TVN24 | Kultura i styl

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" otwiera festiwal w Budapeszcie

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Jan Holoubek o filmie "25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy"
Jan Holoubek o filmie "25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy"TVN24
wideo 2/4
TVN24Jan Holoubek o filmie "25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy"

Pokazem filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" w reżyserii Jana Holoubka rozpoczęła się w czwartek organizowana na Węgrzech już po raz 27. Polska Wiosna Filmowa. Wszystkie filmy będą prezentowane online.

Organizatorem festiwalu jest Instytut Polski w Budapeszcie. Dyrektorka Instytutu Joanna Urbańska powiedziała, że w programie festiwalu znalazły się nowe filmy – stąd między innymi otwierający pokaz obraz Jana Holoubka "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" – ale także starsze propozycje, warte przypomnienia ze względu na wysokie walory artystyczne i przesłanie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Do poniedziałku włącznie widzowie będą mogli obejrzeć jeszcze: "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego, "Najlepszy" Łukasza Palkowskiego, "Jak pies z kotem" Janusza Kondratiuka i "Prymas. Trzy lata z tysiąclecia" Teresy Kotlarczyk. Jak podkreśliła Joanna Urbańska, film o kardynale Stefanie Wyszyńskim zostanie zaprezentowany z uwagi na 120. rocznicę jego urodzin i 40. rocznicę śmierci, a także na jego zbliżającą się beatyfikację.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" z piętnastoma nominacjami do "Orłów"
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" z piętnastoma nominacjami do "Orłów"

"Kultura jest w stanie napawać ludzi wieloma pozytywnymi emocjami"

Motto festiwalu brzmi "Nigdy nie trać nadziei, z każdej sytuacji znajdzie się wyjście". Urbańska zwróciła uwagę, że wszystkie proponowane filmy dowodzą przez losy swoich bohaterów, iż nawet z najbardziej dramatycznych sytuacji jesteśmy w stanie znaleźć wyjście dzięki wierze, nadziei i bezinteresownej pomocy ludzi dobrej woli, którzy pojawiają się na naszej drodze.

- Chcieliśmy nie tylko zapoznać widzów z najnowszymi osiągnięciami polskiej kinematografii, ale przy okazji przez kulturę wpłynąć na stan ducha. Wiadomo, że obecna sytuacja nie wpływa zbyt optymistycznie na ogół społeczeństwa. Ale kultura jest w stanie także i w takich sytuacjach napawać ludzi bardzo wieloma pozytywnymi emocjami – zaznaczyła.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości