Bill Gates o pandemii i katastrofie klimatycznej. Wywiad już w czwartek w TVN24 GO

Autor:
bb
Źródło:
tvn24.pl
Wywiad Piotra Kraśki i Doroty Wysockiej-Schnepf z Billem Gatesem
Wywiad Piotra Kraśki i Doroty Wysockiej-Schnepf z Billem GatesemTVN24
wideo 2/4
TVN24Wywiad Piotra Kraśki i Doroty Wysockiej-Schnepf z Billem Gatesem

Najgorszą rzeczą jest to, że byli ludzie – jak ja – którzy ostrzegali i mówili: pojawia się pewne ryzyko, za niewielką cenę można się przygotować i uniknąć problemu. Ale niestety, te zalecane inwestycje nie zostały poczynione – mówi o początkach pandemii COVID-19 Bill Gates w rozmowie z Piotrem Kraśką (TVN24) i Dorotą Wysocką-Schnepf ("Gazeta Wyborcza"). Emisja wywiadu już w czwartek 25 marca o godz. 07:00 w TVN24 GO. 

WYWIAD BĘDZIE DOSTĘPNY TU >>>

Współzałożyciel firmy Microsoft oraz Fundacji Billa i Melindy Gates’ów, filantrop Bill Gates w 2015 roku przestrzegał świat przed możliwością nadejścia globalnej pandemii. Dziś - m.in. w swojej najnowszej książce "Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy" - ostrzega, że jeśli do 2050 roku nie dojdziemy do zerowej emisji gazów cieplarnianych, świat czeka klimatyczna katastrofa.

- Zazwyczaj kiedy dochodzi do katastrofy, to nasz horyzont czasowy mocno się skraca, bo trzeba rozwiązywać bieżące problemy. Zaś klimat pogarsza się stopniowo, z roku na rok, więc naprawdę złe rzeczy będą działy się dopiero pod koniec wieku – tłumaczy Gates w wywiadzie udzielonym TVN24 GO i "Gazecie Wyborczej". - Już teraz trzeba zwrócić uwagę ludzi na to, czy na planecie będzie w ogóle można mieszkać pod koniec tego stulecia – dodaje.

Wywiad Doroty Wysockiej-Schnepf ("Gazeta Wyborcza") i Piotra Kraśki (TVN24) z Billem GatesemTVN24 GO

Jeden z najbogatszych ludzi świata wierzy, że do końca 2022 roku powinniśmy być w stanie wrócić do normalności po pandemii. Czy jesteśmy jednak w stanie powstrzymać zbliżającą się katastrofę klimatyczną? Czy możliwa jest redukcja emisji gazów cieplarnianych do zera? Jak musi zmienić się współczesny przemysł, jakie decyzje muszą podejmować politycy i rządy – zwłaszcza krajów wysoko rozwiniętych – by uratować Ziemię? Co mogą zrobić młodzi ludzie, by włączyć się w ten wysiłek? I jak walka z pandemią może przysłużyć się walce o klimat?

Między innymi na te pytania Bill Gates odpowiada w wywiadzie, który już od 25 marca, od godz. 07:00 będzie można oglądać za darmo (po zalogowaniu) w TVN24 GO oraz na wyborcza.pl. To także tematy najnowszej książki Gatesa, "Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy" (Wydawnictwo Agora). Publikacja jest efektem dziesięciu lat badań nad przyczynami i skutkami zmian klimatycznych, w które zaangażował ekspertów fizyki, chemii, biologii, inżynierii, politologii i finansów.

Autor:bb

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 GO

Pozostałe wiadomości