi czerwcowy weekend zacznie się dość niespokojnie - w niektórych regionach popada, mogą także pojawić się burze. Czy w kolejnych dniach pogoda będzie dla nas łaskawsza?

Pogoda na Boże Ciało. Aura podzieli Polskę, odczujemy mniej, niż pokażą termometry

Pogoda na Boże Ciało. Aura podzieli Polskę, odczujemy mniej, niż pokażą termometry

Źródło:
tvnmeteo.pl

Obłoki srebrzyste pojawiły się na niebie nad Suwałkami. Zjawisko to można obserwować gołym okiem, ale by je podziwiać, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wyjątkowe chmury rozjaśniły nocne niebo

Wyjątkowe chmury rozjaśniły nocne niebo

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Na wschodnim Pacyfiku uformował się drugi huragan w tym sezonie - Erick. W czwartek żywioł ma dotrzeć na południowo-wschodnie wybrzeże Meksyku, nabierając po drodze sił. W regionie wydano ostrzeżenia meteorologiczne, a władze przygotowane są do ewakuacji mieszkańców i turystów.

Erick nabiera sił. Ma uderzyć blisko znanego kurortu

Erick nabiera sił. Ma uderzyć blisko znanego kurortu

Źródło:
Accuweather, Reuters, NOAA

Firma Axiom Space przekazała możliwą godzinę startu misji Ax-4 z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Pierwsze okno startowe ma się otworzyć o godzinie 3.42 czasu lokalnego w niedzielę, 22 czerwca.

Nowe informacje o locie Polaka w kosmos. Podano godzinę

Nowe informacje o locie Polaka w kosmos. Podano godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Axiom Space

We wtorek w North Park w hrabstwie Allegheny w Pensylwanii ponad 100 skautek zostało uwięzionych przez szybko wzbierające wody strumienia. Dzięki sprawnej akcji służb dziewczynki udało się uratować.

Skautki uwięzione przez rwącą wodę. "Młodsze dziewczynki były przerażone"

Skautki uwięzione przez rwącą wodę. "Młodsze dziewczynki były przerażone"

Źródło:
CBS News

Wołowscy policjanci pomogli rannemu bocianowi, który znajdował się na jezdni. Ptak był zdezorientowany i nie mógł odlecieć. Niestety obrażenia okazały się zbyt duże i zwierzę padło po kilku godzinach.

Ranny bocian błąkał się po jezdni. "Był zdezorientowany, kulał"

Ranny bocian błąkał się po jezdni. "Był zdezorientowany, kulał"

Źródło:
Komenda Powiatowa Policji w Wołowie, tvnmeteo.pl

Blisko 40 stopni Celsjusza pokażą w najbliższych dniach termometry w Stanach Zjednoczonych - ostrzegają amerykańscy meteorolodzy. Nadchodząca fala upałów ma przesuwać się z zachodu kraju w kierunku stanów centralnych i wschodniego wybrzeża. Wysokiej temperaturze będzie towarzyszyć duża wilgotność, co stworzy warunki przypominające tropiki.

Warunki mogą przypominać tropiki. Bomba ciepła zbliża się do USA

Warunki mogą przypominać tropiki. Bomba ciepła zbliża się do USA

Źródło:
PAP, Fox Weather, NWS,

Wulkan Lewotobi Laki-laki na indonezyjskiej wyspie Flores ponownie wybuchł, wyrzucając z siebie wysoką na kilometr chmurę dymu i popiołu - przekazały krajowe agencje. W wyniku erupcji zamknięto lokalne lotnisko, a także odwołano kilka lotów na inną indonezyjską wyspę Bali. W regionie ogłoszono alarm wulkaniczny najwyższego stopnia. Część mieszkańców została ewakuowana.

Odwołane loty, ewakuacja mieszkańców. Gigantyczna chmura dymu nad wyspą

Odwołane loty, ewakuacja mieszkańców. Gigantyczna chmura dymu nad wyspą

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Kucyk bez kopytka urodził się w stanie Wirginia. Udzielenie pomocy zwierzęciu nie należało do łatwych, źrebak należał bowiem do półdzikiego stada. Samiczka otrzymała protezę i chociaż nigdy nie będzie mogła wrócić na wolność, znalazła kochającą, przyszywaną rodzinę.

