Kultura i styl

Ośmioro Polaków walczy o 30 tysięcy euro

Kultura i styl

25 osób w II etapie konkursu im. Wieniawskiego
TVN2425 osób w II etapie konkursu im. Wieniawskiego

25 osób, w tym ośmioro Polaków, walczy o główną nagrodę w konkursie XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Zwycięzca otrzyma 30 tysięcy euro i złoty medal.

Grę oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem Maxima Vengerova. Wśród uczestników drugiego etapu jest ośmioro Polaków.

- Drugi etap potrwa od piątku do niedzieli. Jego uczestnicy będą musieli zagrać utwór Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego oraz wybraną sonatę. To będzie etap prawdy kameralistycznej, bo kandydat będzie występował z fortepianem. W sonatach partia fortepianowa ma czasem równorzędne znaczenie w stosunku do partii skrzypcowej - powiedziała rzeczniczka konkursu Alina Kurczewska.

Drugi etap wyłoni dwanaście osób.

Mistrz udzieli lekcji

Przewodniczący jury Maxim Vengerov dopuścił do konkursu 53 artystów. Ostatecznie wystartowało 46 skrzypków z 16 krajów w tym 17 z Polski, 9 z Rosji oraz 3 z Japonii.

W konkursie wystartowali również skrzypkowie z Francji, Niemiec, Korei Południowej, USA, Australii, Azerbejdżanu, Białorusi, Chin, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Kazachstanu i Turcji.

Maxim Vengerov przed wyborem uczestników konkursu osobiście przesłuchał ponad 120 skrzypków w 9 miastach świata.

Zdobywca I nagrody otrzyma 30 tys. euro i złoty medal, II nagrody - 20 tys. euro i srebrny medal, III nagrody - 12 tys. euro i brązowy medal. Jury przyzna też trzy wyróżnienia po 5 tys. euro. Vengerov wybierze ponadto osobę, której będzie następnie - w nagrodę - udzielał lekcji.

Konkurs zakończy 23 października koncert nadzwyczajny Vengerova.

Najstarszy konkurs na świecie

Przewodniczący jury jest pochodzącym z Rosji wirtuozem skrzypiec i altówki, dyrygentem i pedagogiem. Jako 10-latek zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. W 1990 r. zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie im. Carla Flescha w Londynie. Od 2005 r. jest profesorem Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie. Odbywa się co pięć lat. Po raz pierwszy zorganizowano go w Warszawie w 1935 roku, w setną rocznicę urodzin Wieniawskiego. Pierwszą laureatką konkursu była Francuzka Ginette Neveu. Nagrody konkursowe w następnych latach zdobywali późniejsi wybitni skrzypkowie, m.in. Rosjanie Dawid Ojstrach i Wadim Brodskij.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości