Kogo skazano na śmierć za przygotowywanie zamachu na życie cara Aleksandra III? Pytanie z "Milionerów"

Najnowsze

Autor:
paj/dap
Źródło:
Milionerzy TVN

Na karę śmierci za przygotowywanie zamachu na życie cara Aleksandra III skazano starszych braci Piłsudskiego i Lenina, Dmowskiego i Stalina, Marksa i Engelsa czy Żwirki i Wigury? Na to pytanie w "Milionerach" odpowiadał pan Paweł Młynarczyk z Siemianowic Śląskich.

Pan Paweł swoją grę zaczął już w poprzednim odcinku. Tam poprawnie odpowiedział na pytanie o nazwę ściany bez okien oraz na pytanie matematyczne. Pierwsze problemy pojawiły się przy pytaniu za dwa tysiące złotych, o to, co krochmalimy. Wtedy też zdecydował się na skorzystanie z pierwszego koła ratunkowego – pytania do publiczności. 65 proc. głosujących wskazało na odpowiedź A: "bawełniane koronki". Pan Paweł skorzystał z tej rady, co okazało się dobrą decyzją. 

W poniedziałkowym odcinku uczestnik był pytany m.in. o autora portretów Marylin Monroe, o diuretyki czy wiersz Brzechwy. Pytanie za gwarantowane 40 tysięcy złotych dotyczyło historii.

Czyich starszych braci skazano na śmierć za przygotowywanie zamachu na życie cara Aleksandra III?

A: Piłsudskiego i Lenina B: Dmowskiego i Stalina C: Marksa i Engelsa D: Żwirki i Wigury

Do pytania za 40 tysięcy złotych pan Paweł przystąpił z jednym kołem ratunkowym – telefonem do przyjaciela.

Uczestnik poprawnie wskazał, że car Aleksander III panował w XIX wieku. Z podobnym okresem historycznym skojarzyli mu się bracia Marksa i Engelsa. Długo się nie zastanawiając, postanowił zaryzykować i poprosił o zaznaczenie odpowiedzi C: "Marksa i Engelsa". Była to błędna odpowiedź.

Poprawną odpowiedzią na to pytanie było A: "Piłsudskiego i Lenina"

Bronisław Piłsudski i Aleksander Uljanow

W 1887 roku starsi bracia Józefa Piłsudskiego oraz Władimira Iljicza Uljanowa (znanego jako Włodzimierz Lenin) wzięli udział w przygotowywaniu zamachu na życie cara Aleksandra III. Skończyło się to skazaniem na śmierć zarówno Bronisława Piłsudskiego, jak i Aleksandra Uljanowa.

Aleksander Uljanow został powieszony, a wyrok Bronisława Piłsudskiego zamieniono na 15 lat katorgi.

Autor:paj/dap

Źródło: Milionerzy TVN