Z kraju

Z kraju

"Jesteśmy po to, żeby walczyć o bezpieczeństwo energetyczne". Negocjacje pakietu zimowego

- Musimy przekonać naszych partnerów, że z racji polskiej specyfiki, z racji uzależnienia od węgla, powinniśmy mieć możliwość dłuższego dostosowywania się do wymogów tego (zimowego) pakietu, ale potrzebujemy też na to więcej środków - zaznaczył Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. To komentarz po czwartkowym spotkaniu przedstawicieli Komisji Europejskiej i posłów Parlamentu Europejskiego w sprawie propozycji Komisarzy co do zmian na europejskim rynku energii.

Pieniądze na rozwój firmy możesz pożyczyć od państwa

Do połowy roku Agencja Rozwoju Przemysłu rozdysponuje około 120 milionów złotych na różnego typu pożyczki dla firm, potrzebujących kapitału – szacuje prezes spółki Marcin Chludziński. Pieniądze będą pochodzić z z 300-milionowej puli przeznaczonej na ten rok na wsparcie firm, między innymi na finansowanie rozwoju i nowych projektów.

Tak dużego samolotu LOT jeszcze nie miał. Zobacz, jak wygląda

Pierwszy z czterech zamówionych przez Polskie Linie Lotnicze LOT samolotów Boeing 737-800 Next Generation jest już w Warszawie - poinformowała w czwartek spółka. To największy samolot wąskokadłubowym we flocie przewoźnika, na pokład może zabrać 186 pasażerów. W barwach polskiego przewoźnika zacznie latać w tym miesiącu.

Zaskakująca propozycja Schetyny. "PO przychodzi z odsieczą szydercom PiS-u"

- Platforma Obywatelska przychodzi z odsieczą tym szydercom, którym już znudziło się czepianie wszystkich dziwności gospodarki Prawa i Sprawiedliwości - tak Robert Stanilewicz w swoim cyklu "3...2...1..." komentuje propozycję Grzegorza Schetyny zakładającą wprowadzenie trzynastej emerytury. Mówi też o spadku bezrobocia oraz słowach wicepremiera Mateusza Morawieckiego o ofiarach uszczelnienia systemu podatkowego.

"Polska dyplomacja wstaje z kolan, by odgrywać rolę stracha na wróble"

- Orban na pewno jest lepszym dyplomatą niż Waszczykowski i Kaczyński. Potrafi się na salonach odnaleźć. Nasi dyplomaci wstają z kolan i zaczynają odgrywać rolę stracha na wróble. Nikt się ich nie boi. Nikt się nie przejmuje. Niedobre zjawisko - powiedział dyplomata Jerzy Maria Nowak, który był gościem "Rozmowy poranka" w TVN24 BiS.

Centralny Port Komunikacyjny w Polsce możliwy za 10 lat

Realizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego, który obok centralnego lotniska dla Polski ma uwzględniać także skomunikowanie transportu kolejowego i drogowego, jest realna w terminie 10 lat – ocenia pełnomocnik rządu ds. tej inwestycji Mikołaj Wild.

Jesteśmy chmielową potęgą. Do budżetu płyną miliardy

Polska jest trzecim co do wielkości producentem piwa w UE, przynosząc budżetowi dochody na poziomie 3,6 mld zł rocznie. Większość surowców potrzebnych do wytworzenia piwa pochodzi z rodzimych plantacji - zaznaczył wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

O biznesie, Europie i Polsce. Ruszył ważny kongres

Potrzebny jest nowy pomysł na Europę. Dawny porządek już nie działa – mówili uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach podczas inauguracji jego 9. edycji. Podkreślali, że propozycje oparte na podziale Unii Europejskiej są najgorszą z recept.

Sukces nowego podatku. Wpływy mają być wyższe niż zakładano

Wpływy z podatku bankowego w 2017 roku mogą być wyższe o 10 procent niż założono w budżecie - ocenił w środę wiceszef resortu finansów Wiesław Janczyk. W ustawie budżetowej na ten założono, że kwota z tytułu podatku od instytucji finansowych wyniesie 3,9 miliardów złotych.

Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta

Na koniec kwietnia 2017 roku resort finansów miał w złotych i walutach 73,7 miliardy złotych wobec 70,5 miliardów złotych na koniec marca 2017 roku - poinformowało Ministerstwo Finansów w środę w komunikacie. Zgromadzone środki stanowią zabezpieczenie płynności w finansowaniu potrzeb pożyczkowych.

Resort obrony ujawnia, ile zarabiał Bartłomiej Misiewicz

Bez odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia, ale za to z imponującym wynagrodzeniem - tak wyglądała kariera Bartłomieja Misiewicza w Ministerstwie Obrony Narodowej. O zarobki współpracownika Antoniego Macierewicza w interpelacji zapytała grupa posłów Platformy Obywatelskiej. Na pismo odpowiedział wiceminister Bartosz Kownacki.

Odchodzi szef rady nadzorczej PGZ. Zarząd z nowymi członkami

Tomasz Siemiątkowski zrezygnował z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej - poinformował wiceszef MON Bartosz Kownacki. Siemiątkowski pełnił tę funkcję od 2013 roku. Rada powołała też dwóch nowych członków zarządu - Szczepana Rumana i Roberta Guta.