W Krakowie już dziś rozpoczyna się festiwal PKO Off Camera. Twórcy kina niezależnego rywalizują o nagrodę główną w wysokości 100 tysięcy złotych. Jak zapewnia rzeczniczka festiwalu Alicja Myśliwiec, atrakcji i możliwości zobaczenia interesujących filmów nie zabraknie. - Bilety jeszcze są - uspokajała we "Wstajesz i wiesz".
Festiwal potrwa do 10 maja. Wśród zaproszonych gości są m.in. Stellan Skarsgård, Claudia Cardinale i Gabriel Byrne. Międzynarodowa impreza poświęcona kinu niezależnemu odbędzie się w Krakowie po raz ósmy.
Seanse w ramach PKO Off Camera odbywać się będą m.in. w kinach Pod Baranami i Kijów.Centrum, a także - jak zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor festiwalu Szymon Miszczak - na dachach krakowskich kamienic.
- Nasze tegoroczne hasło to „Sky is the limit”. Kraków otwiera się na kino, a kino na Kraków - mówiła w rozmowie z TVN24 Myśliwiec. Filmy będzie można zobaczyć nie tylko w kinach i na dachach kamienic, ale też na barce oraz kinie pod gołym niebem na brzegu Wisły.
Światowi artyści
Jak podkreśliła Myśliwiec, wizytówką Off Camera są goście. W tym roku Kraków odwiedzi ponad 500 filmowców z całego świata, m.in. Stellan Skarsgård, Claudia Cardinale czy znany z serialu "Skazany na śmierć" Wentworth Miller.
W programie znajdzie się m.in. "Ultima Fermata" (Włochy, 2014, reż. Giambattista Assanti), jeden z najnowszych filmów z udziałem włoskiej ikony kina Claudii Cardinale. Jego pokaz (w kinie Kijów.Centrum) zaplanowano na 2 maja. Cardinale, odtwórczyni niezapomnianych ról m.in. w "Osiem i pół" Federico Felliniego (1963), "Lamparcie" Luchino Viscontiego (1963), "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" Sergio Leone (1968), będzie gościem krakowskiego festiwalu. To kolejna w ostatnich latach wizyta tej aktorki w Polsce; w 2011 roku Cardinale odwiedziła łódzką "filmówkę" i spotkała się ze studentami. Szwedzki aktor Stellan Skarsgard, kolejny z tegorocznych gości festiwalu, odbierze w Krakowie nagrodę "Pod Prąd", przyznawaną sławnym artystom, którzy angażują się również w niezależne przedsięwzięcia filmowe. Do najbardziej znanych ról Skarsgarda należą te, które wykreował w filmach Larsa von Triera (np. "Przełamując fale", "Melancholia", "Nimfomanka"), w serii "Piraci z Karaibów" oraz w zrealizowanej przez Phyllidę Lloyd komedii muzycznej "Mamma Mia!".
Powalczą o 100 tys. dolarów
W konkursie głównym "Wytyczanie drogi" zostanie pokazanych dziewięć niezależnych filmów fabularnych z całego świata.
Adresowany jest do reżyserów stawiających pierwsze kroki w kinematografii. Mogą oni zgłaszać swój pierwszy bądź drugi pełnometrażowy film. Twórcy powalczą oni o nagrodę w wysokości 100 tys. dolarów. Obrazy oceni międzynarodowe jury, któremu w tym roku przewodniczy polski operator Sławomir Idziak. Wśród jurorów znaleźli się też Ellen Lewis, Phyllida Lloyd i Gabriel Byrne.
- Ten konkurs powstał, ponieważ chcemy wspierać debiutujących filmowców - powiedziała Anna Trzebiatowska, dyrektor artystyczny festiwalu. Jak przekazała, zostaną zaprezentowane filmy m.in z Danii, Wielkiej Brytanii, Francji czy Włoch. To obrazy, które były już pokazywane na międzynarodowych festiwalach m.in. w Berlinie czy Sundance.
Wśród prezentowanych tytułów znajdą się: irlandzki "Glassland" w reż. Gerarda Barretta z Willem Poulterem i Toni Collette w obsadzie; brytyjski "Appropriate Behavior" w reż. Desiree Akhavan (aktorki znanej z serialu "Dziewczyny"); duńsko-amerykańsko-brytyjski "Bridgend", czyli debiut fabularny nagradzanego dokumentalisty Jeppe Ronde'ego, a także polski "Kebab i Horoskop" w reż. Grzegorza Jaroszuka.
Polskie produkcje
W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych startuje 10 produkcji z ostatniego roku. Pokazane zostaną filmy już znane i nagradzane, jak "Bogowie" i "Body/Ciało" oraz nowości. Nagroda główna to 100 tys. złotych. W konkursie wybrany zostanie najlepszy film, przyznane zostaną także nagrody za najlepszą rolę męską i żeńską.
Na tegorocznym PKO Off Camera zaplanowano również sekcje tematyczne. Filmy, które znalazły się w centrum zainteresowania krytyków i publiczności największych festiwali świata zostaną pokazane w sekcji "Odkrycia: Best of Fests". Będzie ona miała dwie odsłony - obejmującą tytuły pokazywane w Krakowie premierowo oraz wybór spośród festiwalowych hitów, które można było już obejrzeć w naszym kraju. W sekcji "Nadrabianie zaległości" zaprezentowane zostaną uznane i wielokrotnie nagradzane na świecie produkcje, które nie trafiły do polskiej dystrybucji kinowej. Sekcja "Screening Fashion - Moda na ekranie" skupi się na filmach poświęconych kulisom świata mody, a "Głośne obrazy" - przybliży te o tematyce muzycznej.
Podczas Off Camera pokazane będą filmy, które podejmują problematykę starzenia się i wkraczania w kolejne etapy życia w sposób niekonwencjonalny. Zgromadzone zostaną one w sekcji "Wiekowo (nie)adekwatni". Ważną częścią festiwalu jest Off Camera Pro Industry - program wydarzeń branżowych skierowany do profesjonalistów. W kameralnym gronie pod okiem profesjonalistów z całego świata polska branża będzie pracować nad autorskimi projektami.
Kino plenerowe
Dyrektor festiwalu Szymon Miszczak przekazał na konferencji, że po raz pierwszy podczas Off Camera ruszy kino plenerowe. - Codziennie o godz 20.30 wyświetlane będą takie hity filmowe jak "Tańczący z wilkami" czy "Ida" - powiedział. Dodał, że wstęp będzie bezpłatny. Jak przekazał, na Placu Szczepańskim zostanie stworzone Miasteczko Filmowe. - Będzie tam można dotknąć prawdziwej kamery i spotkać takie gwiazdy jak Borys Szyc czy Paweł Małaszyński - powiedział. Dodał, że będą opowiadali jak wygląda praca na planie od kuchni.
Autor: js//rzw/kwoj / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: materiały organizatora