Polska

Miller: Zmusiłbym Pawlaka do opuszczenia koalicji

Polska

Leszek Miller nie widzi miejsca dla Pawlaka w koalicji
TVN24Leszek Miller nie widzi miejsca dla Pawlaka w koalicji

Zmusiłbym go do wycofania się z tych słów albo do opuszczenia koalicji - tak wypowiedź wicepremiera Waldemara Pawlaka skomentował w programie "Jeden na Jeden" szef SLD Leszek Miller. Chodzi o słowa szefa ludowców, który mówiąc, że nie wierzy w bezpieczeństwo wypłacalności emerytur przez ZUS, "zasiał wątpliwość w umysłach Polaków". - A to jest bardzo poważna sprawa - uznał polityk lewicy.

W koalicji wyraźnie zgrzyta i zdaniem Leszka Millera, który gościł w programie Bogdana Rymanowskiego, Donald Tusk w tej sytuacji może zrobić tylko jedno. - Ja na jego miejscu postawiłbym ultimatum własnemu wicepremierowi.

Liczy na dzieci

Rada Leszka Millera to reakcja na ubiegłotygodniową wypowiedź Waldemara Pawlaka. To wtedy w rozmowie z reporterką TVN CNBC minister gospodarki stwierdził, że myśląc o przyszłości stara się "o dobre relacje ze swoimi dziećmi, bo liczy na to, że to będzie pewniejsze niż te chimeryczne państwowe rozwiązania". Słowa Pawlaka wywołały burzę nie tylko w mediach, ale i parlamencie, gdzie szybko zareagowała na nie opozycja.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uznał, że skoro wicepremier wypowiada takie słowa to "polskie finanse publiczne są zrujnowane", a Grzegorz Napieralski z SLD stwierdził, że "strach się bać".

PRZECZYTAJ I POSŁUCHAJ WALDEMARA PAWLAKA

Dlatego, zdaniem Millera sytuacja, w której szef PSL postawił szefa rządu jest niedopuszczalna i Donald Tusk - by zachować swoją pozycję - musi odpowiednio zareagować. - Zmusiłbym go do wycofania się z tych słów albo do opuszczenia koalicji - stwierdził z całym przekonaniem polityk.

Miller: Jeżeli rząd będzie notował spadki w sondażach to PSL się wycofa (TVN24)
Miller: Jeżeli rząd będzie notował spadki w sondażach to PSL się wycofa (TVN24)TVN24

PSL opuści statek?

Pawlak, zdaniem Millera, przekroczył bowiem granicę. - Słowa skierowane do emerytów i przyszłych emerytów o tym, by na ZUS patrzyli ze sceptycyzmem, a liczyli na własne dzieci pozostawię bez komentarza - stwierdził.

Były premier twierdzi też, że jest to sygnał pokazujący gotowość ludowców do wyjścia z koalicji, "bo już niedługo PSL sobie pomyśli: dlaczego mamy tonąć razem z naszym kolegą?" - stwierdził szef SLD, wchodząc na moment w buty Waldemara Pawlaka.

Jego zdaniem rozpad koalicji jest więc kwestią 2-3 miesięcy. - Jeżeli rząd i koalicja będą notowały kolejne spadki w sondażach, to będzie to już tendencja i wtedy PSL się wycofa - dodał były premier.

To z kolei doprowadziłoby do zwarcia szeregów PO i Ruchu Palikota. - Palikot teoretycznie może zastąpić Pawlaka, jeżeli poprze projekt emerytalny rządu. Wtedy stanie się potwierdzonym koalicjantem, bo dzisiaj tylko przypuszczamy, że umówił się już z Donaldem Tuskiem, że będzie "przybudówką" udającą lewicę - skwitował sytuację rysującą się wokół Platformy szef SLD.

KOMENTARZE OPOZYCJI PO SŁOWACH WICEPREMIERA

Gościem programu "Jeden na Jeden" był Leszek Miller
Gościem programu "Jeden na Jeden" był Leszek MillerTVN24

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości