Liverpool zarabia na Beatlesach miliony funtów rocznie

TVN24

Wikipedia / domena publiczna | ingen uppgiftPopularność The Beatles nie ustaje po pięciu dekadach

Najnowszy raport pokazuje, że dzięki dziedzictwu jednej z najważniejszych grup muzycznych w historii w Liverpoolu istnieje ponad 2,3 tys miejsc pracy, a miasto zarabia ponad 82 mln funtów rocznie.

46 lat po rozpadzie słynnej czwórki z Liverpoolu, ich rodzinne miasto zarabia z każdym rokiem więcej na ich spuściźnie. Jak pokazuje najnowszy raport urzędu miejskiego, dziedzictwo The Beatles jest warte dla miasta rocznie ok. 82 mln funtów, a kwota ta rośnie. Produkcja i sprzedaż pamiątek po zespole daje Liverpoolowi 2,3 tys. miejsc pracy.

Pierwszy taki raport

Raport zlecony przez magistrat w Liverpoolu stanowi pierwsze w historii badanie na temat współczesnej wartości The Beatles. Łączy wcześniejsze prace naukowe oraz wywiady z najważniejszymi ludźmi w mieście. Raport powstał również jako część działań mających na celu zachowanie dziedzictwa zespołu, który w swoich utworach (np. "Penny Lane" czy "Strawberry Fields Forever"), często nawiązywał do miejsc w Liverpoolu. Studia pokazały, że jeżeli miasto nie zadba o odpowiednie usługi i atrakcje związane z zespołem, jego reputacja może być zagrożona. W porównaniu z rokiem 2014 zyski z dorobku The Beatles wzrosły w ub.r. o 15 proc. i wszystko wskazuje na to, że będą rosnąć nadal. Dlatego władze miejskie czynią starania, żeby ulokować u siebie British Music Experience (brytyjskie muzeum muzyki popularnej, którego otwarcie w nowym miejscu zaplanowano na wiosnę 2016 r.). W planach magistratu jest również przebudowa Strawberry Field, gdzie jako dziecko bawił się John Lennon.

Raport dowodzi, że miasto mogłoby lepiej zarządzać przestrzenią publiczną w miejscach związanych z grupą. A największym wyzwaniem jest utrzymanie autentyczności dziedzictwa The Beatles. Jedną z ważniejszych rekomendacji, jaką zawierają badania, jest utworzenie zespołu "The Beatles Legacy", który miałby opracować nowe sposoby rozwijania i wykorzystywania spuścizny "Wspaniałej Czwórki".

Przyszłość powinna wiązać się z dorobkiem The Beatles

- We wszystkich przeprowadzonych przez nas wywiadach, które są częścią badań, pojawiało się silne przekonanie, że miasto - za pomocą związku z The Beatles - powinno przyciągać zwiedzających jeszcze w długiej przyszłości - powiedział prof. Simeon Yates, jeden z głównych autorów badań.

Rosnąca popularność The Beatles wśród młodych Brytyjczyków, ale także wśród fanów z takich odległych krajów jak Brazylia czy Chiny, sprzyjają nakręcaniu turystycznego boomu.

Autor: tmw/ja / Źródło: The Independent

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia / domena publiczna | ingen uppgift

0