Kultura i styl

Sukienka sprzedana za ponad 1,5 mln dolarów. Mimo śladów potu na kołnierzyku

Kultura i styl

materiały promocyjnewizard-of-oz.jpg

Dom aukcyjny Bonhams sprzedał słynną sukienkę z fartuszkiem Judy Garland, którą aktorka miała na sobie jako Dorotka w filmie "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" z 1939 r. Sukienka została sprzedana w Nowym Jorku za 1,56 mln dolarów.

Wykonana przez słynnego projektanta kostiumów studia MGM Adriana, sukienka jest, według informacji domu Bonhams, jedną z dwóch, które Judy Garland nosiła w trakcie kręcenia słynnego musicalu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" z 1939 roku. Według aukcyjnego opisu, kostium jest w bardzo dobrym stanie pomimo śladów potu na kołnierzyku.

Sukienka wystawiona została na nowojorskiej aukcji razem z innymi hollywoodzkimi pamiątkami związanymi z filmowymi klasykami wytwórni Turnera. Przedstawiciele domu aukcyjnego Bonhams powiedzieli, że byli miło zaskoczeni tak wysoką kwotą, za jaką kostium został sprzedany anonimowemu nabywcy. - Ale niezwykłe rzeczy powinny przynosić wielkie kwoty - powiedziała Catherine Williamson, dyrektor działu pamiątek domu Bonhams.

Ceny za hollywoodzkie pamiątki bardzo mocno wzrosły w ostatnim czasie. W ubiegłym roku sprzedano kostium Tchórzliwego Lwa z "Czarnoksiężnika z Krainy Oz", który nosił aktor Bert Lahr, wraz z podobizną jego twarzy za 3,1 mln dolarów.

Najdroższą do tej pory sprzedaną pamiątką filmową była plisowana sukienka, w której Marylin Monroe wystąpiła w słynnej scenie w filmie "Słomiany wdowiec". Sprzedano ją za 5,6 mln dolarów (w tym prowizja 1 mln dolarów). Sukienka Audrey Hepburn z filmu "My Fair Lady" uzyskała cenę 3,7 mln dolarów.

Na nowojorskiej aukcji, która odbyła się w miniony poniedziałek, zlicytowany został również Volkswagen Beetle z 1963 r., który używany był przez kaskaderów w filmie "Herbie". Samochód trafił do Monte Carlo za 86,2 tys. dolarów.

Autor: tmw\mtom / Źródło: cnbc.com, The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: materiały promocyjne

Pozostałe wiadomości