Polska

Tusk spokojny o wynik wyborów. "Będzie lepiej, niż niektórzy dzisiaj sądzą"

Polska


- Polska, niezależnie od tego, kto wygra wybory, jest ciągle przykładem ewidentnego sukcesu w Europie i dlatego w sumie jest to dla mnie ważniejsze niż losy partii, którą założyłem i której byłem liderem - powiedział w wywiadzie dla amerykańskiego portalu Politico przewodniczący Rady Europejskiej, były polski premier Donald Tusk.

W wywiadzie dla portalu przewodniczący RE mówił przede wszystkim o kryzysie w Grecji i możliwości opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię. Część wywiadu jednak poświęcono obecnej sytuacji politycznej w Polsce. Ten fragment rozmowy prowadzony był po polsku.

W opinii Tuska, sytuacja polityczna w Polsce niewiele różniłaby się, gdyby był na miejscu. - Nie można przeceniać roli konkretnego człowieka w polityce. (…) To nie jest tak, że wyniki wyborów prezydenckich czy przyszłe wybory parlamentarne byłyby zależne w dużym stopniu od mojej obecności czy nieobecności. Dlatego myślę, że sytuacja jest mniej więcej taka, jak by była, gdybym nadal był premierem. W Polsce gra polityczna jest bardzo twarda. Jestem przekonany, że nic jeszcze nie zostało rozstrzygnięte - powiedział były premier.

Przewodniczący RE przyznał, że Polska podobnie jak inne kraje przeżywa moment zmęczenia. Zwraca uwagę, że obywatele "sprawiają wrażenie zmęczonych tradycyjnymi formami demokracji i tradycyjnymi partiami politycznymi".

Tusk spokojny o wynik PO

Tusk twierdzi, że największym sukcesem dla niego jest sam fakt istnienia demokracji w Polsce, a nie to kto wygrywa wybory. - Polska, niezależnie od tego, kto wygra wybory, jest ciągle przykładem ewidentnego sukcesu w Europie i dlatego w sumie jest to dla mnie ważniejsze niż losy partii, którą założyłem i której byłem liderem. Chociaż bardzo mi na niej zależy. Ale tak naprawdę, fakt, że Polska jest bardzo stabilna, niezależnie to tego, kto wygrywa wybory, jest najważniejszym osiągnięciem - mówi.

- Jestem optymistą, jeśli chodzi o wynik wyborów. Po pierwsze nie musi się wcale zmienić koalicja rządząca, no, ale to już nie do końca moja sprawa. Każdy zna moje sympatie. Ale jeśli by doszło do zmiany władzy to w sprawach europejskich nie będzie to jakaś rewolucja - zaznaczył Tusk.

Pytany dlaczego jest optymistą, jeśli chodzi o szanse w wyborach parlamentarnych, Tusk odpowiada: Uważam, że będzie lepiej niż niektórzy dzisiaj sądzą. Jestem tego pewien.

Autor: kło / Źródło: politico.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości