Gomułka: Problem cypryjski nie dotyczy Polski

Gomułka: Problem cypryjski nie dotyczy Polski
Gomułka: Problem cypryjski nie dotyczy Polski
tvn24
tvn24Prof. Gomułka zapewnia, że problem cypryjski nie dotyczy Polski

Problem cypryski nie jest problemem Polski. Podstawowe banki w naszym kraju są w dobrej kondycji finansowej, zaś nadzór bankowy jest mocny, jeden z najlepszych w Europie - powiedział we "Wstajesz i wiesz" prof. Stanisław Gomułka z Business Centre Club. Na Cyprze zostanie zlikwidowany jeden z największych banków, Laiki, ze stratą udziałowców i właścicieli dużych depozytów. To warunek udzielenia Cyprowi pomocy przez UE.

Gomułka podkreślił, że na Cyprze banki działały praktycznie, jak parabanki, spekulacyjnie i bez nadzoru bankowego.

- Władze cypryjskie do tego dopuściły, w związku z tym Cypr musi ponieść konsekwencje - powiedział ekonomista.

- W przypadku banku Laiki depozytariusze mający ponad 100 tys. euro praktycznie wszystko tracą, właściciele banku tracą. Także depozytariusze w innych bankach mogą być dotknięci - dodał.

W jego opinii, żądania ze strony Komisji Europejskiej są bardzo poważne, ale Cypr musiał je w końcu zaakceptować.

- Wysłana została silna informacja dla całego sektora w Unii Europejskiej, że jeśli nie będziecie robić tak, jak powinniście, to możliwe jest bankructwo i utrata własności przez właścicieli oraz dużych dypozytariuszy - powiedział Gomułka.

Zdaniem ekonomisty, depozytariusze nie mogą bezgranicznie ufać bankom i zwracać uwagę, gdzie lokują pieniądze. A właściciele banków powinni bardziej kontrolować to, co robią ich menadżerowie.

"Nasz nadzór bankowy jest mocny"

Pytany, jak to, co się stało na Cyprze może wpłynąć na sytuację w Polsce, odpowiedział, że nie ma powodów do obaw.

- Praktycznie od początku transformacji nie mieliśmy problemów w systemie bankowym. Były pewne banki, które trzeba było zamknąć, restrukturyzować, dofinansować, ale było to stosunkowo na umiarkowaną skalę - powiedział Gomułka.

I dodał: - Podstawowe banki są w dobrej kondycji finansowej, nadzór bankowy jest mocny, jeden z najlepszych w Europie. Sytuacja Polski była i jest dobra.

Gomułka zapewniając, że problem cypryjski nie dotyczy Polski, zwrócił uwagę, iż może dotyczyć innych krajów europejskich, np. Hiszpanii czy Włoch.

- Działania podejmowane w skali całej Unii Europejskiej zmierzają do tego, żeby problem cypryjski ograniczył się tylko do Cypru - podkreślił Gomułka.

Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek warunki programu pomocy dla zagrożonego bankructwem Cypru. Przewiduje on likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli dużych depozytów. Dzięki porozumieniu Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w wys. 10 mld euro na uratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem.

W zamian Cypr ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

Autor: MAC/ ola/k

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości