Trzecia rocznica katastrofy smoleńskiej

9 kwietnia 2013
Rocznica katastrofy w Smoleńsku
10 kwietnia 2010 r. Katastrofa w Smoleńsku (TVN24)Smoleńsk

10 kwietnia 2010 roku. Godzina 8.41. Samolot Tu-154 z prezydentem Lechem Kaczyńskim rozbija się na lotnisku Siewernyj pod Smoleńskiem. Wraz z głową Rzeczypospolitej Polskiej w katastrofie lotniczej ginie 95 osób, w tym Pierwsza Dama, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego, szefowie urzędów i instytucji państwowych, przedstawiciele parlamentu, działacze społeczni i członkowie Rodzin Katyńskich.

WSZYSTKIE DOKUMENTY WS. KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

10 kwietnia straciliśmy nie tylko głowę państwa, Lecha Kaczyńskiego. Życie straciły wszystkie osoby będące na pokładzie Tu-154.

LISTA OFIAR KATASTROFY POD SMOLEŃSKIEM

Ciało prezydenta uroczyście przywieziono do kraju już następnego dnia po katastrofie. Potem Okęcie było świadkiem kolejnych lądowań samolotów wiozących z Rosji trumny okryte biało-czerwoną flagą.

Pierwsza przyleciała do Polski trumna z ciałem prezydenta, potem 95 kolejnych
Pierwsza przyleciała do Polski trumna z ciałem prezydenta, potem 95 kolejnychPierwsza przyleciała do Polski trumna z ciałem prezydenta, potem 95 kolejnych

17 kwietnia symbolicznie pożegnaliśmy ich wszystkich. Dzień później w krypcie na Wawelu spoczęła para prezydencka.

Przez wiele następnych dni na Powązkach i innych cmentarzach w różnych miejscach Polski uroczyście grzebano ofiary katastrofy.

PIERWSZA PARA. DO KOŃCA RAZEM

LECH I MARIA KACZYŃSCY SPOCZĘLI NA WAWELU

Żałoba całego narodu

10 kwietnia w żałobie zjednoczyli się wszyscy Polacy. Już kilka godzin po tragicznej informacji pod Pałacem Prezydenckim płonęły znicze, przychodzący spontanicznie ludzie składali kwiaty, modlili się.

Pod Pałacem Prezydenckim zapłonęły dziesiątki tysięcy zniczy
Pod Pałacem Prezydenckim zapłonęły dziesiątki tysięcy zniczyPod Pałacem Prezydenckim zapłonęły dziesiątki tysięcy zniczy

Podobny nastrój zapanował w całym kraju. Opuszczone flagi narodowe z czarnym kirem, bijące dzwony kościołów, msze w intencji ofiar, znicze i kwiaty składane w tych wszystkich miejscach, które w jakiś sposób miały coś wspólnego z tymi, którzy odeszli na zawsze.

Hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej składała cała Polska
Hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej składała cała PolskaHołd ofiarom katastrofy smoleńskiej składała cała Polska

STALI NAWET 10 GODZIN, ŻEBY ODDAĆ HOŁD

Tłumy Polaków stały w wielogodzinnych kolejkach do Pałacu Prezydenckiego, aby osobiście pożegnać się z Lechem i Marią Kaczyńskimi. Setki tysięcy uczestniczyły w uroczystościach na placu Piłsudskiego i pogrzebie pary prezydenckiej na Wawelu.

Żal po elicie państwa polskiego, która zginęła 10 kwietnia, zjednoczył wszystkich Polaków
Żal po elicie państwa polskiego, która zginęła 10 kwietnia, zjednoczył wszystkich PolakówŻal po elicie państwa polskiego, która zginęła 10 kwietnia, zjednoczył wszystkich Polaków

Oczy świata spoczęły na Polsce

Katastrofa 10 kwietnia 2010, a później powszechna żałoba w Polsce były w tamtych dniach wiodącym tematem w zagranicznych mediach. Cały świat składał kondolencje i łączył się w bólu z Polakami.

Smoleńska katastrofa - tym żyły 10 kwietnia światowe media
Smoleńska katastrofa - tym żyły 10 kwietnia światowe mediaSmoleńska katastrofa - tym żyły 10 kwietnia światowe media

Szok i smutek

10 kwietnia 2010 r. głównym wydarzeniem, które mieli śledzić widzowie TVN24, były uroczystości rocznicowe w Katyniu. Stało się inaczej.

"Poranek" w TVN24 toczył się zgodnie z planem do momentu, gdy ze Smoleńska zaczęły napływać pierwsze niepokojące informacje. Po kilkudziesięciu minutach było już wiadomo: doszło do strasznej tragedii. Rozbił się samolot z prezydentem na pokładzie. Zginęli wszyscy pasażerowie i załoga.

10 kwietnia 2010. Poranek w TVN24
10 kwietnia 2010. Poranek w TVN2410 kwietnia 2010. Poranek w TVN24

Dramat najbliższych

10 kwietnia 2010 roku to dzień tragiczny w historii Polski, a dla rodzin 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu - niewyobrażalny osobisty dramat. Wielu z nich unikało kamer, nie brali udziału w publicznej dyskusji.

Im poświęciła swój film dokumentalny "W milczeniu" Ewa Ewart. ZOBACZ DOKUMENT EWY EWART

"SOBOTA" - ZOBACZ REPORTAŻ MARKA OSIECIMSKIEGO

REKONSTRUKCJA LOTU WEDŁUG MAK

WYNIKI BADAŃ PROF. WIESŁAWA BINIENDY - JEDNEGO Z EKSPERTÓW KOMISJI MACIEREWICZA

SYMULACJA LOTU WEDŁUG FIZYKA - PROF. PAWŁA ARTYMOWICZA - PRZECIWNIKA TEORII WYBUCHU W TUPOLEWIE

Rocznice katastrofy

Rok po katastrofie Polska wspominała ofiary i oddała im cześć. W Warszawie i Krakowie, w Smoleńsku i Katyniu. W całym kraju, ale i poza jego granicami. Wszędzie tam, gdzie są Polacy.

Rodziny ofiar katastrofy pojechały w miejsce, gdzie doszło do tragedii. W kraju odbyły się oficjalne uroczystości państwowe i kościelne. W wielu miejscach Polski na różny sposób wspominaliśmy 10 kwietnia 2010, dramat, do którego wówczas doszło, a przede wszystkim jego ofiary.

W 2. rocznicę katastrofy smoleńskiej, miejsce, gdzie rozbił się Tu-154M odwiedziła delegacja złożona z części rodzin ofiar wypadku wraz z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim. Wtedy też wstępnie wskazane miejsce, gdzie ma powstać pomnik ku czci ofiar.

W Warszawie oddbyły się uroczystości pod pomnikiem ofiar katastrofy na Cmentarzu Powązkowskim, w którym wziął udział m.in. premier Donald Tusk.

PiS zorganizowało m.in. "Marsz 10 Kwietnia" na Krakowskim Przedmieściu.

Uroczystości odbyły się także w innych dużych miastach, m.in. w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Białymstoku, Olsztynie, Płocku, Bydgoszczy i na Jasnej Górze.

Trzy lata po tragedii

W 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej główne uroczystości odbędą się w Warszawie. Ok. 5.40 - Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie premier Donald Tusk złoży wieniec pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Od 6.00 do 22.00 - Nieprzejezdny będzie fragment Krakowskiego Przedmieścia przed Pałacem Prezydenckim. Społeczne obchody rocznicy katastrofy organizują tam m.in. Prawo i Sprawiedliwość, Kluby Gazety Polskiej, stowarzyszenie Solidarni 2010 oraz Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego. Organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy osób. 7.15 - Msza święta w Kaplicy Sejmowej w intencji ofiar katastrofy z udziałem parlamentarzystów.

Ok. 7.50 - Złożenie kwiatów pod tablicami: upamiętniającą posłów i senatorów oraz marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego, tragicznie zmarłych 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. 8.00 - Politycy PiS będą uczestniczyć w mszy w kościele seminaryjnym.

8.25 - Rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych uczczą pamięć ofiar katastrofy podczas uroczystości pod pomnikiem ofiar na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Modlitwę poprowadzi tam biskup polowy WP Józef Guzdek. 8.41 - Odbędzie się apel poległych przed Pałacem Prezydenckim. Jarosław Kaczyński wraz z innymi politykami PiS złoży tam wieńce. 10.00 - Prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w mszy św. w kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Do uczestnictwa w nabożeństwie zaproszone zostały rodzin osób, które zginęły w katastrofie i były związane z prezydencką kancelarią. Przedstawiciele kancelarii mają też złożyć kwiaty pod tablicą na Krakowskim Przedmieściu, a także w innych miejscach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej. 13.00 - Państwowe uroczystości organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. W świątyni zostanie odprawiona msza św. z udziałem kard. Kazimierza Nycza. Zaplanowano tam także poświęcenie fragmentu pomnika, który w przyszłości ma stanąć w Smoleńsku. 14.00 - W Sejmie zaplanowane jest posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, który podsumuje dotychczasowe prace. Weźmie w nim udział prezes PiS. Obrady będą transmitowane na telebimach przed Pałacem Prezydenckim. Ok. 15.00 - Na Krakowskim Przedmieściu przewidziany jest koncert "Tryptyk smoleński".

16.30 - Głos na Krakowskim Przedmieściu ma zabrać Jarosław Kaczyński. 18.30 - W katedrze św. Jana odbędzie się koncert kompozytora Michała Lorenca. 19.00 - W katedrze rozpocznie się msza. Po niej zaplanowano "Marsz Pamięci" przed siedzibę prezydenta. Tu ponownie głos zabierze Jarosław Kaczyński. Ok. 21.30 - Kluby GP zamierzają przejść sprzed Pałacu Prezydenckiego przed KPRM, gdzie zorganizują pikietę. Państwowe delegacje będą obecne także na uroczystościach w Katyniu i Smoleńsku. Prezydenta będzie reprezentować szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej; rząd - szef KPRM Jacek Cichocki oraz szef MON Tomasz Siemoniak i wiceszef MSW Stanisław Rakoczy. W obchodach mają wziąć udział także sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Krzysztof Kunert, przedstawiciel prezydium Sejmu oraz ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski.

8:15 - Złożenie wieńców i zapalenie zniczy w asyście wojskowej, także w pobliżu pasa startowego na lotnisku pod Smoleńskiem. 10.00 – Msza, wieńce i znicze w Katyniu.

PREZYDENCI WSPOMINAJĄ LECHA KACZYŃSKIEGO

RYSZARD KACZOROWSKI - OSTATNI PREZYDENT NA EMIGRACJI

URZĘDNICY, POLITYCY, GENERAŁOWIE - ONI ZGINĘLI NA POKŁADZIE TU-154M

JANUSZ ZAKRZEŃSKI, ANNA WALENTYNOWICZ, PIOTR NUROWSKI, WOJCIECH LUBIŃSKI

WSPOMNIENIE O CZŁONKACH RODZIN KATYŃSKICH

DO KOŃCA NA SŁUŻBIE - OFICEROWIE BOR, KTÓRZY ZGINĘLI POD SMOLEŃSKIEM

WSPOMNIENIE O CZŁONKACH ZAŁOGI TU-154M

Grzegorz Kuczyński/mac//kdj/k

Źródło zdjęcia głównego: ITAR-TASS/FORUM

- Ona wiedziała, że tata nie żyje. Nie czekała już na niego, bo tak to zawsze w kuchni wyglądała. Wiedziała, że nie wróci - opowiadała reporterce programu "Czarno na białym" wdowa po oficerze BOR, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Siedmioletnia wówczas córka oficera doznała głębokiej zapaści psychicznej. Dziś potrzebuje pomocy, dożywotniej renty, o którą walkę w sądzie z MON toczy jej matka.

Nie sądzę, żeby udało się odsłuchać cokolwiek, co by przyniosło nowe dane o przyczynach katastrofy smoleńskiej - ocenił w poniedziałek szef zespołu smoleńskiego przy KPRM Maciej Lasek, odnosząc się do informacji, że polscy biegli kolejny raz będą badać nagrania z Tu-154M. Zaznaczył jednak, że możliwe jest ujawnienie dotychczas nieczytelnych wypowiedzi z kokpitu tupolewa.

- Nie rozumiem tego komunikatu, który nie jest zamknięty - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Frasyniuk, komentując piątkowe oświadczenie Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Ta stwierdziła, że na wraku tupolewa i w miejscu katastrofy samolotu pod Smoleńskiem nie znaleziono śladów materiałów wybuchowych, ale zleciła kolejne ekspertyzy. Frasyniuk dodał, że te działania wyglądają jak próba "wysadzenia w powietrze prokuratora generalnego".

