Nowy nadzorca banków

Najnowsze


Alfred Janc, profesor ekonomii z Poznania, od piątku kieruje Generalnym Inspektoratem Nadzoru Bankowego, dowiedziała się "Rzeczpospolita". Zastąpił Wojciecha Kwaśniaka, którego rezygnację, po siedmiu latach sprawowania przez niego tej funkcji, przyjął prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Przed Jancem stoi niełatwe zadanie. GINB kontroluje ponad 600 banków komercyjnych i spółdzielczych oraz koordynuje działania związane z wdrażaniem nowej umowy kapitałowej (zwanej Bazyleą II).

"Rzeczpospolita" pisze, że nowy nadzorca banków nie jest osobą znaną przez większość prezesów tych instytucji. Zastanawiają się oni czy mianowanie na to stanowisko teoretyka, a nie praktyka, jest słuszne.

Gazeta zapowiada, że najbliższe miesiące będą dla Janca bardzo ciężkie. Właśnie zaczyna się walka o nadzór bankowy, którego prezes NBP nie chce oddać Komisji Nadzoru Finansowego, co ma się stać w przyszłym roku. Poza tym polskie instytucje finansowe muszą wdrożyć skomplikowane regulacje dotyczące ich działalności. A nadzór powinien czuwać by banki zrobiły to poprawnie i na czas.

Źródło: "Rzeczpospolita"