Polska

"Lech Kaczyński w swej polityce nawiązywał do tradycji polskiej wielkości"

Polska

"Atakowany przez przemysł pogardy, wśród nieustannego rechotu"
tvn24Jarosław Kaczyński w Krakowie

- Lech Kaczyński szedł drogą (ku polskiej wielkości), atakowany przez przemysł pogardy, wśród nieustannego rechotu - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystych obchodów pochówku pary prezydenckiej na Wawelu.

Czwartkowy wiec poprzedziła msza św. w Katedrze Wawelskiej odprawiona w intencji pary prezydenckiej oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. W nabożeństwie, któremu przewodniczył biskup Jan Szkodoń, uczestniczyli, obok Jarosława Kaczyńskiego, także inni przedstawiciele klubu parlamentarnego PiS. Na sarkofagu pary prezydenckiej złożono wieńce i kwiaty.

Po mszy pochód z pocztami sztandarowymi i flagami przeszedł przed Krzyż Katyński u stóp Wzgórza Wawelskiego. Tam gwizdami i okrzykami "Wawel wolny od polityki" powitało go kilkanaście osób ze stowarzyszenia "Obywatelski Wawel", które sprzeciwia się pochówkowi pary prezydenckiej w tym miejscu.

Wspomnienie Lecha Kaczyńskiego

Podczas wiecu szef PiS mówił, że prezydent Kaczyński został pochowany na Wawelu, ponieważ "prowadził swoją politykę, wywodząc ją z najbardziej podstawowych, elementarnych wartości naszej kultury, tego wszystkiego, co budowało nasza historię, budowało w naszej historii to co wielkie, ważne, to co trwałe".

Jarosław Kaczyński podczas uroczystych obchodów pochówku pary prezydenckiej podkreślił też, że "Lech Kaczyński w swej polityce nawiązywał do tradycji polskiej wielkości". - To budziło opory tych, których mentalność została ukształtowana w niewoli, ale także tych wszystkich, których interesy zostały naruszone, tych wewnątrz Polski i (na) zewnątrz Polski - powiedział szef PiS.

- Ale mimo wszystko Lech Kaczyński tą drogą szedł, atakowany przez przemysł pogardy, wśród nieustannego rechotu. Szedł tą droga konsekwentnie. Tak konsekwentnie, że aż do śmierci - dodał.

Stwierdził, że były prezydent "poległ na tej drodze (...) ku takiej sytuacji, gdy będzie on (naród - red.) wzbudzał szacunek i respekt." - Dlatego jest tutaj (na Wawelu) pochowany wraz z małżonką - powiedział Kaczyński.

Według niego pochówek pary prezydenckiej na Wawelu jest "niczym innym jak podkreśleniem znaczenia tej tradycji, jej siły".

- Ona ma ciągle wrogów, ci wrogowie czy to z nieświadomości, czy może jakiś innych względów idą tym szlakiem, który wyznaczali wszyscy, którzy akceptowali w ten czy inny sposób polską niewolę, polskie podporządkowanie, polską małość. My tę drogę odrzucamy tak, jak odrzucał ją prezydent Lech Kaczyński, jak odrzucali ją inni polegli w Smoleńsku - zakończył Jarosław Kaczyński. Przemówieniu towarzyszyły okrzyki: "Lech Kaczyński", "Jarosław, Jarosław", "Zwyciężymy". Z drugiej strony skandowano natomiast: "Wawel własnością narodu", "Wawel królów nie prezesa", "Wawel bez polityków".

Wasermann: wierzę, że szybko dojdziemy do prawdy

Podczas wiecu przemawiała też córka zmarłego w katastrofie smoleńskiej posła PiS Zbigniewa Wassermanna, Małgorzata. Jak podkreśliła, trzy lata po katastrofie nadal nie wyjaśniono jej okoliczności.

- To jest nie do uwierzenia dla przeciętnego człowieka, dla córki, dla prawnika. Wierzę w to, że będziemy mieć tyle siły i tyle determinacji, że do prawdy dojdziemy bardzo szybko, prawdę wyjaśnimy, a wszystkich winnych ukarzemy- mówiła Małgorzata Wassermann.

W trakcie wiecu złożono wieńce pod Krzyżem Katyńskim; potem uczestnicy przeszli na krakowski Rynek Główny. Tam zaplanowano koncert "Pro Memoria" na Rynku Głównym z m.in. muzyką filmową Michała Lorenca.

Kaczyński: potrzeba prawdy o tym, co się stało trzy lata temu
Kaczyński: potrzeba prawdy o tym, co się stało trzy lata temutvn24

Wcześniej Jarosław Kaczyński otworzył na krakowskim rynku wystawę poświęconą pamięci swego brata, prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Mamy dzisiaj w Polsce wielką potrzebę prawdy w różnych wymiarach, ale dziś szczególnie o tym wszystkim, co się stało trzy lata temu - powiedział Jarosław Kaczyński na krakowskim Rynku. Dodał, że prawda o prezydencie Kaczyńskim jest "częścią prawdy, jaka Polska mogłaby być, gdyby rządzono nią inaczej dziś i przez wiele lat po 1989 r.".

Szef PiS mówił, że prezydent Lech Kaczyński prowadził politykę zagraniczną, która z jednej strony nawiązywała do historii Polski, zaś z drugiej była wynikiem sytuacji w Europie i na świecie. - Taką politykę prowadził Lech Kaczyński i to odnosząc sukcesy. Ta prawda jest dla wielu nie do zniesienia. Jest w związku z tym uchylana, próbuje się doprowadzić do tego, aby była w społeczeństwie zapomniana - powiedział.

Wystawa na krakowskim rynku

Plenerowa wystawa poświęcona pamięci Lecha Kaczyńskiego znajduje się na Rynku Głównym w Krakowie. Składa się z kilkunastu tablic, na których ukazano życie i działalność tragicznie zmarłego prezydenta.

W uroczystości otwarcia wystawy uczestniczyli także przedstawiciele klubu parlamentarnego PiS. Po otwarciu wystawy szef PiS pojechał do katedry na Wawelu na mszę św.

W czwartek mijają trzy lata od pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu.

Autor: zś\mtom / Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości