Polska

"Andrzeja Dudy nie interesuje praworządność, a relacje z PiS"

Polska

Barbara Nowacka była gościem "Wstajesz i wiesz"
Barbara Nowacka była gościem "Wstajesz i wiesz"tvn24
wideo 2/2

- To, na czym prezydentowi najbardziej zależało, czyli utrzymanie swojej symbolicznej przewagi nad ministrem Ziobrą, uzyskał. Myślę, że nic więcej go tak naprawdę nie interesowało - oceniła we "Wstajesz i wiesz" Barbara Nowacka ze stowarzyszenia "Inicjatywa Polska", odnosząc się do ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Pytana, kiedy powstanie nowa partia lewicowa, zapewniła, że przed wyborami parlamentarnymi.

- Jesteśmy przygnębieni tym, co się dzieje w Polsce, bo widzimy, jak ważne i potrzebne instytucje, niezawisłość sądów, na naszych oczach pada - mówiła Nowacka.

"Patrzymy im na ręce"

Dodała, że "jako opozycja pozaparlamentarna" jej działacze spędzili zeszły tydzień na protestach przed Senatem, protestując przeciwko przyjęciu ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

- Myślę, że to bardzo ważne, żeby pokazać politykom Prawa i Sprawiedliwości, że patrzymy im na ręce - podkreśliła.

Przyznała, że ze strony opozycji parlamentarnej brakuje jej konkretnych propozycji. - Doskonale wiedzieli, że idzie reforma sądownictwa. Czy przygotowali konkretne kontrpropozycje, czy jest to wyłącznie działanie reaktywne? - pytała. Dodała, że chodzi o to, żeby pokazać, że opozycja ma jakąś swoją propozycję.

- To, że sądownictwo w Polsce wymagało reformy, to każdy z nas, kto się zetknął z systemem sądowniczym, wie. Tylko że to, co proponuje Prawo i Sprawiedliwość, to wcale nie jest naprawianie problemów, o których wszyscy wiemy. To wcale nie usprawni działania sądów, nie przybliży ich do ludzi, nie poprawi jakości funkcjonowania - tłumaczyła.

"To, na czym mu najbardziej zależało, uzyskał"

Pytana, czy ma nadzieję, że prezydent zawetuje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, powiedziała: - Obawiam się, że już w tej chwili nie.

- To, na czym mu najbardziej zależało, czyli utrzymanie swojej symbolicznej przewagi nad ministrem Ziobrą, uzyskał. Myślę, że nic więcej go tak naprawdę nie interesowało. Myślę, że Andrzeja Dudy nie interesuje praworządność, a jego relacje z Prawem i Sprawiedliwością - oceniła Nowacka.

Nowa partia przed wyborami

Na pytanie jednego z widzów, kiedy powstanie współczesna partia lewicowa, odpowiedziała, że przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku.

Założenia ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym

Ustawa o SN wprowadza między innymi możliwość składania skargi nadzwyczajnej na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W Sądzie Najwyższym powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna - z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga izba będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych.

Ustawa przewiduje też przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat).

Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wprowadza wybór 15 członków KRS - sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub.

W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowałoby się na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

Autor: js//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości