"Możemy sprawić, żeby ludzie z większą frajdą zajmowali się muzyką"

Źródło:
tvn24.pl
Natalia Przybysz: muzyka jest balsamem, który pomaga nam wrócić do tego bycia tu i teraz
Natalia Przybysz: muzyka jest balsamem, który pomaga nam wrócić do tego bycia tu i teraz
Natalia Przybysz: muzyka jest balsamem, który pomaga nam wrócić do tego bycia tu i teraz

Będę chciała podzielić się swoimi doświadczeniami. Może też uchronić kogoś od błędów, które sama popełniłam – mówi Natalia Przybysz, jedna z mistrzyń nowego programu stypendialnego dla młodych twórców. - Najważniejsze jest to, co w dzisiejszych czasach jest dużą rzadkością, czyli odkrycie w człowieku odwagi do tego, by pokazał siebie – dodaje dziennikarz Piotr Metz.

Pod koniec stycznia wystartował program stypendialny "Music Masterclass" Fundacji Fabryki Norblina. Ma na celu wsparcie nowych muzyków, którzy chcą ze swoją twórczością przebić się do szerszej publiczności. W ramach inicjatywy, pięciu wybranych stypendystów uzyska cenną wiedzę merytoryczną i wsparcie mentorskie od doświadczonych autorytetów polskiej sceny muzycznej. Uczyć się będą m.in. od: Hani Rani, Natalii Przybysz, Kuby Badacha, Piotra Metza, Marka Napiórkowskiego, Andrzeja Smolika oraz Adama Sztaby.

- Sam pomysł wziął się z doświadczenia oraz rozmów z artystami. Z racji tego, że jesteśmy i aktywnie działamy na rynku muzycznym, to znamy również jego potrzeby. Widzimy, że młodzi ludzie bardzo rzadko uczą się u najlepszych. Nie tylko w zakresie gry na instrumencie czy śpiewu, ale również w pozostałych strefach, które później składają się na to, jaki poziom artystyczny sobą reprezentujemy – tłumaczy pomysłodawczyni programu, skrzypaczka Patrycja Słomczyńska.

Dodaje, że praca muzyka wykracza daleko poza to, co widoczne na pierwszy rzut oka. - Podpisujemy umowy lub komunikujemy z dziennikarzami, dlatego warto wiedzieć, na co w takich momentach zwrócić uwagę, czego nie mówić i co może zadziałać na naszą niekorzyść – wyjaśnia.

- Mamy też swoją misję, bo poprzez program mówimy nie tylko o samej muzyce, ale ogólnie o sztuce i o tym, dlaczego jest tak bardzo istotna w naszym życiu – dodała Słomczyńska.

Natalia Przybysz: uchwycenie emocji jest w śpiewaniu najważniejszeMateriały prasowe Fundacji Fabryka Norblina

"Mając większą wrażliwość, jesteśmy w stanie wyraźniej widzieć"

- Pytanie o sztukę, to pytanie o piękno, wzruszenie, emocje, przeżywanie. O stawanie się lepszym i zatrzymanie się na chwilę w trudnych obecnie czasach. To także pytanie o to, czy jesteśmy w stanie znaleźć w naszym życiu coś, co będzie dla nas nie tylko odskocznią, ale będzie równie ważne, jak inne codzienne sprawy. Życzę każdemu, aby miał w sobie taką pasję, bo myślę, że dzięki temu nasze życie jest lepsze, piękniejsze, być może również łatwiejsze, a my sami stajemy się lepszymi ludźmi – zapewnia Piotr Metz.

Natalia Przybysz przyznaje, że sztuka kojarzy się jej z wolnością. - Niedawno zastanawiałam się nad tym, czym jest dla mnie wolność i dotarło do mnie, że jest to dla mnie po prostu umiejętność bycia w czasie i przestrzeni, w której jestem. Oddychania i odczuwania tego, co mamy za zadanie odczuć w danej chwili. Mam wrażenie, że muzyka jest balsamem, który pomaga nam wrócić do tego bycia tu i teraz, a w związku z tym do wolności – tłumaczy artystka.

- Kontakt z muzyką jest czymś bardzo szlachetnym. Mógłbym się w tym miejscu rozwodzić na temat pracy półkul mózgowych, ale najprościej można powiedzieć to w ten sposób, że pobudza naszą wrażliwość – mówi Marek Napiórkowski. Kompozytor przypomina również, ze muzyka towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów. – To pokazuje, że ona jest nam potrzebna. Być może jest najbardziej abstrakcyjną i naturalną formą wyrazu artystycznego, więc nie mam wątpliwości, że jej potrzebujemy. Podobnie jak sztuki w ogóle, która daje nam ukojenie, refleksję i w piękny sposób opowiada świat. Bez niej byłoby tylko coraz gorzej. Dlatego edukacja muzyczna, na różnych płaszczyznach, jest czymś, co polecam wszystkim rodzicom. Nawet jeśli dziecko nie zostanie wielkim muzykiem, to poznanie zaledwie kilku akordów otwiera zupełnie inne spojrzenie na świat – podkreśla.

- Mam wrażenie, że bardzo nie doceniamy roli kultury w naszym życiu – dodaje Patrycja Słomczyńska. – Im bardziej inteligentne społeczeństwo, tym bardziej dostrzega jej zadanie, które polega na tym, że sztuka dociera do naszych najgłębszych warstw, często nawet podświadomie. W ten sposób nas kreuje, poprzez to, że układa nasze wartości i emocje. Dzięki niej umiemy lepiej reagować i otwierać się na drugiego człowieka i na sytuacje, które napotykamy. Mając większą wrażliwość, jesteśmy w stanie wyraźniej widzieć, a przez to lepiej rozumieć, czego chcemy i dokonywać odpowiednich wyborów – wyjaśnia skrzypaczka.

Marek Napiórkowski: kontakt z muzyką jest czymś bardzo szlachetnym
Marek Napiórkowski: kontakt z muzyką jest czymś bardzo szlachetnym

Uczyć się od Przybysz, Metza i Napiórkowskiego

- Nie ukrywam, że z dumą przyjąłem zaproszenie do programu. Po raz pierwszy ktoś nazwał mnie mistrzem i czuję wielką odpowiedzialność z tym związaną – przyznaje dziennikarz muzyczny Piotr Metz. - Wydaje mi się, że najważniejsze jest to, co w dzisiejszych czasach jest dużą rzadkością, jeśli chodzi o programy skierowane do młodych twórców, czyli stawianie nie na odgrywanie starych coverów, ale na odkrycie w człowieku odwagi do tego, by pokazał siebie – podkreśla.

- Program wydał mi się interesujący, ponieważ daje szansę na bezpośrednie spotkanie młodych twórców z moimi szanownymi koleżankami i kolegami, a także ze mną. W moim odczuciu taka koncepcja nauki jest najlepsza, bo chodzi w niej o to, by dawać wędkę, a nie rybę. Pokazać, co można zrobić, aby samemu dojść do satysfakcjonujących efektów – dodaje Marek Napiórkowski, polski gitarzysta jazzowy i kompozytor.

A czego stypendyści będą mogli nauczyć się od swoich mistrzów? - Obszarem, któremu będę się poświęcać, jest śpiew i praca ze swoim głosem, a także pisanie i nagrywanie piosenek. Szeroko rozumiane bycie piosenkarką lub piosenkarzem, czy też – bo lubię te słowa – pieśniarką bądź pieśniarzem – wyjaśnia Natalia Przybysz.

- Będę chciała podzielić się swoimi doświadczeniami. Może też uchronić kogoś od błędów, które sama popełniłam – mówi wokalistka. - Muzycy ćwiczą często po wiele godzin na swoim instrumencie, ale jednak wieczorem kładą się spać bez niego. W przypadku wokalistów jest inaczej, bo jesteśmy w tym cały czas, każdą częścią naszego ciała i to my musimy umieć wejść na scenę i na niej być – opowiadać historię i umieć uchwycić w niej emocje, które dla mnie są w śpiewaniu najważniejsze – podkreśla.

Piotr Metz: zależy mi, abyśmy rozmawiali o muzyce, a nie o rozrywceMateriały prasowe Fundacji Fabryki Norblina

"Muzyka powinna zaskakiwać"

Do programu mogą zgłaszać się muzycy, którzy ukończyli osiemnasty rok życia. - Chcielibyśmy, aby w programie wzięli udział artyści, którzy już rozumieją, dlaczego tworzą i już umieją komunikować się ze światem za pośrednictwem muzyki, ale cały czas jest coś, co utrudnia im wybicie się. A mogą to być najróżniejsze kwestie, jak brak środków finansowych lub tak zwanego kuratora, który potrafi dobrze i mądrze funkcjonować w tym świecie. Jednocześnie absolutnie nie wyklucza to z programu osób zupełnie młodych, które już grają, ale jeszcze nie mają na swoim koncie profesjonalnych doświadczeń – podkreśla Słomczyńska.

- Przy wyborze stypendystów kluczową rolę odgrywają nasi mistrzowie, ale jeśli miałabym powiedzieć, co jest istotne dla mnie, to na pewno treść, jaką posługują się artyści – dodaje.

- Naturalne, że kiedy ma się mało lat i przychodzi myśl, że muzyka jest tym, czym ktoś chciałby się zajmować, to każdy w takiej sytuacji zaczyna rozglądać się dokoła, szukając inspiracji i bohaterów, takich właśnie mistrzów. Niestety, często przy tym zapomina o tym, co ma w sobie. Wstydzi się, bo kwestionuje to, co wie i umie. Osłuchanie w muzyce jest oczywiście ważne, ale trzeba umieć z tego wyciągnąć własną esencję. To, co naprawdę chce się robić, a nie to, co komuś się wydaje, że powinien robić, ponieważ akurat jest modne – mówi Piotr Metz.

Marek Napiórkowski zapewnia, że mimo tego, iż jego kariera trwa ponad trzydzieści lat, nie czuje się mistrzem i to nie mistrzów chciałby stworzyć. - Chodzi o coś innego: dzięki naszej pomocy możemy sprawić, żeby ludzie z większą frajdą zajmowali się muzyką. To jest największe błogosławieństwo. Ta droga jest naszą najcenniejszą nagrodą, a skoro jestem na niej nieco dłużej niż potencjalni stypendyści, to wydaje mi się, że jestem w stanie pokazać im pewne ścieżki, które ułatwią ich rozwój – tłumaczy kompozytor.

- Dla mnie kluczem do sukcesu jest poruszanie odbiorców i każdy z nas jest w stanie to zrobić, ale ważne jest również to, aby wcześniej sprawdzić, czy na pewno o to nam chodzi – jakie są nasze motywacje i dlaczego w ogóle chcemy śpiewać. Z jednej strony jest to naturalna potrzeba duszy, ale często zdarza się też, że ludzie robią to dla jakiegoś eksperymentu i z niewłaściwych pobudek – mówi Natalia Przybysz.

Piotr Metz zaznacza również, że zależy mu na tym, by program przyczynił się do odnowienia granic między muzyką i rozrywką. - Mam dużą niechęć do muzyki zrobionej według przewidywalnego klucza. Najczęściej chodzi o rzeczy, które w tej chwili są najbardziej modne – po pierwszych piętnastu sekundach takiego utworu od razu wiadomo, co będzie dalej. Tajemnicą muzyki jest to, że powinna cały czas nas zaskakiwać, a to można osiągnąć tylko wtedy, gdy jest się sobą – przekonuje dziennikarz.

Marek Napiórkowski: ta droga jest naszą najcenniejszą nagrodąMateriały prasowe Fundacji Fabryka Norblina

Zgłoszenia do programu stypendialnego Music Masterclass Fundacji Fabryka Norblina przyjmowane są za pośrednictwem kwestionariusza internetowego, który należy przesłać do organizatorów najpóźniej do 21 lutego 2021 roku.

W ramach programu wyłonionych zostanie pięciu stypendystów, którzy otrzymają kompleksowe wsparcie merytoryczne i mentorskie. Do udziału może zgłosić się każdy pełnoletni twórca lub zespół, który nie ma na swoim koncie kontraktu bądź współpracy z profesjonalną wytwórnią muzyczną. Music Masterclass opiera swój koncept na czerpaniu wiedzy oraz inspiracji z relacji mistrz-podopieczny, a na każdego ze stypendystów czekają spotkania z siedmioma autorytetami. W trakcie trwania programu wyłonieni młodzi artyści pracować będą nad własnymi utworami, które najpierw skonsultują z mistrzami, a następnie nagrają i wyprodukują je z pomocą doświadczonych producentów w profesjonalnym studiu.

Autorka/Autor:Estera Prugar\mtom

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe Fundacji Fabryka Norblina

Pozostałe wiadomości

Powódź w Polsce trwa. - W Brzegu Dolnym (woj. dolnośląskie) na wodowskazie będzie 950 centymetrów - oznajmił na sztabie kryzysowym po godzinie 21 dyrektor IMGW Robert Czerniawski. - Jeżeli nic się nie stanie z wałem, który już w tej chwili jest obciążony, to mamy jeszcze 120 centymetrów w zapasie - dodał. Według informacji uzyskanych przez reportera TVN24 o godzinie 23, jeden z wałów przeciekał i służby wraz z mieszkańcami umacniały go workami z piaskiem. Według IMGW, wzrosty poziomu wód będą widoczne również w Malczycach i Ścinawie, ale tam także powinno być kilkadziesiąt centymetrów w zapasie.

"Niepokojąca sytuacja poniżej Wrocławia". Szef IMGW o prognozach wód na kolejne godziny

"Niepokojąca sytuacja poniżej Wrocławia". Szef IMGW o prognozach wód na kolejne godziny

Źródło:
TVN24

Polska policja we współpracy z niemiecką namierzyła i ujęła sprawcę wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Mężczyznę czeka teraz procedura wydania Polsce w ramach Europejskiego Nakazu Aresztowania – wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl. Wieczorem potwierdziła je Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła akcję wobec osób, które miały siać fake newsy związane z działaniem antypowodziowym. Premier Donald Tusk przekazał na wieczornym sztabie kryzysowym, że "zatrzymani używali munduru" Służby Kontrwywiadu Wojskowego i "siali dezinformację". - Uznali, badamy dlaczego, że ich celem jest sianie paniki głównie w odniesieniu do wysadzania wałów - mówił.

"Zatrzymani używali munduru i siali dezinformację". Głównie o "wysadzaniu wałów"

"Zatrzymani używali munduru i siali dezinformację". Głównie o "wysadzaniu wałów"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak przyznał, że tranzyt, który funkcjonuje w Krośnie Odrzańskim (Lubuskie), "jest utrudnieniem" dla miasta w przygotowaniach na falę powodziową, która nadciąga z południa Polski. - O godzinie 23 ruch zostanie przekierowany - oświadczył w czasie czwartkowego, wieczornego sztabu kryzysowego. To odpowiedź na wcześniejsze apele burmistrza Grzegorza Garczyńskiego, który podnosił, że przygotowania do ochrony miejscowości mogłyby iść sprawniej, gdyby nie korki spowodowane ruchem wahadłowym na moście na Odrze.

Dwie piękne rzeki, fala idzie. Po apelu minister zdecydował w sprawie Krosna Odrzańskiego

Dwie piękne rzeki, fala idzie. Po apelu minister zdecydował w sprawie Krosna Odrzańskiego

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Powódź w Polsce trwa. Wojewoda lubuski ogłosił wieczorem alarmy powodziowe dla kilku powiatów: zielonogórskiego, gorzowskiego, wschowskiego, nowosolskiego, krośnieńskiego oraz słubickiego. W czwartek nad ranem fala powodziowa dotarła do Wrocławia. Stan Odry w stacji pomiarowej Trestno prawie o dwa metry przekroczył stan alarmowy. Na godzinę 22.10 wynosił 640 centymetry.

Alarmy powodziowe w Lubuskiem

Alarmy powodziowe w Lubuskiem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Donald Trump nie spotka się w niedzielę z prezydentem Andrzejem Dudą w Doylestown w stanie Pensylwania - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona. Według jego informacji zdecydować o tym miały względy bezpieczeństwa. Nie wiadomo na razie, czy planowane jest spotkanie z polskim prezydentem w innym miejscu. Donald Trump najprawdopodobniej nie spotka się też z Andrzejem Gołotą, z którym wcześniej planował zagrać w golfa.

Trump zmienia plany, nie będzie spotkania z Dudą w sanktuarium

Trump zmienia plany, nie będzie spotkania z Dudą w sanktuarium

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, Reuters

W wyniku powodzi pani Anna Winnicka z Lądka-Zdroju straciła dom. - Jest do rozbiórki - powiedziała w rozmowie z dziennikarzem TVN24 Janem Piotrowskim, ale jak przyznała - najtrudniej znosi utratę wózka inwalidzkiego.

"Dzisiaj utopił mi się wózek inwalidzki" Historia pani Anny z Lądka-Zdroju

"Dzisiaj utopił mi się wózek inwalidzki" Historia pani Anny z Lądka-Zdroju

Źródło:
TVN24

Nadbrygadier Michał Kamieniecki, który od środy przejął zarządzanie kryzysowe w Lądku-Zdroju i Stroniu Śląskim, opowiadał w "Faktach po Faktach" w TVN24 o tym, na czym skupiają się teraz jego działania. - Skoordynowałem pracę sztabu, stworzyłem struktury dowodzenia poszczególnych poziomów, tak żeby ta praca szła sprawnie - mówił. Wskazywał również na to, co jest obecnie "ogromnym problemem".

Przejął zarządzanie kryzysowe. "Na miejscu to wygląda dużo gorzej niż w telewizji"

Przejął zarządzanie kryzysowe. "Na miejscu to wygląda dużo gorzej niż w telewizji"

Źródło:
TVN24

- Szacowałem, że może wchodzić w grę tego typu kwota. Jak sądzę, ona będzie wystarczająca - powiedział w "Kropce nad i" minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Odniósł się do informacji, że Polska ma otrzymać połowę unijnych środków przeznaczonych dla krajów dotkniętych powodziami. Klimczak mówił też, że szacunki strat trwają, ale same uszkodzenia zbiorników wodnych to już około miliarda złotych.

Miliardy euro na działania po powodzi. Kwota "będzie wystarczająca"

Miliardy euro na działania po powodzi. Kwota "będzie wystarczająca"

Źródło:
TVN24
"Samej powodzi to ja się nie boję. Rachunku za wodę się boję"

"Samej powodzi to ja się nie boję. Rachunku za wodę się boję"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Fala wezbraniowa na Odrze dotarła do Wrocławia. Jak obecnie wygląda stan rzeki w stolicy Dolnego Śląska - można to śledzić na żywo, dzięki kamerze internetowej z widokiem na rzekę oraz panoramę centrum miasta. Obraz live można oglądać w TVN24 GO.

Wrocław. Fala powodziowa na Odrze - kamera na żywo

Wrocław. Fala powodziowa na Odrze - kamera na żywo

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Wybuchy należących do bojowników Hezbollahu urządzeń elektronicznych zostały zarejestrowane na nagraniu. Według libańskich władz, we wtorkowych i środowych wybuchach zginęło kilkadziesiąt osób, a kilka tysięcy zostało rannych.

Wybuchy w różnych punktach miasta. Seria eksplozji na nagraniu

Wybuchy w różnych punktach miasta. Seria eksplozji na nagraniu

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Dwie osoby poniosły śmierć na miejscu po tym, jak pojazd typu SAM uderzył w drzewo i spłonął w Słuchowie (woj. pomorskie). Okoliczności wypadku wyjaśnia policja.

SAM uderzył w drzewo i spłonął. Nie żyją dwie osoby

SAM uderzył w drzewo i spłonął. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

W samolocie amerykańskich linii Delta Air Lines w czasie lotu doszło do awarii, w wyniku której wystąpiły problemy z ciśnieniem. Okazały się one na tyle poważne, że części pasażerów zaczęła lecieć krew z uszu i nosa. Samolot bezpiecznie wylądował, według przewoźnika nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Awaria w samolocie, krew płynęła pasażerom z nosa i uszu

Awaria w samolocie, krew płynęła pasażerom z nosa i uszu

Źródło:
CNN, Washington Post

Gdy 75-latka z Białegostoku podniosła słuchawkę, usłyszała płacz mężczyzny, który podawał się za jej syna. Powiedział, że potrącił kobietę w ciąży i potrzebuje 150 tys. zł, aby nie pójść do więzienia. Kiedy do seniorki przyszedł 45-letni "policjant" po odbiór pieniędzy, 75-latka razem ze swoim 80-letnim mężem zamknęła go w mieszkaniu i zadzwoniła na policję. 45-latek wyszedł w kajdankach.

Chciał oszukać małżeństwo seniorów. Zamknęli go w mieszkaniu i zadzwonili na policję

Chciał oszukać małżeństwo seniorów. Zamknęli go w mieszkaniu i zadzwonili na policję

Źródło:
tvn24.pl

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na ponad 40 stacjach hydrologicznych. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP
Jeszcze w piątek "nie było powodów do paniki". Dlaczego premier przekazał taką opinię?

Jeszcze w piątek "nie było powodów do paniki". Dlaczego premier przekazał taką opinię?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wystarczyła chwila, aby niewielkie miasto w Kotlinie Kłodzkiej, Lądek-Zdrój (woj. dolnośląskie), znalazło się pod wodą. W sieci pojawił się film, który pokazuje moment, gdy służby informują, że zarządzona została natychmiastowa ewakuacja. Zaraz ulica, przy której ludzie spacerowali spokojnie pod parasolkami, zmieniła się w rwący potok. 

Ludzie spacerują z parasolami, po chwili ulica zamienia się w rwący potok. "Ależ siła żywiołu"

Ludzie spacerują z parasolami, po chwili ulica zamienia się w rwący potok. "Ależ siła żywiołu"

Źródło:
tvn24.pl
"Wie pan, o co chodzi. Polityka. Im więcej wody wyleje się tutaj, tym mniej dopłynie do Wrocławia"

"Wie pan, o co chodzi. Polityka. Im więcej wody wyleje się tutaj, tym mniej dopłynie do Wrocławia"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek ruszył szpital polowy w Nysie. Szef MON przekazał, że od rana przyjmuje pacjentów. Na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku działają też mobilne ambulatoria. Szef MSWiA przekazał, że straty spowodowane powodzią w trzech województwach są ogromne. Dodał, że na odbudowę tego, co zostało zrujnowane "nie zabranie pieniędzy". W odbudowie szpitala w Nysie pomoże Fundacja TVN, która przekaże na ten cel pół miliona złotych.

Ruszył szpital polowy w Nysie. "Pierwsi pacjenci zostali przyjęci"

Ruszył szpital polowy w Nysie. "Pierwsi pacjenci zostali przyjęci"

Źródło:
TVN24
Tam, gdzie była droga płynie rzeka. Tam, gdzie była rzeka są ruiny

Tam, gdzie była droga płynie rzeka. Tam, gdzie była rzeka są ruiny

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Marcin Wojdat 17 września br. złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PWPW i ze składu Zarządu z dniem 11 października br. ze względów osobistych, które uniemożliwiłyby mu dalsze pełnienie obowiązków - przekazało w czwartek redakcji tvn24.pl Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wojdat był szefem PWPW od 25 stycznia tego roku.

Odchodzi prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Odchodzi prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Źródło:
MSWiA

Politycy Prawa i Sprawiedliwości mają nowy przekaz w sprawie ściganego listem gończym byłego prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Ma być ścigany za... stosowanie obowiązującego w sytuacjach nadzwyczajnych prawa i procedur. Sprawdzamy, jakie zarzuty ma w rzeczywistości.

Horała: prezes RARS jest ścigany za przestrzeganie procedur. To nieprawda

Horała: prezes RARS jest ścigany za przestrzeganie procedur. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według polityków opozycji dofinansowanie ochotniczych straży pożarnych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej spadło z 247 milionów w ubiegłym roku do 42 milionów w tym roku. Dane uzyskane z NFOŚiGW tego nie potwierdzają.

Opozycja: pięciokrotnie mniej pieniędzy z NFOŚ dla OSP. Nie, to złe kwoty

Opozycja: pięciokrotnie mniej pieniędzy z NFOŚ dla OSP. Nie, to złe kwoty

Źródło:
Konkret24

Południowo-zachodnia Polska mierzy się z powodzią. Na wielu terenach trwa walka z żywiołem, w innych miejscach mieszkańcy przygotowują się do nadejścia wielkiej wody lub usuwają skutki kataklizmu. Są miejscowości niemal doszczętnie zniszczone. Jak o tej dramatycznej sytuacji rozmawiać z dziećmi? O czym pamiętać, by nie wzmagać w nich lęku? Na te pytania odpowiada w rozmowie z tvn24.pl Marta Wojtas, psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? Psycholog wskazuje "kluczowy element"

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? Psycholog wskazuje "kluczowy element"

Źródło:
tvn24.pl

W trosce o bezpieczeństwo uczniów w czwartek odwołano zajęcia w ponad 430 placówkach edukacyjnych w kraju. Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło też specjalną linię telefoniczną, gdzie uczniom, nauczycielom i rodzicom oferowane jest wsparcie. Działań pomocowych jest więcej.  

MEN uruchomił telefon wsparcia psychologicznego dla uczniów i nauczycieli z terenów powodziowych

MEN uruchomił telefon wsparcia psychologicznego dla uczniów i nauczycieli z terenów powodziowych

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

W oscarowym wyścigu w najbliższych miesiącach Polskę reprezentować będzie "Pod wulkanem" Damiana Kocura. - Ta bardzo autorska wypowiedź jest niezwykle inkluzywna i uniwersalna - powiedział w rozmowie z tvn24.pl Mikołaj Lizut, producent filmu. Dodał, że jest "przeszczęśliwy" w związku z werdyktem komisji oscarowej. Dyrektorka PISF-u Karolina Rozwód zapewniła, że w budżecie instytutu "są zabezpieczone pieniądze" na kampanię oscarową filmu. Kwoty jednak nie zdradziła.

Film "szalenie delikatny", dotyka "najtrudniejszych tematów"

Film "szalenie delikatny", dotyka "najtrudniejszych tematów"

Źródło:
tvn24.pl

Jesień daje szansę na spędzenie nieco więcej czasu w alternatywnych światach i wcielenie się w jedną z niezliczonych wirtualnych postaci. Przedstawiamy kilka najlepszych na tę porę roku gier, które wymagają od gracza albo zręczności i logicznego myślenia, albo emocjonalnego zaangażowania w przygody bohaterów.

Najlepsze gry na jesień. Lista tytułów na coraz krótsze dni

Najlepsze gry na jesień. Lista tytułów na coraz krótsze dni

Źródło:
tvn24.pl

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie świętuje 10. urodziny - z tej okazji przygotowano urodzinowy program, w ramach którego w dniach 26-30 września odbędą się koncerty, autorskie oprowadzania, noc filmowa, debata i warsztaty.

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Źródło:
PAP