TVN24 | Polska

COVID-19 u dzieci. Pediatra: oddziały są w tej chwili pełne

TVN24 | Polska

Autor:
js/kg
Źródło:
TVN24
"Mamy bardzo często pacjentów z objawami neurologicznymi, dzieci, które trafiają po drgawkach"
"Mamy bardzo często pacjentów z objawami neurologicznymi, dzieci, które trafiają po drgawkach"TVN24
wideo 2/21
TVN24"Mamy bardzo często pacjentów z objawami neurologicznymi, dzieci, które trafiają po drgawkach"

O objawach COVID-19 u dzieci trafiających do szpitala mówiła w TVN24 Joanna Stryczyńska-Kazubska, specjalista pediatra w Katedrze i Zakładzie Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Mamy bardzo często pacjentów z objawami neurologicznymi, dzieci, które trafiają po drgawkach - mówiła. Dodała, że "oddziały dziecięce są w tej chwili pełne".

W czwartej fali pandemii do polskich szpitali trafia coraz więcej dzieci. Doktor nauk medycznych Joanna Stryczyńska-Kazubska, specjalista pediatra w Katedrze i Zakładzie Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, mówiła w TVN24, że "oddział covidowy jest w tej chwili zapełniony". - Mamy więcej pacjentów niż w poprzedniej fali - dodała.

Dzieci i COVID-19. Analiza Konkret24 >>>

- Dzieci trafiają z różnymi objawami. Mamy bardzo często pacjentów z objawami neurologicznymi, dzieci, które trafiają po drgawkach. To mogą być dzieci, które mają drgawki w powodu tylko tego, że mają gorączkę, ale mamy też już niestety na swoim koncie dzieci z zapaleniami mózgu w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 z poważnymi konsekwencjami, niedowładami - mówiła

- Dzieci trafiają często w trochę innym obrazie niż dorośli, ale oddziały dziecięce są w tej chwili pełne - dodała.

Pediatra mówiła, że większość dzieci wychodzi z choroby szybciej i duża część z nich nie wymaga rehabilitacji. - Natomiast musimy pamiętać, że mamy małe doświadczenie u dzieci z przewlekłymi konsekwencjami, dlatego tych oddziałów rehabilitacyjnych dla dzieci właściwie jeszcze nie ma - wyjaśniła.

Dzieci przechodzą COVID-19 coraz ciężej >>>

Stryczyńska-Kazubska o szczepieniu dzieci przeciw koronawirusowi

Pytana, jak chronić dzieci przed transmisją koronawirusa, przypomniała, że za kilka dni rozpocznie się szczepienie dzieci w grupie dzieci powyżej 5 lat. - Tak naprawdę w tym upatrujemy dużą szansę dla naszych małych pacjentów - powiedziała.

- Wydaje się, że to jest ten najlepszy krok - dodała. - Czy skończy się ta fala w wyniku szczepienia dzieci? Pewnie nie. Pewnie my dorośli, którzy mogliśmy się szczepić wcześniej, trochę przegapiliśmy w pewnej części to, żeby do tej sytuacji nie doprowadzić. Mamy nadzieję, że może nie będzie kolejnej fali - mówiła. 

Autor:js/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: konkret24

Pozostałe wiadomości