Prezydencki minister: z satysfakcją przyjmujemy orzeczenie Trybunału

Polska

Trybunał Konstytucyjny: prezydent mógł ułaskawić Kamińskiegotvn24
wideo 2/35

Trybunał Konstytucyjny w związku ze sprawą koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego orzekł we wtorek głosami sędziów wybranych przez PiS, że prezydent może skorzystać z prawa łaski także wobec osoby, która nie została prawomocnie skazana. Prezydencki minister Paweł Mucha powiedział, że Kancelaria Prezydenta "z satysfakcją" przyjmuje orzeczenie Trybunału.

- Oczywiście z satysfakcją przyjmujemy potwierdzenie w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego jako podmiotu uprawnionego do tego, żeby wypowiadać się w sprawie zgodności z konstytucją, także wykładni norm konstytucyjnych - oświadczył wiceszef Kancelarii Prezydenta RP. Jak dodał, było to "podnoszone przez Kancelarię Prezydenta RP na etapie, gdy prezydent stosował prawo łaski na podstawie artykułu 139 konstytucji w drodze abolicji indywidualnej".

- Prezydent ma tego rodzaju uprawnienie - zaznaczył Paweł Mucha.

W jego ocenie "nie ulega wątpliwości, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego to potwierdza i wskazuje, że stanowisko służb prawnych prezydenta od początku było trafne".

- Bardzo trafnie Trybunał Konstytucyjny uzasadniał, podając ustne motywy rozstrzygnięcia, że akt abolicji indywidualnej skutkuje koniecznością umorzenia postępowania karnego, bo nie ulega żadnej wątpliwości, że prezydent może stosować prawo łaski na dowolnym etapie postępowania karnego - podkreślił Mucha.

Wskazał też, że "to orzeczenie zamyka wszelkie dyskusje, które się w tej sprawie toczą".

TK: prezydent mógł ułaskawić Kamińskiego

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że nieuwzględnienie prezydenckiego aktu łaski - jako powodu niedopuszczalności prowadzenia postępowania karnego - jest niekonstytucyjne. Oznacza to, że - zdaniem Trybunału - prezydent może dokonać ułaskawienia, nawet gdy osoba nie została jeszcze prawomocnie skazana.

TK rozpoznał sprawę w składzie pięciu sędziów - przewodniczący Zbigniew Jędrzejewski, sprawozdawca Grzegorz Jędrejek, Julia Przyłębska, Andrzej Zielonacki oraz Leon Kieres. Czworo z pięciorga sędziów składu orzekającego - Przyłębska, Zielonacki, Jędrejek i Jędrzejewski - to sędziowie wskazani i wybrani do Trybunału Konstytucyjnego głosami PiS. Kieres został wybrany przez Sejm poprzedniej kadencji, w TK będzie zasiadał do 2021 roku.

Leon Kieres zgłosił odmienne zdanie do wyroku Trybunału.

Cała wypowiedź sędziego Leona KieresaTrybunał Konstytucyjny

Autor: ads / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24