Uprzywilejowany wybór terminu szczepienia? Infolinia: nie, Dworczyk: tak

TVN24 | Polska

Autor:
asty,
akw,
akr/dap
Źródło:
TVN24
Dworczyk: podtrzymuję, że zapisane dzisiaj i w najbliższych dniach osoby poniżej 70. roku życia będą miały pierwszeństwo w rejestracjiTVN24
wideo 2/4
TVN24Dworczyk: podtrzymuję, że zapisane dzisiaj i w najbliższych dniach osoby poniżej 70. roku życia będą miały pierwszeństwo w rejestracji

Szef kancelarii premiera, rządowy pełnomocnik do spraw szczepień Michał Dworczyk zapewnił w "Sprawdzam", że osoby deklarujące już teraz chęć zaszczepienia się, w pierwszych dniach szczepienia swojej grupy wiekowej będą miały możliwość uprzywilejowanego wyboru terminów do zapisywania się. Inne informacje uzyskiwali jednak w piątek pacjenci, którzy dzwonili na infolinię.

Szef KPRM i rządowy pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk podał w piątek przed południem, że na szczepienia zarejestrowało się ponad 127 tysięcy seniorów powyżej 80. roku życia. W "Sprawdzam", przyznał, że osoby poniżej 70. roku życia, które zgłosiły chęć szczepienia się już teraz, będą miały pierwszeństwo w rejestracji, kiedy przyjdzie kolej na ich grupę wiekową.

- To działa w ten sposób, że jeśli zgłaszamy się jako osoby deklarujące chęć zaszczepienia, to przychodzi od nas zwrotnie mail z linkiem, w który jeśli klikniemy, potwierdzimy swoją decyzję o zaszczepieniu się, to jeśli będzie nadchodził czas szczepienia naszej grupy wiekowej, otrzymamy mailem informację o tym. Później będziemy mieli w pierwszych dniach szczepienia naszej grupy wiekowej możliwość uprzywilejowanego, można tak powiedzieć, wyboru terminów do zapisywania się. Dopiero później pozostała część tej grupy wiekowej, która się wcześniej nie zadeklarowała, że jest gotowa do szczepienia, będzie mogła dołączyć do systemu rejestracji – wyjaśniał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Reporterka TVN24 Maria Bilińska zadzwoniła na infolinię 989, przez którą między innymi można się zapisywać. Konsultantka przyznała, że nie wie dokładnie, co daje zapisanie się już teraz. Na uwagę, że osoby takie mają mieć pierwszeństwo w późniejszej rejestracji, konsultantka odparła, że w to wątpi i według niej rejestracja będzie odbywała się w formie "kto pierwszy, ten lepszy".

Po odtworzeniu w programie "Sprawdzam" nagrania tej rozmowy Michał Dworczyk podtrzymał swoje słowa, że osoby poniżej 70. roku życia, które dziś wyraziły chęć zaszczepienia się lub zrobią to w najbliższych dniach, będą miały potem pierwszeństwo w rejestracji na szczepienie, kiedy przyjdzie kolej ich grupy wiekowej.

- Jednocześnie przepraszam, że na linii informacyjnej, na której jest blisko dwa tysiące konsultantów, znajdują się osoby, które najwyraźniej nie mają pełnej wiedzy – dodał pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19.

ZGŁOSZENIE I REJESTRACJA NA SZCZEPIENIE. JAK TO ZROBIĆ? WYJAŚNIAMY KROK PO KROKU >>>

Ruszyły zapisy na szczepienia

Od 15 stycznia wszyscy powyżej 18. roku życia mogą zgłaszać chęć szczepienia się. Tego samego dnia ruszyła rejestracja osób powyżej 80. roku życia. Dotyczy to jednak wszystkich osób, które rocznikowo mają 80 lat w 2021 roku.

Od 22 stycznia natomiast rejestrować będą się mogły osoby powyżej 70. roku życia. To właśnie seniorzy będą szczepieni jako pierwsi, poczynając od najstarszych.

Na szczepienia można zgłosić się na trzy sposoby: przez infolinię pod numerem 989, przez internet pod adresem http://pacjent.gov.pl/ oraz osobiście w punkcie szczepień, najczęściej w poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Szczepionki przeciw COVID-19PAP

Autor:asty, akw, akr/dap

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty: