Polska

Kupcy grożą powrotem na koronę Stadionu X-lecia

Polska

Aktualizacja:
Czy na koronę Stadionu X-lecia wrócą kupcy?
TVN24Czy na koronę Stadionu X-lecia wrócą kupcy?

Wciąż nie wybrano miejsca, gdzie mogliby się przenieść kupcy handlujący na Stadionie X-lecia. Są zdesperowani i - jak zapowiedzieli - nie wykluczają powrotu na koronę stadionu, jeżeli szybko nie zapadnie decyzja w sprawie przeniesienia handlu przy ul. Radzymińskiej.

W związku z przygotowaniami do budowy Stadionu Narodowego, kupcy do końca września musieli opuścić koronę Stadionu X-lecia. Jednak wokół stadionu handel prowadzi nadal kilka tysięcy osób. Ciągle nie wiadomo, kiedy będą musieli zakończyć działalność w tym miejscu. Z środowisko kupieckie ze Stadionu X-lecia, od kilku miesięcy, jest podzielone w sprawie nowej lokalizacji.

Radzymińska, czy Marywilska?

- Zdecydowana większość kupców, zrzeszonych w stowarzyszeniu "Stadion", chce przeniesienia handlu na Targówek - poinformowała prezes stowarzyszenia Lucyna Kwiatek. Inni kupcy, zrzeszeni w stowarzyszeniu Kupiec Warszawski, chcą przenieść handel na Białołękę przy ul. Marywilskiej.

Stowarzyszenie "Stadion" zorganizowało w połowie grudnia referendum w sprawie lokalizacji targowiska. - Zagłosowało 78 proc. ogółu kupców ze stadionu X-lecia, w tym 93 proc. opowiedziało się za ulicą Radzymińską na Targówku, a tylko 7 proc. za lokalizacją przy ul. Marywilskiej na Białołęce - poinformowała Kwiatek.

Jak podkreślała, kupcom obiecano budowę targowiska przy ul. Radzymińskiej i w tej sprawie były rozmowy m.in. z ministrem sportu oraz władzami Warszawy. - Powstał projekt koncepcyjny. Dziś nie ma jednak żadnych działań w tej sprawie. Czekamy na decyzję - dodała.

Poinformowała, że we wrześniu Agencja Nieruchomości Rolnych zdecydowała o przekazaniu terenów przy ul. Radzymińskiej w zarząd Ministerstwa Sportu. Rzeczniczka resortu powiedziała jednak, że do dziś formalnie resort nie przejął tych gruntów.

Ministerstwo Sportu zwleka z decyzją

Resort sportu chce, by kupcy wypracowali wspólne stanowisko dotyczące wyboru nowej lokalizacji targowiska. - Istnieją konkurujące ze sobą dwie grupy kupców. Chcielibyśmy by wypracowali wspólne stanowisko w tej sprawie - powiedziała rzeczniczka Ministerstwa Sportu Małgorzata Pełechaty.

Działka przy ul. Radzymińskiej o powierzchni 27 ha należy do Skarbu Państwa. Lokalizację nowego targowiska dla kupców z Jarmarku Europa w tym miejscu zaproponowali ówczesny wojewoda mazowiecki Jacek Sasin i była minister sportu Elżbieta Jakubiak. Ta lokalizacja budzi jednak sprzeciw radnych Targówka oraz mieszkańców, którzy zebrali dotychczas kilkadziesiąt tysięcy podpisów pod protestem w tej sprawie.

Z kolei targowisko przy ul. Marywilskiej ma powstać na należącym do miasta 40-hektarowym terenie położonym nieopodal kanału żerańskiego. Oprócz obiektów handlowych, planowane jest utworzenie tam także Parku Kultury Aktywnej i przystani żeglarskiej. Przedstawiciele spółki Kupiec Warszawski podpisali list intencyjny z władzami miasta w sprawie utworzenia targowiska w tym miejscu. Targowisko ma powstać w 2008 r.

A Euro 2012 tuż, tuż...

Budowa Stadionu Narodowego, na którym m.in. rozgrywane będą mecze mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012, ma rozpocząć się w 2009 roku, a najpóźniej w 2011 roku stadion powinien zostać oddany do użytku. Według obecnych planów ma powstać w niecce Stadionu X-lecia.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości