Polska

Buzek, Kopacz, Ochojska i inni. Platforma przedstawiła kandydatów na europosłów

Polska

[object Object]
Schetyna przedstawił nazwiska polityków PO, którzy będą kandydować do PE z list Koalicji Europejskiej tvn24
wideo 2/35

Radosław Sikorski, Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Janusz Lewandowski, Janina Ochojska, Władysław Kozakiewicz, Magdalena Adamowicz są wśród kandydatów Platformy Obywatelskiej na listy Koalicji Europejskiej w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zaakceptowane przez zarząd partii nazwiska przestawił w piątek przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

W piątek zarząd Platformy Obywatelskiej zatwierdził kandydatów tej partii na listy wyborcze Koalicji Europejskiej, tworzonej przez PO, PSL, SLD, Nowoczesną i Zielonych.

Zgodnie z ustaleniami koalicjantów, Platforma wskazać ma kandydatów na siedem "jedynek", a pozostałe ugrupowania w Koalicji Europejskiej otworzą sześć list - po trzy "jedynki" przypadły PSL i SLD. Ani Nowoczesna, ani Zieloni nie będą wskazywać kandydatów na pierwsze miejsca list wyborczych.

Na piątkowej konferencji Grzegorz Schetyna poinformował, że na początku kwietnia Platforma przedstawi program, a także pełne listy koalicyjne.

Pomorze

"Jedynką" Koalicji Europejskiej na Pomorzu będzie obecny europoseł PO Janusz Lewandowski, z drugiego miejsca wystartuje żona zamordowanego prezydenta Gdańska, Magdalena Adamowicz. Ostatnie miejsce na liście w tym okręgu ma przypaść eurodeputowanemu Jarosławowi Wałęsie.

Kujawsko-pomorskie

Listę w województwie kujawsko-pomorskim otworzy były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, z ostatniego miejsca tej listy startować ma poseł Krzysztof Brejza.

Zachodniopomorskie

W okręgu obejmującym województwo zachodniopomorskie "dwójką" listy zostanie były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Podlaskie i warmińsko-mazurskie

Na "jedynkę" w okręgu obejmującym województwa: podlaskie i warmińsko-mazurskie wytypowano byłego piłkarza, reprezentanta Polski i zawodnika Jagiellonii Białystok Tomasza Frankowskiego. Ostatnie miejsce przypaść ma byłemu marszałkowi województwa Jackowi Protasowi.

Wielkopolskie

W Wielkopolsce listę otworzy była premier i minister zdrowia Ewa Kopacz, miejsce piąte przypadnie europosłowi PO Adamowi Szejnfeldowi.

Lubelskie

W województwie lubelskim z drugiego miejsca na liście wystartuje posłanka PO, była minister sportu Joanna Mucha.

Podkarpackie

Na Podkarpaciu na drugim miejscu listy znajdzie się obecna posłanka PO Krystyna Skowrońska.

Małopolskie i świętokrzyskie

W okręgu obejmującym województwa: małopolskie i świętokrzyskie, "jedynką" ma być europosłanka PO Róża Thun, z miejsca piątego wystartuje europoseł Bogusław Sonik.

Śląskie

Listę na Śląsku otworzy były premier Jerzy Buzek, na miejscu trzecim ma znaleźć się posłanka Mirosława Nykiel.

Dolnośląskie i opolskie

W okręgu obejmującym województwa: dolnośląskie i opolskie "jedynkę" powierzono założycielce Polskiej Akcji Humanitarnej Janinie Ochojskiej, drugie miejsce ma zajmować senator Jarosław Duda. Schetyna powiedział, że miejsce na tej liście zaproponowano również byłemu wybitnemu tyczkarzowi Władysławowi Kozakiewiczowi.

Łódzkie

W Łódzkiem z trzeciego miejsca ma startować polityk samorządowa, była eurodeputowana Joanna Skrzydlewska, startować będzie też między innymi posłanka Dorota Rutkowska.

Listy na Mazowszu niepewne

Schetyna powiedział, że sprawa okręgów: mazowieckiego i warszawskiego nie jest jeszcze zamknięta, a listy będą uzupełniane. W Warszawie z drugiego miejsca wystartować ma szef PO na Mazowszu Andrzej Halicki, trzecie miejsce przypadło byłej szefowej klubu Nowoczesnej, obecnie posłance klubu PO-KO Kamili Gasiuk-Pihowicz, a piąte - europosłowi Platformy Michałowi Boniemu.

Schetyna zapowiedział, że do przyjęcia drugiego miejsca na liście mazowieckiej będzie namawiany Dariusz Rosati. Na tej liście znajdzie się też była europosłanka, była komisarz UE Danuta Huebner.

Kierwiński szefem sztabu wyborczego

Rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec poinformował w piątek, że zarząd partii wskazał posła Marcina Kierwińskiego na szefa sztabu wyborczego Koalicji Europejskiej.

- Będzie tworzył sztab w najbliższych dniach wraz z przedstawicielami pozostałych ugrupowań koalicyjnych - przekazał Grabiec. Wyjaśnił, że zgodnie z ustaleniami koalicjantów, to PO miała wyznaczyć szefa wspólnego sztabu wyborczego. Zarząd PO powołał ponadto posła Cezarego Tomczyka na funkcję koordynatora ds. komunikacji medialnej Platformy Obywatelskiej

"Będę proponował Zdrojewskiemu powrót do polityki krajowej"

Schetyna poinformował, że będzie proponował byłemu prezydentowi Wrocławia Bogdanowi Zdrojewskiemu powrót do polityki krajowej. - Zależy mi na tym, żeby w wyborach parlamentarnych prowadził listę wrocławską Platformy Obywatelskiej, czy też koalicji, którą uda nam się zbudować - przekazał przewodniczący PO.

Jak mówił, dochodzą głosy, że "premier Mateusz Morawiecki będzie chciał startować z Wrocławia".

- Wierzę głęboko, że Bogdan Zdrojewski (...) skutecznie wprowadzi wielu posłów do Sejmu i wygramy te wybory w całym kraju, a we Wrocławiu szczególnie - podkreślił Schetyna.

Autor: akw//rzw / Źródło: TVN24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości