Z kraju

Z kraju

Pracownicy zostali bez wypłat. Alma przeprasza, ale pieniędzy nie ma

Grupa byłych i obecnych pracowników sklepów Alma Market protestowała w poniedziałek przed siedzibą firmy w Krakowie. Domagali się wypłaty zaległych wynagrodzeń za październik i odpraw. Zarząd spółki przyznaje, że problem jest i deklaruje, iż robi wszystko, by pracownicy jak najszybciej otrzymali pieniądze. „Obecnie Spółka stara się o wypłatę środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych” - napisano w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl.

Takimi maszynami polecą VIP-y. Umowa podpisana

MON podpisało w poniedziałek z firmą Gulfstream umowę na dostawę dwóch małych samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie. Kontrakt wart jest 440,5 mln zł netto. Oba samoloty mają zostać dostarczone do połowy sierpnia 2017 r.

Ubywa Polaków. Minister Rafalska mówi o nowych priorytetach

W perspektywie do 2050 roku ogólna liczna ludności Polski zmniejszy się o ponad cztery i pół miliona; przybędzie za to osób w wieku co najmniej 60 lat - powiedziała w poniedziałek w Senacie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska

Dlaczego za trufle płacimy miliony? Ania Starmach: są bardzo kapryśne

Za rekordową sumę 450 tysięcy euro, czyli niemal dwa miliony złotych sprzedano białe trufle z okolic Alby na międzynarodowej aukcji, która odbyła się na zamku we włoskim Piemoncie. - Cena jest tak gigantyczna, bo jest ich bardzo mało, a bardzo wiele osób marzy o tym, aby ich spróbować. Białej trufli nie jesteśmy w stanie wyhodować, a są bardzo kapryśne. To takie grzyby, które doprawiają całe danie - uważa Ania Starmach, jurorka programu MasterChef. - Trufle są nieprawdopodobnie wykwintne. Cokolwiek robimy z truflą, to ona staje się gwiazdą potrawy, którą przyrządzamy - mówił w TVN24 BiS Mikołaj Rej z programu MasterChef.

Sześć godzin w pracy. Sprawdź, czy to możliwe w Polsce

Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych narodów świata. Czy testowany np. w Szwecji krótszy dzień pracy sprawdziłby się nad Wisłą? - Gdybyśmy się sprężyli, to większość naszych zawodowych zadań wykonalibyśmy dwa razy szybciej - uważa Maria Rotkiel, psycholog. - Wydaje mi się to bardzo ryzykowne - ocenia Marian Owerko, współzałożyciel Bakalland.

Kulisy pracy fotografa prezydenta. "Drzwi sypialni to była granica"

Wojciech Grzędziński, laureat World Press Photo oraz osobisty fotograf prezydenta Bronisława Komorowskiego w rozmowie z TVN24 zdradził kulisy swojej pracy i opowiedział o pracy wolnego strzelca. - Na paluszkach, skulony w kąciku czekałem na zdjęcie, na to, żeby złapać ten moment, oddać emocje, które towarzyszyły temu spotkaniu - mówił Grzędziński.

Ptasia grypa w Europie. Polska na liście wykrytych przypadków

Wysoce zjadliwy wirus ptasiej grypy rozprzestrzenia się szybko w krajach UE. Przypadki zanotowano w Niemczech i Szwajcarii, Austria także bada, czy doszło do przeniesienia wirusa. W Polsce w wyniku wystąpienia ptasiej grypy wyznaczono w powiatach: nowogardzkim, szczecińskim i polickim obszar zapowietrzony i zagrożony. Jeżeli ktoś znajdzie na tym terenie martwe ptaki z gatunków wodnych, to powinien powiadomić o tym powiatowego lekarza weterynarii.

Polska odbiła się od dna. Awans w europejskim rankingu transportu

Polska awansowała w europejskim rankingu transportu i już nie zajmuje ostatniego miejsca, jak to było jeszcze dwa lata temu - wynika z zestawienia Komisji Europejskiej. W Europie Środkowo-Wschodniej najlepiej wypadły Węgry, zajmując 7. miejsce, Polska znalazła się na pozycji 22.

Polacy trują się przy ogniu. Uważaj, zanim kupisz w sklepie "ekogroszek"

- Wielu konsumentów nawet nie wie o tym, jak często nieuczciwi handlowcy oferują węgiel brunatny pod nazwą ekogroszku, który z założenia ma być paliwem ekologicznym. Szczególnie trzeba być ostrożnym w przypadku tanich produktów z supermarketów - ocenia Łukasz Horbacz z Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. I radzi przed zakupem sprawdzić, co kryje w sobie opakowanie.

Amerykanie nie chcą Trumpa? "Zaskakująco szybko wyszli na ulice"

Jakie skutki przyniesie dla Stanów Zjednoczonych wybór Donalda Trumpa na prezydenta? Co wybór Amerykanów oznacza dla Europy? Na te pytania odpowiedzi szukali goście Debaty Młodych w TVN24 BiS: Maria Bem (Młodzi Nowocześni), Miłosz Motyka (Forum Młodych Ludowców) oraz Jan Zygmuntowski (Fundacja Instrat).

"Oczekiwania są ogromne". Jak Melania Trump sprawdzi się w nowej roli?

- Oczekiwania wobec Melanii Trump są ogromne - mówi dr Małgorzata Zachara z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Jak wskazuje, pierwsza dama odgrywa ważną rolę w amerykańskim życiu publicznym. Zdaniem Dominiki Wielowieyskiej z "Gazety Wyborczej", Melania Trump ze względu na znajomość języków obcych będzie "bardzo dobrą towarzyszką prezydenta Trumpa przy okazji rozmaitych wizyt". Dr Renata Nowaczewska, amerykanistka z Uniwersytetu Szczecińskiego podkreśla, że Melania Trump "stoi przed ogromnym wyzwaniem".

Mieszkania komunalne tylko na czas określony. Będzie rewolucja w przepisach

Obowiązek zawierania umów na czas określony w przypadku mieszkań komunalnych przewiduje nowelizacja ustawy, która trafiła właśnie do konsultacji. Nowe umowy mają trwać nie krócej niż rok i nie dłuższej niż pięć lat - proponuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Jak się dowiedział tvn24bis.pl, umowy będzie można przedłużać, ale po weryfikacji "aktualnej sytuacji materialnej i rodzinnej najemcy".

"To wytrawny biznesmen". Młodzi oceniają wybór Trumpa

- Wybór Trumpa był do przewidzenia. Amerykanie nie mówili tego głośno, ale te idee Donalda Trumpa popierali - mówi Adam Smuga z Młodych Demokratów. Zdaniem Tomasza Nowickiego z Think Tanku Dialogu i Analiz, prezydent-elekt stonuje swoją retorykę. - To wytrawny biznesmen, który wie, że każda skrajność może mu nie zaprocentować jakby się tego spodziewał - zwraca uwagę. Tymczasem Jan Strzeżek z Polski Razem, patrzy na Donalda Trumpa przez pryzmat Janusza Korwin-Mikkego. - To jest tak samo ekscentryczny polityk - podkreśla.

Kobiety o przegranej Clinton. Dlaczego nie przebiła szklanego sufitu?

Czy Hillary Clinton zakończy karierę? Dlaczego kandydatka demokratów przegrała wybory? Czy mimo porażki zostanie wzorem dla Amerykanek? To tylko niektóre pytania z którymi mierzyły się uczestniczki "Debaty kobiet" w TVN24 BiS: Małgorzata Zawadka, wieloletnia korespondentka w USA, dr hab. Małgorzata Zachara, amerykanista, Uniwersytet Jagielloński oraz prof. Monika Płatek, prawniczka, Uniwersytet Warszawski, ministra w gabinecie cieni Kongresu Kobiet.

Jedziesz pociągiem w Święto Niepodległości? Dostaniesz coś gratis

PKP Intercity wraz z polskimi sadownikami przygotowało specjalny poczęstunek dla wszystkich pasażerów, którzy 11 listopada wybiorą się w podróż pociągami ekspresowymi. Z okazji obchodów Dnia Niepodległości przewoźnik, wspólnie z Towarzystwem Rozwoju Sadów Karłowych, rozda podróżnym ponad 22 tys. jabłek.

Morawiecki w Świdniku mówi o helikopterach

- Interesuje nas, żeby polską myśl inżynierską w globalnej współpracy, ale i konkurencji, rozwijać z partnerami europejskimi, amerykańskimi i z całego świata - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w PZL-Świdnik. Podkreślał, że Polska stara się traktować wszystkich zagranicznych kontrahentów równo.

Przegląd prasy. Polacy bankrutują lawinowo

Według analizy Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w tym roku ogłoszono 3591 upadłości konsumenckie. To o 70 proc. więcej niż w całym 2015 roku - pisze "Puls Biznesu".

Morawiecki zapowiada 20 tys. nowych miejsc pracy. Sprawdź gdzie

W przyszłym roku w Polsce powstanie ponad 20 tys. nowych miejsc pracy dzięki zagranicznym inwestycjom m.in. instytucji finansowych, z którymi resort rozwoju prowadzi rozmowy – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Liczy na przeniesienie do Polski centrów zarządzania: danymi, projektami, kadrami, księgowością czy ryzykiem.

Młodzi o wygranej Trumpa. "Ludzie potrzebują zmiany"

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA zdominował "Debatę młodych" w TVN24 BiS. Co zdecydowało o zwycięstwie miliardera? Co to oznacza dla młodych? Czy Trump jest w stanie wykreować miejsca pracy w Europie? To tylko niektóre pytania, z którymi mierzyli się: Michał Szpądrowski - Forum Młodych PiS, Rafał Lipski - Inicjatywa Polska, Wiktor Ćwikliński - Młodzi Nowocześni.

Kobieta nie będzie prezydentem USA. Dlaczego tak się stało?

Hillary Clinton nie przebiła szklanego sufitu i nie została nowym prezydentem USA. Dlaczego tak się stało? Co zdecydowało o zwycięstwie Donalda Trumpa? Czy świat ma się czego obawiać? O tym w "Debacie kobiet" w TVN24 BiS dyskutowały: Barbara Labuda - ministra w gabinecie cieni Kongresu Kobiet, Ewa Ewart - komentatorka TVN24 BiS, autorka filmów dokumentalnych oraz Ewa Wierzyńska - Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego.

Szybka dostawa pierwszych śmigłowców. "Są nam rzeczywiście bardzo potrzebne"

W pierwszym rzucie Polska zamierza kupić 8 śmigłowców dla Wojsk Specjalnych i 6-12 śmigłowców morskich, a termin ich dostawy do "kwestia miesięcy" - powiedział w środę wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. Jako wymóg przy zakupie wskazał utworzenie nowych miejsc pracy w Polsce. Przyznał, że zgodnie z prawem unijnym Airbus Helicopters ma prawo brać udział w postępowaniu na dostawę śmigłowców dla polskiej armii.