Polska

Komisja Europejska wróci do dyskusji o Polsce po Wielkanocy

Polska

KE wróci do dyskusji o Polsce po Świętach Wielkanocnych
tvn24Komisja Europejska przeanalizuje opinię Komisji Weneckiej

Komisja Europejska wróci do dyskusji o praworządności w Polsce po Świętach Wielkanocnych - poinformował w Brukseli rzecznik KE Margaritis Schinas. Podstawą dyskusji KE na ten temat będzie m.in. opinia Komisji Weneckiej w sprawie zmiany ustawy o TK.

- Wiemy, że dziś Komisja Wenecka przyjęła dziś opinię dotyczącą Polski. Prowadzimy dialog z polskimi władzami na temat praworządności. Przyjęliśmy także do wiadomości wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Komisja wróci do tej sprawy po Świętach Wielkanocnych na podstawie wszystkich dostępnych informacji oraz trwającego dialogu z polskimi władzami - powiedział rzecznik.

Powrót do temat po Wielkanocy

Dodał, że KE przeanalizuje opinię Komisji Weneckiej i "weźmie ją pod uwagę, kiedy powróci do tego tematu po Wielkanocy, na podstawie kontaktów pierwszego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa z polskimi władzami". Schinas przypomniał też, że odpowiedzialny za sprawy praworządności wiceprzewodniczący Timmermans wyraził gotowość do spotkania i bezpośredniej dyskusji z przedstawicielami polskich władz w "pierwszym dogodnym terminie".

W styczniu KE rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony praworządności, a bezpośrednim powodem tej decyzji było - jak wyjaśniała - nieprzestrzeganie wyroków Trybunału Konstytucyjnego dotyczące wyboru jego sędziów. Początkowo zapowiadano, że do dyskusji na ten temat KE wróci w połowie marca. Według nieoficjalnych informacji debatę KE o Polsce wstępnie zaplanowano jednak na 6 kwietnia.

Komisja Europejska zapowiadała, że oceny sytuacji w Polsce będzie dokonywać w ścisłej współpracy z Komisją Wenecką Rady Europy, która w piątek wydała opinię na temat przyjętej w Polsce nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Opinia ta została przyjęta wczesnym popołudniem.

Reagowanie na zagrożenia systemowe

Procedura reagowania na systemowe zagrożenia dla rządów prawa istnieje od marca 2014 roku. Celem tej procedury jest umożliwienie Komisji Europejskiej dialogu z danym państwem członkowskim, aby zapobiegać "wyraźnemu ryzyku poważnego naruszenia" przez państwo unijne m.in. wartości demokratycznych.

Proces ten składa się z trzech etapów. Pierwszym jest ocena KE, podczas której gromadzone i oceniane są wszystkie informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń.

W kolejnym kroku, o ile sprawa nie zostanie załatwiona wcześniej, procedura przewiduje publikację przez KE "zalecenia w sprawie państwa prawnego". To wytyczne, by państwo członkowskie rozwiązało zidentyfikowane problemy w wyznaczonym terminie i poinformowało o tym Brukselę.

W trzecim etapie KE monitoruje działania podjęte w odpowiedzi na jej zalecenia. Jeśli uzna, że nie są one wystarczające, może skorzystać z mechanizmu przewidzianego w art. 7 Traktatu o UE, czyli zwrócić się do Rady o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszania wartości UE przez kraj unijny.

[object Object]
Komisja Europejska chce zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższegotvn24
wideo 2/35

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 2.0) | Cancillería Ecuador

Raporty:
Pozostałe wiadomości