Chcemy wzmacniać strategiczny sojusz z USA w obszarze bezpieczeństwa militarnego i budować strategiczny sojusz w obszarze bezpieczeństwa energetycznego - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki. - W ciągu pięciu najbliższych lat chcemy doprowadzić do pełnej niezależności energetycznej Polski - zapowiedział wicepremier, minister finansów i rozwoju.
Morawiecki przypomniał o spotkaniach z prezydentem USA i jego zespołem gospodarczym, w którego skład weszli sekretarz skarbu Steven Mnuchin i sekretarz handlu Wilbur Ross. Było to "budowanie fundamentów pod nowe otwarcie w relacjach inwestycyjno-handlowych między Polską a USA".
Morawiecki dla PAP: Widzimy wyraźne zainteresowanie Amerykanów inwestycjami w Polsce z najwyższej półki jakościowej. foto: @MR_GOV_PL pic.twitter.com/0sDzMHwTwC
— PAP (@PAPinformacje) 6 lipca 2017
Strategiczny sojusz
- Z pewnością chcemy wzmacniać nasz strategiczny sojusz w obszarze bezpieczeństwa militarnego i budować strategiczny sojusz w obszarze bezpieczeństwa energetycznego. Symbolem tego pierwszego jest podpisane memorandum w sprawie wyposażenia polskiej armii w najnowszą i dostosowaną do naszych potrzeb, wersję systemu obrony rakietowej "Patriot". Symbolem budowania partnerstwa energetycznego są pierwsze dostawy amerykańskiego gazu do Polski. W obu tych dziedzinach wiele się będzie działo w najbliższym czasie na linii Polska-USA, ale to już kwestie negocjacji biznesowych - zaznaczył.
Morawiecki stwierdził, że nie zgadza się z zarzutami, że zbliżenie z USA doprowadzi do izolacji Polski w Europie.
- Zgadzam się natomiast z tezą, że brak zbliżenia Europy i USA w kluczowych obszarach możliwej współpracy może doprowadzić do jeszcze większych podziałów i napięć w Europie - ocenił.
Jego zdaniem, Polska jest "coraz bardziej doceniana na arenie międzynarodowej za podejmowane inicjatywy i postawę w sprawie kluczowych wyzwań stojących przed naszym regionem i całą Europą". - Wizyta Donalda Trumpa w Polsce i warszawski szczyt inicjatywy „Trójmorza” są tego wymiernym symbolem - podkreślił.
Niezależność energetyczna
- Prowadzona przez nasz rząd polityka dywersyfikacji dostaw gazu oznacza, że będziemy go pozyskiwali od coraz większej grupy dostawców. W ciągu pięciu najbliższych lat chcemy doprowadzić do pełnej niezależności energetycznej Polski - powiedział wicepremier.
Przypomniał, że są prowadzone rozmowy z Danią, Norwegia, Stanami Zjednoczonymi.
- Cena gazu sprowadzanego z USA będzie konkurencyjna, dla nas satysfakcjonująca i jestem przekonany, że PGNiG odpowiedzialne za negocjacje handlowe uzyska bardzo dobre warunki kontraktowe. Dziś związani złym kontraktem z rosyjskim monopolistą, płacimy za dostawy gazu więcej niż Niemcy. I dlatego nasz rząd jest zdeterminowany, żeby przełamać ten imposybilizm charakteryzujący polską politykę energetyczną za naszych poprzedników, a w zasadzie cechujący całą III RP - stwierdził.
Morawiecki uważa, że "w perspektywie 5-10 lat, Polska może stać się regionalnym centrum dystrybucji gazu spoza Rosji", ale - jak mówił - wszystko zależy od kooperacji z naszymi przyjaciółmi z inicjatywy Trójmorza i rachunku ekonomicznego.
Wzrost gospodarczy
Zdaniem wicepremiera, możemy liczyć na znaczące przyspieszenie inwestycji bezpośrednich, jak i wymiany handlowej z USA.
- Nie pogniewam się, jeśli Polska stanie się krajem pierwszego wyboru w Europie dla amerykańskich inwestorów z obszaru nowego przemysłu, wysokich technologii, czy zaawansowanych usług. Wiele wskazuje na to, że w perspektywie kilku miesięcy, roku, będziemy mogli mówić o konkretnych projektach i realizacjach. Wyniki gospodarcze Polski robią na inwestorach amerykańskich duże wrażenie, a rządowa Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest dla nich potwierdzeniem naszych ambicji rozwojowych i naszej przewidywalności - ocenił.
Polski eksport do USA wyniósł w 2016 roku 4,8 mld USD i wzrósł rok do roku o 7,7 proc. W tym roku ta dynamika może osiągnąć dwucyfrowy wynik.
Wicepremier liczy na wzrost inwestycji. Zakłada, że w tym roku udział inwestycji w PKB zwiększy się do blisko 19 proc. i na koniec 2018 roku wyniesie ok. 20 proc. Wsparciem ma być "skuteczna implementacja działań przewidzianych w ramach przyjętej przez rząd Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, nakierowanych na zwiększenie stopy inwestycji oraz wzrostu innowacyjności i produktywności naszej gospodarki".
Lotniczy potencjał
Morawiecki widzi duży potencjał w rozwoju rynku lotniczego.
- Chcemy brać czynny udział w konsolidacji rynku lotniczego w Europie Środkowo-Wschodniej, bo widzimy jak dużym potencjałem wzrostu charakteryzuje się ruch pasażerski w naszym regionie Europy. Najwyższy czas, żeby Polska zaczęła wykorzystywać swoje szanse rozwojowe i potencjał gospodarczy tkwiący w sile polskich firm, budując przy tym coraz lepsze relacje z naszymi partnerami - podkreślił.
Autor: MS / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Ministerstwo Rozwoju (twitter.com/MR_GOV_PL)