Polska

Kard. Dziwisz: zmienić zarządy Radia Maryja i TV Trwam

Polska

TVN24Do przełomowego oświadczenia doatrł "Tygodnik Powszechny"

Kardynał Stanisław Dziwisz zabrał głos w sprawie Radia Maryja. Metropolita apeluje o zmianę zarządów Radia Maryja i TV Trwam. Fragmenty przełomowego wystąpienia, do którego dotarł '"Tygodnik Powszechny" pokazały "Fakty". Publikuje je też "Rzeczpospolita".

Nadszedł czas, aby (...) zabrać ostateczny głos w sprawie zasadniczej, a sprowokowanej przez Radio Maryja. Nie chodzi tu tylko o samą osobę dyrektora, lecz o naszą odpowiedzialność za duszpasterstwo, które stopniowo wymyka się spod kontroli biskupów i przechodzi w inne ręce. Kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski_2

"Postanowiliśmy ujawnić ten tekst bez wiedzy Autora. Chcemy pokazać, w jakim kierunku idzie myślenie Pasterzy Kościoła i że mylne są powtarzane z uporem opinie, iż nie dostrzegają oni problemu Radia Maryja – napisał naczelny "Tygodnika" ks. Adam Boniecki we wstępie do tekstu opatrzonego przez redakcję tytułem "Nikt nas nie wyręczy".

"Jedność jest naszą racją stanu" - napisał metropolita o Kościele - wiernych i duchownych. - "Jak mamy światu ukazywać jedność, skoro sami jesteśmy podzieleni?" - czytamy dalej. Kard. Dziwisz dodaje, że Radio Maryja z kolei coraz częściej nie jest składnikiem jedności polskiego Kościoła, lecz "staje się elementem przetargu oraz rozgrywek politycznych i społecznych".

Nie możemy być obojętni na to, co się dzieje i bezkrytycznie czekać na rozwój wydarzeń. Sami powinniśmy ten problem rozwiązać i odpowiednio ukierunkować! Jesteśmy na progu niebezpieczeństwa kryzysu – ktoś inny przejmuje decydowanie o kierunku duszpasterstwa w Polsce. Kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski

Dziwisz zwraca też uwagę, że coraz częściej polski Kościół jest atakowany przez zagranicznych dyplomatów, prze przedstawicieli innych narodów za "wywoływanie problemów narodowościowych" oraz, że zwracają się oni z prośbą, by "wnikliwie przyglądnąć się problematyce antysemityzmu pojawiającej się co pewien czas na falach katolickiego przecież radia." Zatem - według kard. Dziwisza - uzasadnione jest żądanie skierowane do oo. Redemptorystów, uporządkowania kwestii Radia Maryja.

Drodzy księża biskupi, ani Radio Maryja, ani Telewizja Trwam, ani ich dyrektor, nie mogą przejąć odpowiedzialności za Kościół w Polsce, którą nam powierzył sam Jezus Chrystus. Kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski_1

"Rzeczpospolita", która także publikuje list kardynała pisze, że po wystąpieniu metropolity krakowskiego na forum Episkopatu Polski na sali zapadła cisza. Potem wystąpiło kilku arcybiskupów, którzy w pełni solidaryzowali się z jego opinią. Byli to m.in. metropolici warszawki Kazimierz Nycz, gdański Tadeusz Gocłowski, lubelski Józef Życiński, katowicki Damian Zimoń, białostocki Edward Ozorowski, gnieźnieński Henryk Muszyński, a także prymas Józef Glemp. Natomiast w obronie o. Rydzyka wystąpili biskup: drohiczyński Antoni Dydycz, kaliski Stanisław Napierała, warszawsko-praski Leszek Sławoj Głódź oraz włocławski Wiesław Mering.


Źródło: Faktu, "Tygodnik Powszechny", "Rzeczpospolita'

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości