Trzecia rocznica katastrofy smoleńskiej

9 kwietnia 2013
Rocznica katastrofy w Smoleńsku
Rocznica katastrofy w Smoleńsku
10 kwietnia 2010 r. Katastrofa w Smoleńsku (TVN24)
Smoleńsk10 kwietnia 2010 r. Katastrofa w Smoleńsku (TVN24)

10 kwietnia 2010 roku. Godzina 8.41. Samolot Tu-154 z prezydentem Lechem Kaczyńskim rozbija się na lotnisku Siewernyj pod Smoleńskiem. Wraz z głową Rzeczypospolitej Polskiej w katastrofie lotniczej ginie 95 osób, w tym Pierwsza Dama, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego, szefowie urzędów i instytucji państwowych, przedstawiciele parlamentu, działacze społeczni i członkowie Rodzin Katyńskich.

WSZYSTKIE DOKUMENTY WS. KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

10 kwietnia straciliśmy nie tylko głowę państwa, Lecha Kaczyńskiego. Życie straciły wszystkie osoby będące na pokładzie Tu-154.

"Umarła z ojcem w błotach Smoleńska". Walka z MON o pomoc dla córki oficera BOR

- Ona wiedziała, że tata nie żyje. Nie czekała już na niego, bo tak to zawsze w kuchni wyglądała. Wiedziała, że nie wróci - opowiadała reporterce programu "Czarno na białym" wdowa po oficerze BOR, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Siedmioletnia wówczas córka oficera doznała głębokiej zapaści psychicznej. Dziś potrzebuje pomocy, dożywotniej renty, o którą walkę w sądzie z MON toczy jej matka.

Smoleńsk. Nieznane wypowiedzi z kokpitu tupolewa? Lasek: Niewykluczone

Nie sądzę, żeby udało się odsłuchać cokolwiek, co by przyniosło nowe dane o przyczynach katastrofy smoleńskiej - ocenił w poniedziałek szef zespołu smoleńskiego przy KPRM Maciej Lasek, odnosząc się do informacji, że polscy biegli kolejny raz będą badać nagrania z Tu-154M. Zaznaczył jednak, że możliwe jest ujawnienie dotychczas nieczytelnych wypowiedzi z kokpitu tupolewa.

Działania NPW wyglądają jak próba "wysadzenia prokuratora generalnego"

- Nie rozumiem tego komunikatu, który nie jest zamknięty - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Frasyniuk, komentując piątkowe oświadczenie Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Ta stwierdziła, że na wraku tupolewa i w miejscu katastrofy samolotu pod Smoleńskiem nie znaleziono śladów materiałów wybuchowych, ale zleciła kolejne ekspertyzy. Frasyniuk dodał, że te działania wyglądają jak próba "wysadzenia w powietrze prokuratora generalnego".

Macierewicz: NPW się kompromituje. Jest bezradna i niewiarygodna

- To, co mogliśmy przeczytać w komunikacie, pokazuje całkowitą bezradność prokuratury wobec zadania zbadania, jak doszło do tragedii TU-154M, a w szczególności zbadania wątku eksplozji samolotu w powietrzu i działania osób trzecich - tak Antoni Macierewicz ocenił opinię biegłych, która wykazała brak śladów wybuchu we wraku. Zdaniem Macierewicza Naczelna Prokuratura Wojskowa się kompromituje, jest niewiarygodna, a prezentowane przez nią wyniki badań są "niejasne i niepełne".

Symulacja eksperta: Tu-154M wykonał półobrót przed uderzeniem w ziemię

Tu-154M po utracie końcówki skrzydła wykonał półobrót i jednocześnie "górkę" odchylając tor lotu w lewo - wynika z symulacji prof. Grzegorza Kowaleczki nt. ostatnich 14-15 sekund lotu. Jego zdaniem obliczenia potwierdzają ustalenia raportów MAK i komisji Millera. Taki przebieg katastrofy kwestionują eksperci związani z parlamentarnym zespołem ds. katastrofy smoleńskiej, na którego czele stoi Antoni Macierewicz.

Prokuratorzy w Smoleńsku pracowali bez zarzutu. Śledztwo umorzone

Wojskowa Prokuratura w Poznaniu umorzyła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez prokuratorów w Smoleńsku w 2010 roku - dowiedział się portal tvn24.pl. - Prowadzący postępowanie uznali, że czynu takiego nie popełniono - wyjaśnił w rozmowie z nami ppłk Sławomir Schewe, rzecznik WPO w Poznaniu.

Coraz mniej Polaków wierzy, że w Smoleńsku doszło do zamachu

67 proc. Polaków nie wierzy, że katastrofa smoleńska była wynikiem zamachu - pokazuje najnowszy sondaż przeprowadzony dla "Faktów TVN". 23 proc. jest przeciwnego zdania. Odsetek tych, którzy uważają, że w Smoleńsku doszło do zamachu w porównaniu z ubiegłym rokiem zmalał aż o 13 punktów procentowych. Aż trzy czwarte Polaków uważa natomiast, że wyniki prac zespołu Antoniego Macierewicza nie są wiarygodne.

Były ambasador w Moskwie: Nie zasłużyliśmy na to, byśmy byli tak podzieleni

- Myśl o zamachu nie tylko nie przyszła mi nigdy do głowy, ale uważam ją za absurdalną - powiedział o katastrofie smoleńskiej były ambasador RP w Moskwie, Jerzy Bahr. - Dzisiaj interesuje mnie, jak to się stało, że duży naród, w takim miejscu w Europie, w kilka lat po takim wydarzeniu, doszedł do stanu, który jest w moim przekonaniu niebezpieczny - ocenił w "Faktach po Faktach". - Ten podział jest niebezpieczny. Winę ponoszą ci, którzy działali i działają na rzecz tego podziału - dodał.

Kurski: Teoria zamachu jest niekorzystna dla Polski

- Ja bym życzył PiS skoncentrowania się na strategii zwycięstwa nad Platformą - radził w "Faktach po Faktach" Jacek Kurski. - W takiej formule, w której twarzami jest z jednej strony Antoni Macierewicz, a z drugiej Adam Hofman, PiS jedynie potwierdzi tylko to, co się stało po Warszawie, czyli szklany sufit i status partii niewybieralnej, czy niezdolnej do objęcia w Polsce władzy - ocenił poseł Solidarnej Polski.

Chris Cieszewski na posiedzeniu zespołu Macierewicza. Zespół Laska uruchomi portal

W południe w gmachu Sejmu odbędzie się posiedzenie zespołu parlamentarnego Antoniego Macierewicza ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej. W posiedzeniu udział wezmą rodziny ofiar oraz dr Chris Cieszewski, który przedstawi swoje tezy ws. brzozy. Dziś ruszyć ma również portal rządowego zespołu zajmującego się katastrofą smoleńską.

Poseł PiS ostro o Owsiaku. "Ten człowiek nie ma pojęcia o czym mówi"

- Uważam, że ten człowiek nie ma pojęcia o czym mówi. Jest wykorzystywany tak jak seria celebrytów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Witold Waszczykowski z PiS. - Irytacja Jerzego Owsiaka jest uprawniona - ocenił Józef Oleksy z SLD. Politycy komentowali ostre słowa Owsiaka o Macierewiczu.