Komisja Europejska zdecydowa艂a si臋 pozwa膰 Polsk臋 do Trybuna艂u Sprawiedliwo艣ci Unii Europejskiej w sprawie wycinki Puszczy Bia艂owieskiej. Opr贸cz tego, komisarze domagaj膮 si臋 zastosowania 艣rodk贸w tymczasowych, kt贸re maj膮 wstrzyma膰 wycink臋.
Jak podkre艣la KE, teren, na kt贸rym prowadzona jest wycinka jest obszarem chronionym Natura 2000.
KE zarzuca rz膮dowi w Warszawie, 偶e pomimo wezwa艅 ze strony organ贸w UE, nadal rejon Bia艂owie偶y by艂 mocno eksploatowany. Zdaniem Komisji, dzia艂ania Polski s膮 niezgodne z warunkami ochrony Puszczy. Po drugie, decyzja o wycince nie by艂a poprzedzona dostateczn膮 ocen膮 jej przysz艂ych skutk贸w, napisano w komunikacie.
艢rodki tymczasowe, o kt贸re zawnioskowa艂a KE, mog膮 by膰 zarz膮dzone w sytuacji, gdy dzia艂ania pa艅stwa cz艂onkowskiego mo偶e wyrz膮dzi膰, m. in. nieodwracalne skutki. O zastosowaniu takich 艣rodk贸w Zdecyduje Trybuna艂 Sprawiedliwo艣ci.
Ministerstwo odpowiada
Tymczasem resort 艣rodowiska jest zdeterminowany, by broni膰 swoich racji przed Trybuna艂em Sprawiedliwo艣ci UE - podkre艣li艂 rzecznik resortu 艣rodowiska Pawe艂 Mucha komentuj膮c decyzj臋 Komisji Europejskiej.- Cieszymy si臋, 偶e sprawa trafi do Trybuna艂u, poniewa偶 w贸wczas przedstawimy dokumenty, kt贸re w naszej opinii s膮 nie do podwa偶enia i uzasadniaj膮 dzia艂ania, jakie prowadzimy w Puszczy Bia艂owieskiej. Konsekwentnie realizujemy program ochrony puszczy, przywracania jej zasob贸w przyrodniczych dla lokalnej spo艂eczno艣ci. Maj膮 one na celu powstrzymanie utraty siedlisk i gatunk贸w cennych dla UE - powiedzia艂 Mucha.
Rzecznik M艢 po raz kolejny zapewni艂, 偶e ministerstwo dzia艂a zgodnie z prawem europejskim w zakresie odtwarzania siedlisk w puszczy. - To dzi臋ki ludziom, lokalnej spo艂eczno艣ci i le艣nikom, kt贸rzy przez wieki gospodarowali puszcz膮 jest ona rozpoznawaln膮 mark膮 na ca艂ym 艣wiecie. Dzisiaj ich dorobek pr贸buje si臋 podwa偶a膰. Dzisiaj ci, kt贸rzy nie maj膮 takich zasob贸w przyrodniczych w swoich pa艅stwach jak Polska, pr贸buj膮 nas obra偶a膰 i m贸wi膰, jak mamy gospodarowa膰 tymi zasobami. My tymczasem nie robimy nic innego jak tylko wykonywanie prawa europejskiego - podsumowa艂.
Stanowisko ekolog贸w
"Skierowanie sprawy Puszczy Bia艂owieskiej do Trybuna艂u Sprawiedliwo艣ci UE to doskona艂a wiadomo艣膰 dla puszczy i jej obro艅c贸w" - podkre艣laj膮 ekolodzy. Dodaj膮, 偶e przeds膮dowy etap post臋powania przed KE sko艅czy艂 si臋 pora偶k膮 dla ministra Jana Szyszko.
"Skierowanie sprawy do Trybuna艂u pokazuje, 偶e przeds膮dowy etap post臋powania przed Komisj膮 sko艅czy艂 si臋 dla ministra Szyszki pora偶k膮. Jego wizja ratowania Puszczy przez wycink臋 nie przekona艂a ekspert贸w" - oceni艂y we wsp贸lnym komunikacie organizacje ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Dzika Polska, Greenpeace, Greenmind, OTOP, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot oraz WWF.
Krzysztof Cibor z Greenpeace stwierdzi艂, 偶e skierowanie sprawy do Trybuna艂u to "doskona艂a wiadomo艣膰 dla Puszczy i jej obro艅c贸w - k艂amstwa Jana Szyszki na temat tego, 偶e dewastacja Puszczy dokonywana jest w zgodzie z prawem europejskim zosta艂y obna偶one". "Harwestery (ci臋偶ki sprz臋t u偶ywany do wycinki - red.) musz膮 zosta膰 wycofane z nadle艣nictwa Bia艂owie偶a" - zaznaczy艂.
Ekolodzy zwr贸cili uwag臋, 偶e Komisja z艂o偶y艂a te偶 wniosek o zastosowanie tzw. 艣rodk贸w tymczasowych, czyli o zatrzymanie wycinki do czasu wydania wyroku. "Narz臋dzia tego Trybuna艂 u偶ywa w wyj膮tkowych sytuacjach, gdy szkoda spowodowana naruszeniem prawa jest powa偶na i nieodwracalna" - podkre艣lono w komunikacie.
Aktywi艣ci dodali, 偶e sprawy dotycz膮ce 艣rodk贸w tymczasowych s膮 rozpatrywane przez Trybuna艂 w pierwszej kolejno艣ci - nawet w ci膮gu kilku, kilkunastu dni, tak jak by艂o w przypadku Doliny Rospudy. "W贸wczas rz膮d szybko wycofa艂 si臋 z forsowanego przez ministra Jana Szyszk臋 planu budowy obwodnicy Augustowa przez ten unikatowy przyrodniczo teren i tylko dzi臋ki temu nie zap艂acili艣my milionowych kar" - wskazano.
"Organizacje pozarz膮dowe ju偶 w 2016 roku zwraca艂y uwag臋 na to, 偶e decyzja o zwi臋kszeniu wycinki w Puszczy Bia艂owieskiej narusza prawo zar贸wno polskie, jak i unijne. Minister 艣rodowiska nie tylko zignorowa艂 apele organizacji i naukowc贸w, ale po raz pierwszy w historii Puszczy Bia艂owieskiej dopu艣ci艂 do pracy ci臋偶ki sprz臋t. Przy wyr臋bie dewastuje on otoczenie wycinanych drzew i runo le艣ne w tym jednym z najcenniejszych las贸w na 艣wiecie. Przez ostatnie miesi膮ce setki hektar贸w las贸w naturalnych puszczy zosta艂o wyci臋tych w pie艅. Szk贸d tych nie b臋dzie da艂o si臋 naprawi膰 w najbli偶szych stuleciach" - dodali ekolodzy.
Zapowiedzieli, 偶e b臋d膮 nadal monitorowali dzia艂ania ministerstwa w puszczy, zw艂aszcza w kontek艣cie decyzji UNESCO i KE.
"Razem ze wszystkimi obro艅cami puszczy protestuj膮cym przeciwko wycince, kt贸ra 艂amie prawo, zobowi膮zania mi臋dzynarodowe Polski i jest niezgodna z wiedz膮 naukow膮, b臋dziemy d膮偶y膰 do obj臋cia ca艂ego obszaru Puszczy Bia艂owieskiej parkiem narodowym" - podsumowano.
Autor: ps/gry / 殴r贸d艂o: tvn24bis.pl, PAP