Kultura i styl

Oscary pod szczególnym nadzorem. "To będzie jak stan wyjątkowy"

Kultura i styl

ShutterstockW najbliższą niedzielę uwaa świata skupi się na Dolby Theatre w Los Angeles

Po atakach terrorystycznych w San Bernardino (USA) oraz w Paryżu, organizatorzy tegorocznej ceremonii rozdania Oscarów zapowiadają szczególne środki bezpieczeństwa. - Z dużą ostrożnością chcemy podjąć wszystkie środki jakimi dysponujemy, żeby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom i oglądającym - powiedział przedstawiciel policji w Los Angeles.

Chociaż amerykańskie organy ścigania informują, że nie ma żadnych sygnałów o szczególnym niebezpieczeństwie, to niedzielnej gali będą towarzyszyć także jednostki specjalne SWAT.

Szczególne środki bezpieczeństwa

Dolby Theatre, który położony jest w samym sercu Hollywood, zabezpieczany będzie przez setki funkcjonariuszy policji.

Siły zabezpieczające wydarzenie wyposażone będą w kamizelki kuloodporne, narzędzia taktyczne do wykrywania bomb, psy policyjne, ale również specjalistyczny sprzęt niewidoczny gołym okiem.

Część służb będzie normalnie umundurowana, ale liczni oficerowie pojawią się incognito. Rozmieszczone zostaną również wykrywacze metalu, a każdy samochód wjeżdżający w pobliże teatru poddany zostanie kontroli.

- Przewidując jakikolwiek atak terrorystyczny - a trzeba pamiętać, że to największe wydarzenie telewizyjne na świecie - [ceremonia - red.] będzie jak stan wyjątkowy - ocenił ekspert ds. ochrony w rozmowie z Deadline. Dodał, że firmy ochroniarskie, które do tej pory strzegły bezpieczeństwa podczas oscarowej nocy też się zmienią.

Zdaniem rozmówcy Deadline, nastąpił koniec współpracy z firmami zewnętrznymi. Do ochrony wydarzenia zatrudnieni zostali jedynie funkcjonariusze po służbie albo ochroniarze z wieloletnim doświadczeniem pracy przy dużych imprezach.

Rozmówca amerykańskiego magazynu podkreślił, że ochroniarze Oscarów to ludzie, którzy drugiej szansy nie będą mieć i od których oczekuje się, że w razie jakiejś sytuacji, będą nie tylko potrafić wyciągnąć broń, ale także ją użyć. - To jest nowy standard w Hollywood, zwłaszcza na ceremoniach rozdania nagród, gdzie mieszają się elity - stwierdził ekspert ds. bezpieczeństwa.

"Niektóre działania zabezpieczające będą niewidoczne"

Horace Frank z Biura Antyterrorystycznej i Operacji specjalnych policji w Los Angeles (CTSOB) powiedział, że w niedziele o świcie jednostki policyjne będą sprawdzać każdy zakamarek, żeby upewnić się, że wszystko jest bezpieczne i wolne od jakichkolwiek Następnie jednostki CTSOB wpuszczą prywatną firmę ochroniarską. Chociaż teoretycznie służby policyjne powinny usunąć się na bok w takiej sytuacji, to jednak przy tym wydarzeniu policja i firma ochroniarska będą ze sobą ściśle współpracować. - Będzie można zobaczyć dużą liczbę umundurowanych i ustawione zostaną punkty kontrolne - powiedział Frank.- Niektóre działania zabezpieczające będą niewidoczne. Zamontowanych zostanie bardzo dużo kamer, których możemy używać z ukrycia. (...) Łatwo je zamaskować i dają perfekcyjny obraz - dodał przedstawiciel antyterrorystów.

Z całą pewnością, z perspektywy mediów, to będzie znacznie większe niż Złote Globy czy Grammy. Więcej ludzi to ogląda i skupiona jest uwaga większej ilości osób. Równie współmiernym problemem jest ilość ludzi uczestniczących w wydarzeniu na miejscu. Z dużą ostrożnością chcemy podjąć wszystkie odpowiednie i rozsądne środki jakimi dysponujemy, żeby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom i oglądającym - powiedział Frank.

"Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo"

Pozostaje pytanie o bezpieczeństwo publiczności zgromadzonej przed teatrem. Jak przedstawiciel policji stwierdził, będzie wydzielona specjalna strefa dla wszystkich ciekawskich, która będzie monitorowana za pomocą kamer. Według Franka zostaną wykorzystane środki, o których nie może mówić.

- Nieustannie mówimy ludziom: jeśli coś widzicie, zgłoście to. Terroryści i osoby uzbrojone nie działają w próżni, dlatego uczulamy publiczność, żeby zawiadamiały służby jeśli dzieje się coś podejrzanego - powiedział Frank, który dodał, że nie należy się przejmować oskarżeniami o islamofobię, ponieważ "chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo". Policja w Los Angeles zachęca wszystkich, którzy wybierają się w niedziele w okolicę Dolby Theatre do korzystania z aplikacji IWATCHLA, która służy do anonimowego zgłaszania podejrzanych sytuacji w mieście. Materiały, które trafiają za jej pomocą prosto do policji poddawane są wnikliwej analizie. Już w poprzednią niedziele Hollywood Boulvard został zamknięty na odcinku pomiędzy Highland Avenue i Orange Drive. Ponownie otworzony zostanie we wtorek o świcie. W związku z niedzielną ceremonią zmieniony zostanie ruch metra, które omijać będzie okolice Dolby Theatre.

WSZYSTKIE INFORMACJE O OSCARACH ZNAJDZIESZ TUTAJ

Autor: tmw/gry / Źródło: Deadline, Variety, The Hollywood Reporter, latimes.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości