TVN24 | Polska

Pochód pod hasłem "wspólnie brońmy rodziny". "Piękny marsz z udziałem pana prezydenta"

TVN24 | Polska

Autor:
momo,
mjz/dap
Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP
Prezydent Duda wziął udział w Marszu dla Życia i RodzinyTVN24
wideo 2/3
TVN24Prezydent Duda wziął udział w Marszu dla Życia i Rodziny

Ulicami Warszawy przeszedł w niedzielę Marsz dla Życia i Rodziny. W tym roku jego uczestnicy maszerowali pod hasłem "Wspólnie brońmy rodziny". - To okazja do manifestacji prorodzinnych postaw, a także naszego przywiązania do wartości pro life - oświadczył organizator manifestacji prezes Centrum Życia i Rodziny Paweł Ozdoba. Do marszu dołączył prezydent Andrzej Duda.

Marsz wyruszył w południe spod Placu Zamkowego w Warszawie i godzinę później dotarł pod bazylikę św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"To był piękny Marsz z udziałem Pana prezydenta"

W niedzielnym marszu uczestniczył prezydent Andrzej Duda. Obecny był także poseł Konfederacji Krzysztof Bosak wraz z małżonką.

"Już jesteśmy pod kościołem pw. Świetego Krzyża! To był piękny Marsz z udziałem Pana prezydenta Andrzeja Dudy. Dziękujemy za Pana obecność!" - napisał o godzinie 13 na Twitterze prezes Centrum Życia i Rodziny Paweł Ozdoba.

"Chcemy pokazać, jak wielką wartość ma rodzina"

Wcześniej Ozdoba mówił, że "każdego roku Marsz dla Życia i Rodziny jest okazją do manifestacji prorodzinnych postaw, a także naszego przywiązania do wartości pro life".

- Chcemy pokazać, jak wielką wartość ma rodzina, małżeństwo i prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Znaleźliśmy się dzisiaj w takiej sytuacji, gdzie rodzina jest rzeczywiście zagrożona - stwierdził. Mówił również o "poważnych zagrożeniach ze strony niebezpiecznych, radykalnych ideologii, które dziś bardzo ostentacyjnie pojawiają się na ulicach polskich miast". 

- Ze względu na ostatnie incydenty i ataki na chrześcijańskie wartości, których dopuścili się lewicowi aktywiści, manifestacja ma w tym roku także formę apelu do władz o nowelizację przepisów prawnych i zapobieganie profanacjom i znieważeniom symboli religijnych i narodowych - oświadczył.

Ozdoba stwierdził, że "w XXI wieku największą bitwą, jaką trzeba stoczyć, jest bitwa o rodzinę".

Prezes Centrum Życia i Rodziny zapowiedział, że 22 października Trybunał Konstytucyjny będzie decydował o tym, czy przesłanka eugeniczna może być w Polsce utrzymana. - Mamy nadzieję, że orzeknie w odpowiedni sposób - oświadczył Ozdoba.

"Chcemy pokazać jak wielką wartość ma rodzina, małżeństwo i prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci"TVN24

Barbara Nowak: naturalna rodzina gwarantuje dzieciom bezpieczeństwo, a bezpieczne dzieci to bezpieczna Polska

Wśród uczestników była także małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Przekonywała, że "naturalna rodzina gwarantuje dzieciom bezpieczeństwo, a bezpieczne dzieci to bezpieczna Polska".

- Dziś, kiedy bardzo wiele agresywnych ideologii, które już rozpanoszyły się w Europie, usiłują atakować Polskę, musimy bardzo jasno powiedzieć, że tu, w tym miejscu spotykamy się z potrzeby serca, bo nie chcemy dyskryminacji naszych rodzin.(...) Naturalna rodzina dobrze wiemy, jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo i przyszłość narodu polskiego - powiedziała Barbara Nowak.

Odniosła się również do pojęcia płci kulturowej mówiąc, że "jest to kłamstwo". - W zachodnich krajach już dzisiaj, nawet rządy, i urzędy państwowe przyjęły to kłamstwo, a ci, którzy się z tym nie zgadzają, są szykanowani, dyskryminowani. Czy my tego chcemy w Polsce - pytała małopolska kurator oświaty.

Nawiązała też do kwestii aborcji i eutanazji. - W państwie polskim tak, jak w całej cywilizacji łacińskiej jedynym fenomenem, jedynym zjawiskiem nieprzemijającym, jedyną wartością jest życie - stwierdziła Barbara Nowak. Zaapelowała do sędziów Trybunału Konstytucyjnego, żeby "z odpowiedzialnością opowiedzieli się za cywilizacją życia, a przeciw progresywnej cywilizacji śmierci". - Jesteśmy za tym, żeby życie było szanowane od samego początku do samego końca - powiedziała małopolska kurator oświaty.

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak na Marszu dla Życia i RodzinyTVN24

"Chrońmy rodzinę" i "Stop aborcji" wśród skandowanych haseł

W czasie marszu wypuszczano fragmenty przemówień św. Jana Pawła II, w tym m.in. z Kalisza, gdzie papież powiedział: "Jeżeli matce wolno zabić swoje dziecko, cóż może powstrzymać ciebie i mnie. (...) Jedynym, który ma prawo odebrać życie, jest ten, który je stworzył. Nikt inny nie ma tego prawa - ani matka, ani ojciec, ani żadna agencja".

Przypomniano również wypowiedzi kard. Stefana Wyszyńskiego poświęcone wartości ludzkiego życia, prokreacji oraz rodziny, oraz słowa kard. Roberta Saraha dotyczące wartości małżeństwa.

Skandowano hasła: "To, co dobre się zaczyna, gdzie zaczyna się rodzina", "Chrońmy rodzinę", "Stop aborcji", "Nie dla eugeniki", "Brońmy rodzinę przed spaczeniem", "Politycy - czy słyszycie - brońcie rodzin, brońcie życie".

Po marszu jego uczestnicy wzięli udział we mszy św. w bazylice św. Krzyża, w czasie, której homilię wygłosił ks. Dominik Chmielewski.

Autor:momo, mjz/dap

Źródło: TVN24, tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości