Z kraju

Z kraju

Weto dla CETA? "Unia nigdy nie była w takiej sytuacji"

Warunkiem ratyfikowania umowy o wolnym handlu z Kanadą (CETA) jest obecność Polaka w międzynarodowym sądzie arbitrażowym, respektowanie przez stronę kanadyjską kwot sprzedażowych na produkty rolne i dodatni bilans handlowy Polski po okresie próbnym - wskazał w Sejmie Dominik Tarczyński (PiS). Co się stanie jeżeli polski rząd nie wyrazi zgody na umowę? Sprawdzamy możliwe scenariusze.

"Ich używanie jest ryzykowne". Gen. Skrzypczak ostrzega ws. śmigłowców

- Nie jest to dobra decyzja. Wojsko oczekuje od dawna śmigłowców wielozadaniowych - mówi o przerwanych negocjacjach ws. Caracali gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca sił lądowych. - Te, którymi dysponujemy, zużyły się w Afganistanie (...) używanie ich jest ryzykowne - dodaje gość TVN24 BiS. Jego zdaniem, sytuację mógłby zmienić natychmiastowy zakup nowych śmigłowców z wolnej ręki.

Kary ws. Caracali? Morawiecki: byliśmy fair

- Nie sądzę, by groziły nam kary w związku z zakończeniem negocjacji umowy offsetowej z Airbus Helicopters ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal – powiedział w środę wicepremier, minister rozwoju i minister finansów Mateusz Morawiecki.

Sito dla przyszłych szefów państwowych spółek. W radzie nawet 12 ekspertów

Kilkanaście osób ma wchodzić w skład grupy, która będzie decydować o wyborze przyszłych zarządów w państwowych spółkach. Minister Henryk Kowalczyk mówił w TVN24 BiS, że decyzje mają być związane tylko z kompetencjami kandydatów, niezależnie od ich poglądów politycznych. Osobami decyzyjnymi mają być "specjaliści i autorytety naukowe".

Kiedy budżet na przyszły rok? Znamy termin

Sejm zamierza uchwalić ustawę budżetową na 2017 rok 16 grudnia - wynika z harmonogramu prac Komisji Finansów Publicznych i innych komisji sejmowych nad rządowym projektem ustawy budżetowej na rok 2017.

Bank Światowy obniża prognozę wzrostu PKB Polski

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2016 r. do 3,2 proc. z 3,7 proc, a w 2017 r. do 3,4 proc. z 3,5 proc. wcześniej. Jednocześnie Bank Światowy prognozuje, że deficyt sektora finansów publicznych w 2016 r. wyniesie 2,1 proc. PKB, a w 2017 r. wzrośnie do 2,9 proc. PKB. To kolejne złe informacje dla polskiej gospodarki. We wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę dynamiki polskiego PKB w 2016 roku do 3,1 proc. z 3,5 proc. wcześniej oraz w 2017 roku do 3,4 proc. z 3,7 proc.

Prezes LOT: więcej połączeń i pasażerów oraz nowe lotnisko

Więcej lotów do Ameryki Północnej, nowe połączenia, strategicznie ważny nowy port lotniczy w Polsce i 5,5 mln pasażerów w 2016 r. – tak o planach LOT mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej w Toronto przebywający w Kanadzie prezes LOT Rafał Milczarski.

Potężna inwestycja Grupy Azoty. Ma kosztować 2 mld zł

Nowa instalacja propylenu powstanie w Zakładach Chemicznych w Policach. We wtorek list intencyjny dotyczący inwestycji podpisali prezes Grupy Azoty i prezes polickich zakładów. W uroczystości podpisania listu uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Zakaz niedzielnego handlu w Sejmie. Opozycja wytyka braki w projekcie

We wtorek odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy przewidującej ograniczenie handlu w niedziele. Według PiS projekt godzi interes handlowców, konsumentów i pracowników handlu i usług. Opozycja wytykała niedoróbki w projekcie, m.in. brak rzetelnej oceny skutków, sankcji czy katalogu odstępstw. Pojawiła się także propozycja przeprowadzenia referendum w sprawie tego, czy handl w niedziele powinien zostać ograniczony.

Zakaz handlu w niedziele dzieli partie polityczne

W Sejmie we wtorek wieczorem odbywa się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, który złożył na początku września Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. W jego skład wchodzi NSZZ "Solidarność" oraz inne organizacje. Zgodnie z projektem zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych.

Alma kończy z programem dla koneserów. Zamyka kolejne sklepy

Alma Market poinformowała o planowanym zakończeniu programu lojalnościowego o nazwie Klub Konesera. To kolejny krok w programie restrukturyzacji polskiej sieci delikatesów. W ostatnich dniach Alma zamknęła sklepy, m.in. w Lublinie, Warszawie, Rzeszowie. Dziś akcje spółki na warszawskiej giełdzie zdrożały o jedną czwartą.

Gorąca dyskusja o CETA. Rząd odkłada decyzję

Polska nie przystąpi do CETA, jeśli nie będzie nam ona gwarantowała tego, co uważamy za istotne - zapowiedziała we wtorek premier Beata Szydło podczas konferencji po posiedzeniu rządu. Umowa handlowa między UE a Kanadą budzi obawy ekspertów. - Ta umowa chroni interesy dużych korporacji, a małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce po prostu stracą - wskazywał w TVN24 BiS Rafał Górski z Instytutu Spraw Obywatelskich Inspro.

Państwowe spółki pod nowym nadzorem. Kadrami ma zarządzać premier

Po likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa nadzór merytoryczny nad spółkami Skarbu Państwa trafi do poszczególnych ministrów branżowych, natomiast nadzór nad powoływaniem zarządów i rad nadzorczych spółek znajdzie się w gestii kancelarii premiera - poinformował minister w KPRM Henryk Kowalczyk.

Kaczyński zamierza sprawdzić Morawieckiego. Dał mu rok

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyznał w wywiadzie dla dziennika "Polska the Times", że za rok zamierza sprawdzić osiągnięcia związane z planem "obudzenia polskiego kapitału" wicepremiera, ministra rozwoju i ministra finansów Mateusza Morawieckiego. - Ma taką władzę, jaką chciał, i z niej będzie rozliczany - powiedział Kaczyński w wywiadzie, zdradzając że Mateusza Morawieckiego poznał niedawno.

Waszczykowski: badamy konsekwencje ewentualnego podpisania CETA

- Decyzji ostatecznej nie ma - powiedział w programie "Jeden na jeden" szef MSZ Witold Waszczykowski, odnosząc się do podpisania przez polski rząd umowy CETA. Wskazywał, że należy ją rozpatrywać na kilku płaszczyznach. Polska musi ustosunkować się do porozumienia handlowego z Kanadą do 18 października. Rząd zajmie się we wtorek tą umową.

Zmiany w dużych spółkach Skarbu Państwa. Karuzela stanowisk

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) dokonało zmian w Radzie Nadzorczej i zarządzie spółki. Z zarządu został odwołany Cezary Szwed. Z kolei Rada Dyrektorów KGHM International Ltd. powołała w poniedziałek Roberta J. MacDonalda na pełniącego obowiązki prezesa spółki.

Kiedy szybciej na wschodnią granicę? Firmy powalczą o ważny odcinek A2

GDDKiA wysłała zaproszenia do składania ofert w przetargach na budowę autostrady A2 od węzła Lubelska do obwodnicy Mińska Mazowieckiego. W ramach inwestycji zaplanowano budowę 14,6 km autostrady z dwoma pasami ruchu z rezerwą pod trzeci pas. Umożliwi to szybszą podróż do Lublina, Terespola i Białegostoku.

Zakaz dla większości placówek handlowych. Wolne niedziele w rękach posłów

Podczas rozpoczynającego się we wtorek trzydniowego posiedzenia Sejm rozpocznie prace m.in. nad obywatelskim projektem ustawy zakazującej handlu w niedziele. Posłowie wysłuchają także sprawozdania komisji ds. Unii Europejskiej w sprawie poselskich projektów uchwał dotyczących międzynarodowych umów handlowych TTIP i CETA.

Środa o zakazie aborcji: to rozwiązanie o charakterze totalitarnym

Obecna ustawa aborcyjna, która jest jedną z najbardziej restrykcyjnych na świecie, traktuje kobiety jak narzędzia. A jeszcze chcemy to prawo uczynić kompletnie barbarzyńskim. Będziemy na poziomie Salwadoru czy państw islamskich. Tam kobieta nic nie może i służy do rodzenia dzieci. Takie ma powołanie. Przypomnijmy też, że całkowity zakaz aborcji obowiązywał w faszystowskich Niemczech, stalinowskiej Rosji czy w Rumunii za rządów Nicolae Ceaușescu. Więc to są rozwiązania o charakterze totalitarnym - mówiła w TVN24 BiS prof. Magdalena Środa. Z kolei publicystka Janina Jankowska uważa, że państwo musi wziąć na siebie odpowiedzialność i stworzyć warunki ku temu, aby matki mogły rodzić niechciane dzieci.