Polska

Ministerialni urzędnicy w rękach ABW. Za korupcję

Polska

Aktualizacja:
Ministerialni urzędnicy w rękach ABW. Za korupcję
TVN24Ministerialni urzędnicy w rękach ABW. Za korupcję

ABW zatrzymała w Warszawie pięć osób, w tym urzędników resortów rolnictwa i gospodarki oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Są one podejrzane o korupcję i niedopełnienie obowiązków.

Sprawa dotyczy przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości 40 tys. zł oraz żądania ponad 370 tys. zł w zamian za ułatwienie uzyskania 12 mln zł dotacji z środków Unii Europejskiej. Śledztwo w sprawie nadzoruje Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu.

Korupcja...

Zatrzymani urzędnicy to Paweł T., zatrudniony w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi na stanowisku głównego specjalisty w Departamencie Pomocy Przedakcesyjnej i Funduszy Strukturalnych, oraz Grzegorz G., kierownik sekcji w ARiMR.

- Tym osobom zarzucono, że działając wspólnie i w porozumieniu w 2004 roku przyjęli od Mariusza L, prokurenta jednej ze spółek, obietnicę przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości przekraczającej 370 tys. zł (stanowiącej równowartość ustalonego procentu od kwoty dotacji unijnej).

Zarzuca się im także, że przyjęli od innych osób 40 tys. zł. w zamian za pomoc w opracowaniu kolejnego wniosku o uzyskanie dotacji unijnej na rzecz podmiotu gospodarczego - powiedział prokurator Andrzej Laskowski.

... i niedopełnienie obowiązków

Mężczyznom, a także Annie C, zatrudnionej w resorcie gospodarki, zarzucono ponadto niedopełnienia obowiązków. Polegało ono "na opracowaniu w imieniu i na rzecz podmiotów gospodarczych wniosków o dofinansowanie działalności gospodarczej ze środków unijnych" - dodał Laskowski.

Zatrzymani zostali też właściciele spółki, która starała się o unijne dotacje. Rusudan L., prezes zarządu, miała złożyć w ARiMR nierzetelne oświadczenie, mające istotne znaczenie w uzyskaniu wsparcia unijnego. Zarzucono jej też wyłudzenie pieniędzy z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej. Mariuszowi L. z kolei zarzucono m.in. udzielenie jednemu z urzędników obietnicy korzyści majątkowej w zamian za pomoc w uzyskaniu dotacji unijnej.

12 lat za kratami?

Za przestępstwa korupcyjne grozi kara do 12 lat więzienia. Wobec czterech podejrzanych prokuratura wystąpiła z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Wobec Anny C. zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości