Trzecia rocznica katastrofy smoleńskiej
9 kwietnia 201310 kwietnia 2010 roku. Godzina 8.41. Samolot Tu-154 z prezydentem Lechem Kaczyńskim rozbija się na lotnisku Siewernyj pod Smoleńskiem. Wraz z głową Rzeczypospolitej Polskiej w katastrofie lotniczej ginie 95 osób, w tym Pierwsza Dama, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego, szefowie urzędów i instytucji państwowych, przedstawiciele parlamentu, działacze społeczni i członkowie Rodzin Katyńskich.
10 kwietnia straciliśmy nie tylko głowę państwa, Lecha Kaczyńskiego. Życie straciły wszystkie osoby będące na pokładzie Tu-154.
Ciało prezydenta uroczyście przywieziono do kraju już następnego dnia po katastrofie. Potem Okęcie było świadkiem kolejnych lądowań samolotów wiozących z Rosji trumny okryte biało-czerwoną flagą.
17 kwietnia symbolicznie pożegnaliśmy ich wszystkich. Dzień później w krypcie na Wawelu spoczęła para prezydencka.
Przez wiele następnych dni na Powązkach i innych cmentarzach w różnych miejscach Polski uroczyście grzebano ofiary katastrofy.
Żałoba całego narodu
10 kwietnia w żałobie zjednoczyli się wszyscy Polacy. Już kilka godzin po tragicznej informacji pod Pałacem Prezydenckim płonęły znicze, przychodzący spontanicznie ludzie składali kwiaty, modlili się.
Podobny nastrój zapanował w całym kraju. Opuszczone flagi narodowe z czarnym kirem, bijące dzwony kościołów, msze w intencji ofiar, znicze i kwiaty składane w tych wszystkich miejscach, które w jakiś sposób miały coś wspólnego z tymi, którzy odeszli na zawsze.
Tłumy Polaków stały w wielogodzinnych kolejkach do Pałacu Prezydenckiego, aby osobiście pożegnać się z Lechem i Marią Kaczyńskimi. Setki tysięcy uczestniczyły w uroczystościach na placu Piłsudskiego i pogrzebie pary prezydenckiej na Wawelu.
Oczy świata spoczęły na Polsce
Katastrofa 10 kwietnia 2010, a później powszechna żałoba w Polsce były w tamtych dniach wiodącym tematem w zagranicznych mediach. Cały świat składał kondolencje i łączył się w bólu z Polakami.
Szok i smutek
10 kwietnia 2010 r. głównym wydarzeniem, które mieli śledzić widzowie TVN24, były uroczystości rocznicowe w Katyniu. Stało się inaczej.
"Poranek" w TVN24 toczył się zgodnie z planem do momentu, gdy ze Smoleńska zaczęły napływać pierwsze niepokojące informacje. Po kilkudziesięciu minutach było już wiadomo: doszło do strasznej tragedii. Rozbił się samolot z prezydentem na pokładzie. Zginęli wszyscy pasażerowie i załoga.
Dramat najbliższych
10 kwietnia 2010 roku to dzień tragiczny w historii Polski, a dla rodzin 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu - niewyobrażalny osobisty dramat. Wielu z nich unikało kamer, nie brali udziału w publicznej dyskusji.
Im poświęciła swój film dokumentalny "W milczeniu" Ewa Ewart. ZOBACZ DOKUMENT EWY EWART
Rocznice katastrofy
Rok po katastrofie Polska wspominała ofiary i oddała im cześć. W Warszawie i Krakowie, w Smoleńsku i Katyniu. W całym kraju, ale i poza jego granicami. Wszędzie tam, gdzie są Polacy.
Rodziny ofiar katastrofy pojechały w miejsce, gdzie doszło do tragedii. W kraju odbyły się oficjalne uroczystości państwowe i kościelne. W wielu miejscach Polski na różny sposób wspominaliśmy 10 kwietnia 2010, dramat, do którego wówczas doszło, a przede wszystkim jego ofiary.
W 2. rocznicę katastrofy smoleńskiej, miejsce, gdzie rozbił się Tu-154M odwiedziła delegacja złożona z części rodzin ofiar wypadku wraz z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim. Wtedy też wstępnie wskazane miejsce, gdzie ma powstać pomnik ku czci ofiar.
W Warszawie oddbyły się uroczystości pod pomnikiem ofiar katastrofy na Cmentarzu Powązkowskim, w którym wziął udział m.in. premier Donald Tusk.
PiS zorganizowało m.in. "Marsz 10 Kwietnia" na Krakowskim Przedmieściu.
Uroczystości odbyły się także w innych dużych miastach, m.in. w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Białymstoku, Olsztynie, Płocku, Bydgoszczy i na Jasnej Górze.
Trzy lata po tragedii
W 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej główne uroczystości odbędą się w Warszawie. Ok. 5.40 - Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie premier Donald Tusk złoży wieniec pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Od 6.00 do 22.00 - Nieprzejezdny będzie fragment Krakowskiego Przedmieścia przed Pałacem Prezydenckim. Społeczne obchody rocznicy katastrofy organizują tam m.in. Prawo i Sprawiedliwość, Kluby Gazety Polskiej, stowarzyszenie Solidarni 2010 oraz Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego. Organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy osób. 7.15 - Msza święta w Kaplicy Sejmowej w intencji ofiar katastrofy z udziałem parlamentarzystów.
Ok. 7.50 - Złożenie kwiatów pod tablicami: upamiętniającą posłów i senatorów oraz marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego, tragicznie zmarłych 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. 8.00 - Politycy PiS będą uczestniczyć w mszy w kościele seminaryjnym.
8.25 - Rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych uczczą pamięć ofiar katastrofy podczas uroczystości pod pomnikiem ofiar na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Modlitwę poprowadzi tam biskup polowy WP Józef Guzdek. 8.41 - Odbędzie się apel poległych przed Pałacem Prezydenckim. Jarosław Kaczyński wraz z innymi politykami PiS złoży tam wieńce. 10.00 - Prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w mszy św. w kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Do uczestnictwa w nabożeństwie zaproszone zostały rodzin osób, które zginęły w katastrofie i były związane z prezydencką kancelarią. Przedstawiciele kancelarii mają też złożyć kwiaty pod tablicą na Krakowskim Przedmieściu, a także w innych miejscach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej. 13.00 - Państwowe uroczystości organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. W świątyni zostanie odprawiona msza św. z udziałem kard. Kazimierza Nycza. Zaplanowano tam także poświęcenie fragmentu pomnika, który w przyszłości ma stanąć w Smoleńsku. 14.00 - W Sejmie zaplanowane jest posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, który podsumuje dotychczasowe prace. Weźmie w nim udział prezes PiS. Obrady będą transmitowane na telebimach przed Pałacem Prezydenckim. Ok. 15.00 - Na Krakowskim Przedmieściu przewidziany jest koncert "Tryptyk smoleński".
16.30 - Głos na Krakowskim Przedmieściu ma zabrać Jarosław Kaczyński. 18.30 - W katedrze św. Jana odbędzie się koncert kompozytora Michała Lorenca. 19.00 - W katedrze rozpocznie się msza. Po niej zaplanowano "Marsz Pamięci" przed siedzibę prezydenta. Tu ponownie głos zabierze Jarosław Kaczyński. Ok. 21.30 - Kluby GP zamierzają przejść sprzed Pałacu Prezydenckiego przed KPRM, gdzie zorganizują pikietę. Państwowe delegacje będą obecne także na uroczystościach w Katyniu i Smoleńsku. Prezydenta będzie reprezentować szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej; rząd - szef KPRM Jacek Cichocki oraz szef MON Tomasz Siemoniak i wiceszef MSW Stanisław Rakoczy. W obchodach mają wziąć udział także sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Krzysztof Kunert, przedstawiciel prezydium Sejmu oraz ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski.
8:15 - Złożenie wieńców i zapalenie zniczy w asyście wojskowej, także w pobliżu pasa startowego na lotnisku pod Smoleńskiem. 10.00 – Msza, wieńce i znicze w Katyniu.
Grzegorz Kuczyński/mac//kdj/k
Źródło zdjęcia głównego: ITAR-TASS/FORUM