Tusk szefem Rady Europejskiej

30 sierpnia 2014
Van Rompuy o Tusku: Weteran Rady Europejskiej, polski premier od siedmiu lat
Van Rompuy o Tusku: Weteran Rady Europejskiej, polski premier od siedmiu lat
tvn24
Donald Tusk następcą Van Rompuya, Federica Mogherini za Ashtontvn24

Premier Donald Tusk został wybrany na szefa Rady Europejskiej. W swoim pierwszym wystąpieniu deklarował budowanie kompromisów, wychodzenie naprzeciw troskom Wielkiej Brytanii, a także działania pozwalające łączyć dyscyplinę fiskalną i wzrost gospodarczy.

Tusk obejmie stanowisko 1 grudnia. Do tego czasu funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej będzie sprawował zasiadający w tym fotelu przez dwie 2,5-letnie kadencje Belg Herman Van Rompuy.

"Wystarczyłoby przestać kłamać. Zbyt wielu polityków używa kłamstwa jako metody utrzymania władzy"

Nie wystarczy mówić o ochronie wolności, żeby ją utrzymać. Trzeba bronić praw każdej jednostki wszędzie i każdego dnia. Trzeba bronić wolności słowa i wolnych mediów. I należy przestać flirtować z dyktatorami i reżimami autorytarnymi - przekonywał Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej przemawiał na forum Zgromadzenia Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Zełenski u Tuska. "Nie ma bezpiecznej Europy bez bezpiecznej Ukrainy"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkali się w środę w Brukseli, by rozmawiać o sytuacji geopolitycznej Ukrainy, w tym o zagrożeniach dla bezpieczeństwa tego kraju. - Ukraina może liczyć na Unię Europejską - podkreślił Tusk po rozmowach. - Nie ma bezpiecznej Europy bez bezpiecznej Ukrainy - dodał.

Wehrmacht, piłkarskie emocje, "Gra o Tron". Dygresje Tuska z wykładu

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wygłosił w piątek wykład na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie przemówienia sięgał po nawiązania z różnych sfer życia. W dygresjach odwoływał się między innymi do piłki nożnej oraz do popularnego serialu telewizyjnego "Gra o Tron".

Tusk: krótkie opóźnienie brexitu możliwe, ale pod warunkiem

Krótkie przedłużenie brexitu byłoby możliwe, ale pod warunkiem przyjęcia umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przez brytyjską Izbę Gmin - powiedział w środę Donald Tusk. Kilka godzin wcześniej Theresa May zwróciła się do niego z prośbą o wydłużenie całego procesu do 30 czerwca.

"Było dla mnie bardzo ważne, by przyjechać na Ukrainę"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk rozpoczął w poniedziałek trzydniową wizytę na Ukrainie, dokąd przybył w związku z piątą rocznicą najbardziej tragicznych wydarzeń rewolucji godności z przełomu 2013 i 2014 roku na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

Czaputowicz: Tusk przed powtórnym wyborem był reprezentantem Niemiec

Nie kwestionujemy legitymacji Donalda Tuska, nie uznajemy go jednak za przedstawiciela Polski. W wyborach zgłosiliśmy przecież Jacka Saryusz-Wolskiego – mówi w piątkowym wydaniu "Polska The Times" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Odnosząc się do okoliczności ponownego wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej w marcu 2017 roku, stwierdził, że "był on reprezentantem Niemiec, choć może nieformalnym".

"Jeśli wróci, to by wygrać". Byli premierzy o przyszłości Tuska

Niemal przy każdej wizycie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska powracają pytania o jego polityczną przyszłość po zakończonej kadencji w Brukseli. Pod takim też kątem oceniano jego poniedziałkowe wystąpienie przed komisją śledczą do sprawy Amber Gold. Sam zainteresowany w tej kwestii milczy. Reporter programu "Czarno na Białym" TVN24 zapytał o możliwe scenariusze byłych premierów i publicystów.

Tusk widziałby tablicę na aukcji charytatywnej

- Spytałem wczoraj pana ambasadora Sadosia, czy nie użyczyłby tej tabliczki na przykład do jakiejś akcji charytatywnej - mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk, odnosząc się w ten sposób do odkręcenia w budynku Stałego Przedstawicielstwa Polski w Unii Europejskiej w Brukseli tablicy m.in. z jego nazwiskiem.

Tusk wzywa do minimum porozumienia. Mazurek odpowiada

"Cieszymy się, że Tusk odpowiedział na nasz apel o jedność" - napisała na Twitterze Beata Mazurek. - "Wygaście choć na te dni waszą strategię 'ulica i zagranica' i choć na krótko nie bądźcie opozycją totalną" - dodała.

"Czekamy na ustabilizowanie się poglądów i emocji pani Wassermann"

Nie wiem, czy Donald Tusk stawi się 5 listopada przed komisją śledczą do sprawy Amber Gold - mówił w "Kropce nad i" adwokat Roman Giertych, pełnomocnik szefa Rady Europejskiej. - Jak będzie stosowny czas, to damy odpowiedź czy kalendarz pana przewodniczącego pozwala na stawiennictwo - dodał.