Kucyk urodził się bez kopytka. "Ta klaczka zasługuje na wszystko, co najlepsze"

Kucyk urodził się bez kopytka. "Ta klaczka zasługuje na wszystko, co najlepsze"

Źródło:
Augusta Free Press, chincoteague.com

Papież Leon XIV spędzi większość lipca w rezydencji w Castel Gandolfo. To sposób na ucieczkę przed wysokimi temperaturami, jakie panują latem w Rzymie. Gorąco było już w zeszły weekend, kiedy to termometry w Wiecznym Mieście pokazały ponad 36 stopni Celsjusza.

Papież Leon XIV opuści Watykan, by schronić się przed skwarem

Papież Leon XIV opuści Watykan, by schronić się przed skwarem

Źródło:
Reuters, PAP, wetteronline.de

Azjatyckie brunatnice z gatunku undaria pierzastodzielna pojawiły się na plażach w Portugalii - alarmują lokalni biolodzy. Obecność glonów wakame, które w kuchni japońskiej są przysmakiem, zaobserwowano szczególnie na północno-zachodnim wybrzeżu. Eksperci ostrzegają, że te egzotyczne organizmy są groźne dla miejscowych ekosystemów.

Japoński przysmak pojawił się na plażach Portugalii. To nie są dobre wieści

Japoński przysmak pojawił się na plażach Portugalii. To nie są dobre wieści

Źródło:
PAP, IUCN

Nieopodal niemieckiego Lipska trwają poszukiwania wielkiego dzikiego kota, który od kilku dni grasuje po okolicy. Eksperci przypuszczają, że może być to puma. Władze zaapelowały do mieszkańców o zachowanie ostrożności.

Wielki dziki kot widziany w pobliżu Lipska. "Na 80 procent puma"

Wielki dziki kot widziany w pobliżu Lipska. "Na 80 procent puma"

Źródło:
PAP

Niedźwiedź czarny wdarł się do jednego z domów w kalifornijskim mieście Monrovia w Stanach Zjednoczonych. Drapieżnik był niewzruszony obecnością kobiety i jej 17-letniego psa, po splądrowaniu kuchni ze spokojem opuścił budynek. Jak się okazuje, nie była to pierwsza taka jego wizyta w okolicy.

Niedźwiedź plądrował domy w Kalifornii. Nagranie

Niedźwiedź plądrował domy w Kalifornii. Nagranie

Źródło:
CNN, CBS News

W poniedziałek mocno padało na Podhalu. Obfite opady deszczu doprowadziły do lokalnych podtopień na terenie gminy Kościelisko. Strażacy mieli pełne ręce roboty, ich działania polegały głównie na udrażnianiu przepustów i zabezpieczaniu domów przed zalaniem.

Zalane budynki i piwnice w gminie Kościelisko

Zalane budynki i piwnice w gminie Kościelisko

Źródło:
TVN24

Astronomowie wykryli lód zawierający półciężką wodę wokół młodej gwiazdy, przypominającej wczesne etapy formowania się Słońca. Odkrycie dokonane przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba rzuca nowe światło na pochodzenie wody w Układzie Słonecznym i poza nim.

Przełomowe odkrycie rzuca nowe światło na pochodzenie wody w kosmosie

Przełomowe odkrycie rzuca nowe światło na pochodzenie wody w kosmosie

Źródło:
PAP

Kamera zainstalowana na poddaszu jednej ze śląskich szkół uchwyciła niezwykły moment narodziny nietoperza. Nocki duże, bo ten gatunek widać na wideo, przychodzą na świat tak, jak spędzają większość swojego życia - do góry nogami.

Tak rodzą się nietoperze. Niezwykłe nagranie

Tak rodzą się nietoperze. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi, które nawiedziły Wirginię Zachodnią, wzrósł do sześciu osób. Lokalne media donoszą, że żywioł porywał wszystko na swojej drodze. Po opadach zalane zostały domy i samochody.

Wody powodziowe porywały wszystko na swojej drodze

Wody powodziowe porywały wszystko na swojej drodze

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, Reuters, AP News

Na wtorek 17 czerwca przypada Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Jak powiedział ekohydrolog doktor Sebastian Szklarek, Polsce nie grozi pustynnienie w najbliższych dziesięcioleciach, ale problem suszy jest poważny. - Zdarzają się one częściej, obejmują większe obszary kraju i są intensywniejsze - zauważył naukowiec.

Czy Polsce grozi pustynnienie? Ekspert o problemie suszy

Czy Polsce grozi pustynnienie? Ekspert o problemie suszy

Źródło:
PAP

W austriackich Alpach w weekend doszło do śmiertelnego wypadku. W wyniku uderzenia pioruna zginęło troje turystów. Jak przekazała w poniedziałek lokalna policja, w akcji ratunkowej brał udział śmigłowiec.

Uderzenie pioruna, turyści nie żyją

Uderzenie pioruna, turyści nie żyją

Źródło:
Reuters, ORF Tirol, PAP, The Local Austria

Tajemnicza mgła otulająca Plutona nie tylko tworzy spektakularne widoki, ale steruje całym jego klimatem. Odkrycia udało się dokonać dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba. Jak twierdzą badacze, to unikalne zjawisko, nieznane nigdzie indziej w Układzie Słonecznym. Może ono rzucać nowe światło także na początki życia na Ziemi.

Mgła otulająca Plutona zaskakuje naukowców. "Wyjątkowe zjawisko"

Mgła otulająca Plutona zaskakuje naukowców. "Wyjątkowe zjawisko"

Źródło:
UC Santa Cruz, livescience.com, space.com

Czerwiec i lipiec to miesiące, kiedy w Polsce przypada szczyt aktywności komarów. Ich ukąszenia nie tylko powodują bolesne i swędzące obrzęki, ale także mogą przenosić czynniki wywołujące groźne choroby. Jak możemy zminimalizować ryzyko nieprzyjemnego spotkania z tymi insektami?

Jak chronić się przed komarami?

Jak chronić się przed komarami?

Źródło:
The Brewton Standard, PAP, Lasy Państwowe, Northern Kentucky Tribune

Burza tropikalna Wutip nawiedziła wschodnie i centralne regiony Wietnamu. W wyniku powodzi i osunięć ziemi zginęło co najmniej siedem osób. Żywioł uszkodził domy i zalał pola uprawne.

Uszkodzone domy, dziesiątki tysięcy hektarów pod wodą

Uszkodzone domy, dziesiątki tysięcy hektarów pod wodą

Źródło:
AFP, PAP

Najstarszy mieszkaniec Zoo Miami został ojcem. W niedzielę skończył 135 lat i tym samym jest prawdopodobnie najstarszym rodzicem na świecie. "Będzie dla nas inspiracją, by nigdy nie tracić nadziei" - napisano w poście.

Został ojcem w wieku 135 lat

Został ojcem w wieku 135 lat

Źródło:
tvn meteo

Zaraz po upalnej niedzieli czeka nas wizyta frontu chłodnego. To, jak wpłynie ona na temperaturę, opisuje autorska długoterminowa prognoza temperatury na 16 dni, przygotowana przez Tomasza Wasilewskiego. Ekspert z tvnmeteo.pl sprawdza w niej także, jakie warunki mogą panować w Polsce do końca czerwca.

Pogoda na 16 dni. Taki może być początek wakacji

Pogoda na 16 dni. Taki może być początek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

W wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło w niedzielę zachodnie wybrzeże Peru, zginęła co najmniej jedna osoba, a pięć zostało rannych. Lokalne władze spodziewają się wstrząsów wtórnych.

Przerażeni ludzie wybiegali na ulice. Są ranni i jedna ofiara śmiertelna

Przerażeni ludzie wybiegali na ulice. Są ranni i jedna ofiara śmiertelna

Źródło:
PAP, Reuters, USGS, AFP

W niedzielę termometry w części Polski pokazały powyżej 30 stopni Celsjusza. Najwyższe wartości zanotowano na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. W którym mieście było najgoręcej?

Gorąca aura w niedzielę. Gdzie skwar był największy?

Gorąca aura w niedzielę. Gdzie skwar był największy?

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Burza tropikalna Dalila szaleje u wybrzeży Meksyku. W sobotę silny wiatr i ulewy spowodowały szkody w Acapulco - restauracje wpadły do oceanu, a ulice zostały zalane. Podczas burzy na Pacyfiku zatonęło kilka łodzi rybackich, na szczęście bez załogi na pokładzie.

Po burzy restauracje wpadły do oceanu

Po burzy restauracje wpadły do oceanu

Źródło:
informador.mx, Conagua