- To, co mogliśmy przeczytać w komunikacie, pokazuje całkowitą bezradność prokuratury wobec zadania zbadania, jak doszło do tragedii TU-154M, a w szczególności zbadania wątku eksplozji samolotu w powietrzu i działania osób trzecich - tak Antoni Macierewicz ocenił opinię biegłych, która wykazała brak śladów wybuchu we wraku. Zdaniem Macierewicza Naczelna Prokuratura Wojskowa się kompromituje, jest niewiarygodna, a prezentowane przez nią wyniki badań są "niejasne i niepełne".

Tu-154M po utracie końcówki skrzydła wykonał półobrót i jednocześnie "górkę" odchylając tor lotu w lewo - wynika z symulacji prof. Grzegorza Kowaleczki nt. ostatnich 14-15 sekund lotu. Jego zdaniem obliczenia potwierdzają ustalenia raportów MAK i komisji Millera. Taki przebieg katastrofy kwestionują eksperci związani z parlamentarnym zespołem ds. katastrofy smoleńskiej, na którego czele stoi Antoni Macierewicz.

Wojskowa Prokuratura w Poznaniu umorzyła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez prokuratorów w Smoleńsku w 2010 roku - dowiedział się portal tvn24.pl. - Prowadzący postępowanie uznali, że czynu takiego nie popełniono - wyjaśnił w rozmowie z nami ppłk Sławomir Schewe, rzecznik WPO w Poznaniu.

67 proc. Polaków nie wierzy, że katastrofa smoleńska była wynikiem zamachu - pokazuje najnowszy sondaż przeprowadzony dla "Faktów TVN". 23 proc. jest przeciwnego zdania. Odsetek tych, którzy uważają, że w Smoleńsku doszło do zamachu w porównaniu z ubiegłym rokiem zmalał aż o 13 punktów procentowych. Aż trzy czwarte Polaków uważa natomiast, że wyniki prac zespołu Antoniego Macierewicza nie są wiarygodne.

- Myśl o zamachu nie tylko nie przyszła mi nigdy do głowy, ale uważam ją za absurdalną - powiedział o katastrofie smoleńskiej były ambasador RP w Moskwie, Jerzy Bahr. - Dzisiaj interesuje mnie, jak to się stało, że duży naród, w takim miejscu w Europie, w kilka lat po takim wydarzeniu, doszedł do stanu, który jest w moim przekonaniu niebezpieczny - ocenił w "Faktach po Faktach". - Ten podział jest niebezpieczny. Winę ponoszą ci, którzy działali i działają na rzecz tego podziału - dodał.

- Ja bym życzył PiS skoncentrowania się na strategii zwycięstwa nad Platformą - radził w "Faktach po Faktach" Jacek Kurski. - W takiej formule, w której twarzami jest z jednej strony Antoni Macierewicz, a z drugiej Adam Hofman, PiS jedynie potwierdzi tylko to, co się stało po Warszawie, czyli szklany sufit i status partii niewybieralnej, czy niezdolnej do objęcia w Polsce władzy - ocenił poseł Solidarnej Polski.

W południe w gmachu Sejmu odbędzie się posiedzenie zespołu parlamentarnego Antoniego Macierewicza ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej. W posiedzeniu udział wezmą rodziny ofiar oraz dr Chris Cieszewski, który przedstawi swoje tezy ws. brzozy. Dziś ruszyć ma również portal rządowego zespołu zajmującego się katastrofą smoleńską.

- Uważam, że ten człowiek nie ma pojęcia o czym mówi. Jest wykorzystywany tak jak seria celebrytów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Witold Waszczykowski z PiS. - Irytacja Jerzego Owsiaka jest uprawniona - ocenił Józef Oleksy z SLD. Politycy komentowali ostre słowa Owsiaka o Macierewiczu.

Kluczowym materiałem źródłowym przy badaniu katastrofy smoleńskiej były rejestratory parametrów lotu i rozmów w kokpicie - podkreślił w wydanym w poniedziałek oświadczeniu zespół do wyjaśniania przyczyn katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., którym kieruje Maciej Lasek.