94,3 mln na Fundusz Kościelny. Senat za

Polska

Aktualizacja:
tvn24Fundusz Kościelny powstał jako rekompensata za zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych

Senat zgłosił poprawki do budżetu na 2013 rok. Senatorowie zaproponowali m.in. przywrócenie Funduszu Kościelnego z kwotą 94,3 mln zł. Teraz zgłoszone przez senatorów poprawki trafią do Sejmu.

Oprócz przywrócenia Funduszu Kościelnego Senat zgłosił także m.in. poprawkę zwiększającą o 6 mld zł (do 12 mld zł) limit pożyczki, którą budżet może udzielić Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych, gdyby ten miał zbyt małe środki na wypłatę świadczeń gwarantowanych przez państwo.

Senatorowie zaproponowali również przeznaczenie 3 mln zł na budowę w Rosji pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej.

Przepadły poprawki opozycji

Ponad 80 poprawek przygotowanych przez opozycję nie uzyskało poparcia Senatu. Wśród nich większość stanowiły wnioski zgłoszone podczas wtorkowego posiedzenia, z których znaczna część dotyczyła lokalnej infrastruktury drogowej lub kolejowej. Wiele z nich jako źródło finansowania wskazywało tzw. rezerwę unijną na współfinansowanie projektów finansowanych ze środków UE lub wydatki na obsługę długu skarbu państwa. Wśród odrzuconych poprawek znalazł się wniosek zwiększający o 1 mld zł wydatki z Funduszu Pracy na aktywne formy walki z bezrobociem.

Bez miliarda na darmowe obiady Uznania nie uzyskała także poprawka przekazująca 100 mln zł na dopłaty do paliwa rolniczego, czy poprawka przeznaczająca 100 mln zł na kontynuację budowy drugiej linii warszawskiego metra. Ich los podzieliła poprawka zwiększająca o 350 mln zł program wsparcia samorządów prowadzących zadłużone szpitale. Nie przeszła także poprawka przeznaczająca dodatkowe 30 mln zł na podręczniki dla rodzin wielodzietnych czy taką samą kwotę na dopłaty do opieki nad małymi dziećmi.

Przepadła także poprawka przekazująca 1 miliard złotych na darmowe posiłki w szkołach oraz poprawka przewidująca 500 mln zł na przywrócenie opieki medycznej w szkołach.

Za podjęciem uchwały w sprawie ustawy budżetowej na 2013 r. głosowało 62 senatorów, tylko jeden wstrzymał się od głosu, a 31 głosowało przeciw.

Autor: twis\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24