Minister zdrowia: do domów pomocy społecznej trafi więcej maseczek

TVN24 | Polska

Autor:
js
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Szumowski: więcej maseczek trafi do DPS-ówTVN24
wideo 2/36
TVN24Szumowski: więcej maseczek trafi do DPS-ów

Maseczki trafią do domów pomocy społecznej w większej ilości. Myślę, że dzięki temu osoby tam przebywające zostaną ochronione - powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia był pytany podczas czwartkowej konferencji o plany wsparcia dla domów pomocy społecznej (DPS). - Domy pomocy społecznej są niezwykle wrażliwym miejscem, gdzie osoby są szczególnie narażone na powikłania związane z COVID-em i przekazaliśmy do dyspozycji wojewodów duże transporty maseczek - powiedział minister.

- Rozmawialiśmy także z panią minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleną Maląg o tym, żeby ten nadzór nad DPS-ami był jeszcze bardziej szczególny. Żeby zalecenia, które skierowała tam pani minister i które my również skierowaliśmy poprzez zasady inspekcji sanitarnej o noszeniu maseczek w DPS-ach, były przestrzegane - mówił. Dodał, że "maseczki trafią do DPS-ów w większej ilości".

Jak zaznaczył, że każda osoba przebywająca w DPS , która będzie miała podejrzenie koronawirusa, powinna zostać przeniesiona do szpitala i powinien być wykonany u niej test. - Mam nadzieję, że tak to wszędzie się odbywa i będzie się odbywało - dodał.

Zakażenia koronawirusem w domach pomocy społecznej

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Polsce działają 824 domy pomocy społecznej (DPS) oferujące miejsca dla 80,8 tysięcy osób.

Już w kilkunastu domach opieki stwierdzono zakażenia koronwirusem. To m.in. placówki w Koszęcinie i Bytomiu (woj. śląskie), Warszawie, Niedabylu (woj. mazowieckie), Jakubowicach (woj. opolskie), Drzewicy (woj. łódzkie) i w Psarach (woj. wielkopolskie).

CZYTAJ: Wycieńczony personel, zakażeni pensjonariusze w DPS-ach >>>

20 milionów złotych na wsparcie powiatów

- Od momentu wybuchu pandemii oraz wprowadzenia środków zaradczych przez rząd pozostajemy w stałym kontakcie z wojewodami, monitorujemy sytuację w domach pomocy społecznej, wydajemy zalecenia i rekomendację i przede wszystkim szukamy rozwiązań, które poprawią stan bezpieczeństwa w placówkach - mówiła w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

- Doskonale rozumiemy sytuację, w jakiej znaleźli się mieszkańcy i pracownicy domów pomocy społecznej ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa, dlatego troszczymy się o to, by jak najszybciej wróciła do normy oraz żeby życie i zdrowie wszystkich nie było zagrożone - dodała.

Wśród działań pomocowych skierowanych do domów pomocy społecznej minister wymieniła m.in. przekazanie dodatkowych 20 milionów złotych z rezerwy celowej budżetu państwa na wsparcie powiatów w prowadzeniu domów pomocy społecznej. Jak wyjaśniła Maląg, pieniądze są w dyspozycji Urzędów Wojewódzkich. Ponownie potrzeby finansowe DPS-ów weryfikowane będą w czerwcu.

Minister podkreśliła również, że na wniosek MRPiPS do placówek trafiły środki ochronne - maseczki, rękawiczki i płyny do dezynfekcji przekazane przez Agencję Rezerw Materiałowych oraz KGHM.

We wtorek na tvn24.pl informowaliśmy o apelu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o pilną pomoc dla domów pomocy społecznej. Wiceminister Iwona Michałek zaapelowała o to, żeby podmioty prywatne przekazywały maseczki, kombinezony ochronne i płyny do dezynfekcji.

Autor:js

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: