Cypr w kryzysie

18 marca 2013

Cypr świętuje, ale kryzys nadal trwa. "To dopiero początek"

Paradoks - to greckie słowo najlepiej opisuje fakt, że rok po kryzysie, który zrujnował Cypr, mieszkańcy wyspy świętują. Ale Cypryjczycy z kłopotami nadal się zmagają. - To dopiero początek. Na Cyprze wciąż dziś jest bardzo ciężko - mówi jeden z nich.

Szansa na zjednoczenie Cypru? Rozmowy od przyszłego tygodnia

Rozmowy o zjednoczeniu Cypru, podzielonego 40 lat temu, zaczną się najpewniej na początku przyszłego tygodnia. Strona grecka już potwierdziła gotowość do spotkania w poniedziałek rano - powiedział w sobotę rzecznik misji ONZ na Cyprze Michel Bonnardeaux.

Miliardy euro pomocy dla Cypru. Bundestag na tak

Niemiecki Bundestag zaakceptował w czwartek unijny plan ratunkowy dla Cypru przewidujący udzielenie zagrożonemu bankructwem kraju pomocy w wysokości do 10 mld euro. - Jeżeli nie pomożemy, to kraj ten splajtuje - ostrzegał w parlamencie niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble. Plan poparły wszystkie reprezentowane w Bundestagu partie z wyjątkiem postkomunistycznej Lewicy.

Cypr zrekompensuje straty obywatelstwem?

Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis zapowiedział w niedzielę wieczorem umożliwienie zdobycia cypryjskiego obywatelstwa tym zagranicznym inwestorom, którzy w związku z unijnym planem ratunkowym stracą co najmniej 3 miliony euro.

Nawet 60-procentowe straty w Bank of Cyprus

W ramach ratowania zagrożonego bankructwem największego cypryjskiego banku Bank of Cyprus osoby mające w nim konta mogą stracić do 60 proc. swych wkładów - poinformował minister finansów Cypru Michalis Sarris.

Cypr otwiera banki. Pieniądze przyjechały w kontenerach

Ochroniarze przed bankami, policja na ulicach - tak Nikozja przygotowywała się na otwarcie banków po kilkunastodniowej przerwie. Chwilę po godz. 11.00 czasu polskiego banki zostały otwarte. Będą one pracować kilka godzin, a klienci muszą się liczyć z ograniczeniami m.in. dotyczących wysokości przelewów, kwot pobieranych za granicą za pomocą kart oraz ilości gotówki wywożonej z kraju. W środę do Banku Centralnego przyjechały ciężarówki z konterenami wypełnionymi pieniędzmi.

Hollande uspokaja rynki: Cypr jest rozwiązaniem wyjątkowym

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział we wtorek, że sposób ratowania sektora bankowego Cypru jest wyjątkowy, a gwarancje dla depozytów bankowych muszą być "nieodwołalne". Hollande dodał, że Cypr jest "specyficznym, wyjątkowym i jedynym przypadkiem".

"Bunt" w Bank of Cyprus. Nie przyjęli dymisji prezesa

Rada dyrektorów Bank of Cyprus nie przyjęła rezygnacji prezesa tej instytucji Andreasa Artemisa. Postanowił on we wtorek złożyć funkcję, protestując przeciw wyznaczeniu administratora banku, którego zadaniem miałoby być przeprowadzenie jego restrukturyzacji.

Cypryjski poligon nowej polityki bankowej w strefie euro

Choć Komisja Europejska zapewniała, że sytuacja Cypru jest wyjątkowa i nie przewiduje się jej powtórki, to dyskutowane obecnie propozycje KE nie wykluczają strat właścicieli nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro w razie kłopotów banku.

Największy bank Cypru zagrożony? Prezes trzasnął drzwiami

Andreas Artemis, prezes Bank of Cyprus złożył rezygnację ze stanowiska. Specjalnym administratorem największego cypryjskiego banku komercyjnego został Dinos Christofides. Agencji Reutera powiedział we wtorek, że został mianowany przez bank centralny. Pracownicy Bank of Cyprus obawiają się jego upadku.

"Cypr jeszcze długo będzie płacił za błędy"

Dużego ognia już nie ma, ale problemy fundamentalne pozostały - opisał sytuację Cypru gość "Faktów po Faktach", Wiesław Rozłucki. Wraz z Bogusławem Grabowskim przekonywał, że Polacy nie muszą się obawiać czegoś podobnego, bo Polska ma znacznie zdrowszy system bankowy.

"Dobry i zły policjant" na Kremlu. Miedwiediew Cypr gani, Putin nie

Rosyjskie władze zajmują dwuznaczną pozycję względem Cypru. Rolę "złego policjanta" przyjął Dmitrij Miedwiediew. Premier porozumienie Nikozji z Brukselą nazywa grabieżą. "Dobrym policjantem" został natomiast Władimir Putin, który miał nakazać rządowi rozpocząć negocjacje w sprawie restrukturyzacji długu Cypru wobec Rosji.