Polska

Dziś prezydent pozna ministrów Kopacz. Spotkanie o 19

Polska

17.09.2014 | Sikorski marszałkiem Sejmu. Kto jego następcą w MSZ?
Fakty TVNBronisław Komorowski powierzył Ewie Kopacz misję tworzenia nowego rządu

W czwartek o godzinie 19 desygnowana na premiera Ewa Kopacz spotka się z Bronisławem Komorowskim, by przedstawić mu skład nowego rządu. Kopacz zapowiedziała, że prezydent będzie pierwszą osobą, która pozna nową Radę Ministrów. Opinia publiczna ma uzyskać informację o jej składzie w piątek o godz. 10.

Czwartek będzie pracowitym dniem dla Ewy Kopacz. Jeszcze przed spotkaniem z prezydentem przyszła premier ma rozmawiać z ministrami ustępującego rządu Donalda Tuska, m.in. z ministrem sprawiedliwości Markiem Biernackim, szefem MAC Rafałem Trzaskowskim oraz z pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania Małgorzatą Fuszarą. Spotkania mają się zacząć o godzinie 10.

Giełda nazwisk

Od kilkunastu dni trwają spekulacje dotyczące składu nowego rządu. Według zapewnień szefa PSL, wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, stanowiska w nowym gabinecie mają zachować politycy wywodzący się ze Stronnictwa. Poza Piechocińskim są to ministrowie: rolnictwa Marek Sawicki oraz pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

W nowej RM mają pozostać także szef MON Tomasz Siemoniak (prawdopodobnie otrzyma dodatkowo funkcję wicepremiera), a także ministrowie: skarbu Włodzimierz Karpiński, sportu Andrzej Biernat oraz edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Stanowiska najpewniej utrzymają również minister finansów Mateusz Szczurek, a także szefowa resortu kultury Małgorzata Omilanowska.

Z rządu do Sejmu

Raczej pewne jest, że z dotychczasową pracą pożegna się szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Nie wiadomo, czy swą funkcję utrzyma minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, który był wymieniany jako osoba, która nie znajdzie się w rządzie. Nie wiadomo też, jakie stanowisko obejmie wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, którego kandydatura pojawiała się w kontekście ministerstwa sprawiedliwości. Mówiono też o nim, jako o nowym marszałku Sejmu. Według informacji "Faktów" TVN propozycję objęcia funkcji marszałka przyjął szef MSZ Radosław Sikorski.

W poniedziałek 22 września rano Kopacz złoży rezygnację z funkcji marszałka Sejmu. Później tego samego dnia prezydent powoła nową Radę Ministrów. Na dodatkowym posiedzeniu Sejmu 1 października Kopacz wygłosi expose i odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.

Autor: dln//plw / Źródło: PAP, "Fakty" TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości