Śląsk: alarmy obowiążują, ale sytuacja się stabilizuje

Katowice

tvn24Poziom wody w Sole w Żywcu spada

Stan wód w woj. śląskim stabilizuje się, choć w kilku miejscach Wisła i Odra wciąż przekraczają stan alarmowy. Nadal wiele pracy mają strażacy – minionej doby przeprowadzili blisko 450 interwencji, najwięcej na południu województwa, w Beskidach.

Według centrum zarządzania kryzysowego wojewody śląskiego w ciągu najbliższej doby, w związku ze spływem wód opadowych i pracą zbiorników retencyjnych możliwe są wzrosty poziomu wody. W razie burz, mogą mieć charakter nagły.

11 cm powyżej stanu alarmowego

Na Wiśle obserwowana jest jednak tendencja spadkowa. Biuro prognoz hydrologicznych we Wrocławiu wskazuje natomiast wzrost poziomu wody w zlewni Odry w niedzielę oraz spadek w poniedziałek.

W niedzielę rano stan alarmowy nadal przekraczały: Wisła w Nowym Bieruniu – o 11 cm i Goczałkowicach – o 8 cm oraz Odra w Raciborzu Miedoni – o 8 cm.

Centrum zarządzania kryzysowego informuje też, że w niedzielę planowany jest zrzut wody ze zbiorników w Czechach. W związku z tym, w godzinach porannych ma przejść przez teren woj. śląskiego fala kulminacyjna na Odrze i Olzie.

Według raportu centrum alarmy przeciwpowodziowe dalej obowiązują w ośmiu gminach i powiatach, w tym m.in. w powiecie żywieckim i bielskim.

Zamknięty most, nieprzejezdne drogi

W powiecie pszczyńskim, w Woli, w gminie Miedźna nadal zamknięty jest most Bronisław, który został zalany po stronie Małopolski. Zamknięto też most Wójtowy prowadzący do Brzeszcz. W miejscowości Góra przecieki wału w okolicach Zawadki są zabezpieczane i monitorowane przez jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W Gilowicach nieprzejezdna jest ul. Starorzeczna, a w Grzawie – częściowo nieprzejezdna ulica Wiejska.

W Bytomiu częściowo zalane ulice, ale przejezdne są ulice Chałubińskiego, Mączna, Orzechowa, Pawia, Przejazdowa. Z powodu intensywnych opadów strażacy musieli też pompować wodę z ulic Częstochowy.

ŚLEDŹ AKTUALNĄ SYTUACJĘ POWODZIOWĄ W POLSCE - RELACJA

W Nowym Bieruniu Wisła przekracza stan alarmowy o 11 cm:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: mi/r / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice