Polska uznaje tymczasowego prezydenta Wenezueli. Guaido: dziękuję polskiemu rządowi

Polska

Juan Guaido uznawany przez 12 krajów UE za pełniącego obowiązki prezydenta Wenezuelitvn24
wideo 2/3

Polska jest kolejnym krajem, który uznaje Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli - ogłosił w poniedziałek w Brukseli minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Decyzję taką podjęło już kilkanaście państw członkowskich Unii Europejskiej.

Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Portugalia, Austria, Dania, Łotwa, Niemcy, Holandia i Litwa jako pierwsze kraje UE uznały w poniedziałek Guaido, lidera opozycji i szefa parlamentu Wenezueli, za tymczasowego prezydenta tego państwa.

Do grona tego dołączyła Polska, o czym poinformował przebywający w Brukseli minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Minister Jacek Czaputowicz zapowiadał uznanie Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli po niedzielnych rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Chile, Roberto Ampuero Espinozą na temat sytuacji w Wenezueli.

Guaido dziękuje Polsce

Juan Guaido na Twitterze zamieścił podziękowania dla Polski.

"Dziękuję polskiemu rządowi za wspieranie wszystkich Wenezuelczyków w walce, którą prowadzimy dla ratowania demokracji, wolności i sprawiedliwości dla naszego narodu" - napisał.

Ultimatum Unii Europejskiej

W niedzielę minął termin ultimatum wystosowanego 26 stycznia wobec dotychczasowego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro przez Francję, Niemcy, Wielką Brytanię, Hiszpanię, Portugalię i Holandię. Państwa te zapowiedziały, że jeśli Maduro nie rozpisze nowych, uczciwych wyborów prezydenckich w ciągu ośmiu dni, uznają Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli.

Maduro oświadczył w niedzielę w rozmowie z hiszpańskim kanałem telewizyjnym La Sexta, że nie zamierza się stosować do ultimatum.

Chaos w Wenezueli

W pogrążonej w kryzysie politycznym i gospodarczym Wenezueli o władzę rywalizują dwa ośrodki. Na czele jednego z nich stoi obecny prezydent Nicolas Maduro wspierany m.in. przez Rosję. Przywódcą drugiego jest Guaido, który na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Maduro 23 stycznia ogłosił się tymczasowym prezydentem.

Przejęcie władzy przez Guaido uznały wcześniej USA, Kanada, większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui), Izrael i Australia, a spośród państw europejskich - Albania, Kosowo i Gruzja.

Maduro, który na początku stycznia został zaprzysiężony na drugą kadencję po wygraniu niespełniających standardów demokratycznych wyborów prezydenckich w 2018 roku, oskarża USA o kierowanie puczem mającym na celu odsunięcie go od władzy i przejęcie kontroli nad największymi rezerwami ropy naftowej na świecie.

Lista państw Unii Europejskiej, które uznały Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli: Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja, Portugalia, Holandia, Austria, Dania, Łotwa, Litwa, Polska.

Lista europejskich państw spoza Unii Europejskiej, które uznały Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli: Albania, Kosowo, Gruzja.

Autor: asty//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: