PiS chce nowej opłaty paliwowej. Wątpliwości mają sejmowi prawnicy

[object Object]
Opłata paliwowa do dalszych prac w komisjachtvn24
wideo 2/4

Prawo i Sprawiedliwość planuje wprowadzić nową opłatę paliwową. Zebrane z niej środki miałby zasilić fundusz na budowę dróg i mostów samorządowych. Jednak Biuro Analiz Sejmowych (BAS) ma wątpliwości, czy projektowana ustawa jest zgodna z prawem unijnym.

BAS we wtorkowej opinii przedstawia dwa zarzuty co do pomysłu nowej daniny publicznej.

CZYTAJ CAŁĄ OPINIĘ PRAWNĄ BIURA ANALIZ

Jak podkreśla BAS, w rozumieniu prawa unijnego opłata, która ma być nałożona na kierowców, jest tak zwanym podatkiem pośrednim. W rozumieniu dyrektywy z 2008 roku (2008/118/WE), taka danina może być co prawda wprowadzona przez państwo, ale tylko w określonych warunkach. Przede wszystkim, obywatele mogą być obciążeni podatkiem pośrednim jedynie w szczególnym celu.

BAS ma wątpliwości, czy projekt spełnia ten warunek. W założeniu posłów PiS, kierowcy mieliby wspomóc finansowanie budowy infrastruktury drogowej. Jednak jak podkreśla Biuro, cel szczególny, o którym mówi dyrektywa, nie może być celem fiskalnym. Czyli nie może chodzić tylko o zebranie pieniędzy. Jak pisze BAS, jest to ugruntowany pogląd.

Jak wynika z analizy BAS, dbanie o stan dróg należy do zadań publicznych. W zależności od poziomu dróg, jest obowiązkiem samorządu albo organów centralnych.

Natomiast przepis dyrektywy sprzeciwia się nakładaniu dodatkowych opłat na wyroby akcyzowe, gdy zadania powinny być realizowane i finansowane przez władzę publiczną. I to niezależnie od funduszy zebranych dzięki nowym, dodatkowym opłatom, podkreśla BAS. Nawet, jeśli zebrane pieniądze rzeczywiście byłby w całości przekazane na planowany fundusz.

Ponadto, między nałożonym podatkiem a szczególnym celem powinien istnieć bezpośredni związek, podaje BAS. Zmierzający do przymuszenia podatników do jego realizacji. Dla przykładu, podniesienie akcyzy na alkohol, żeby ograniczyć jego spożycie wśród obywateli.

Z drugiej strony, BAS przywołuje styczniowy wyrok polskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wtedy ten sąd stwierdził, że budowa i utrzymanie dróg może być uznane za "cel szczególny" opłaty paliwowej. Jednak, jak zauważa BAS, powołując się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, ograniczenie wprowadzone na produkty akcyzowe przez państwa członkowskie powinny być wyjątkiem. Chodzi o to, żeby nie została naruszona unijna swoboda przepływu kapitału. A Trybunał ma w ocenie prawa UE pozycję nadrzędną nad NSA.

Przykład Estonii

BAS podkreśla, że podobna sprawa dotycząca Estonii była rozpatrywana przez już Trybunał. Samorząd w Tallinie chciał, żeby kierowcy, poprzez dodatkową opłatę paliwową, dołożyli się do funkcjonowania transportu publicznego. Wtedy taką praktykę zaskarżyła prywatna firma i otrzymała korzystny dla siebie wyrok.

Ponadto, oprócz szczególnego celu, podatek pośredni musi pozostawać w zgodzie z prawem podatkowym UE. Chodzi o zgodność z przepisami dotyczącymi obliczania wielkości opłaty, podstaw jej naliczania. W tym przypadku, BAS stwierdza, że projekt ustawy o FDS jest zgodny z prawem UE.

Niejasne uprawnienia ministra

BAS formułuje też drugi zarzut, co do planowanego Funduszu Dróg Samorządowych. W projekcie ustawy założono, że minister finansów może wyznaczyć krąg podmiotów, które mają prawo uczestniczyć w przetargu na obligacje. Obligacje te Bank Gospodarstwa Krajowego emituje na rzecz FDS, a ich gwarantem jest Skarb Państwa.

Ale proponowane rozwiązanie nie przewiduje żadnych warunków, które ograniczałby swobodę ministra. Na przykład, ustawa nie wprowadza obiektywnych kryteriów ani celu, w jakim decyzja miałaby zapaść. Żeby takie ograniczenie było legalne względem prawa unijnego, powinno być oparte na przesłankach, które nie dyskryminują chętnych do uczestnictwa w przetargu. Oprócz tego, warunki powinny być z góry określone i znane. Natomiast, co do samej decyzji ministra, BAS podkreśla, że powinna być określona możliwość jej zaskarżania.

Zdaniem BAS, zaproponowana regulacja może okazać się niezgodna z jednym z traktatów założycielskich UE. Brak określonych kryteriów antydyskryminacyjnych także może naruszać swobodę przepływu kapitału, podsumowuje Biuro.

Projekt

Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych złożony przez grupę posłów PiS zakłada dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich.

CZYTAJ CAŁY PROJEKT USTAWY O FDS

Z szacunków projektodawców wynika, że stawka opłaty drogowej zapewni wpływy w wysokości ok. 4-5 mld zł rocznie. Połowa kwoty zostanie przeznaczona na mający powstać Fundusz Dróg Samorządowych, natomiast reszta wpływów zasili Krajowy Fundusz Drogowy.

W środę odbyła się pierwsze czytanie projektu. Autorzy ustawy chcieliby, aby nowa opłata obowiązywała już od jesieni.

Autor: ps/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Izba Reprezentantów przegłosowała "jedną wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa, w której połączono cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów. Projekt, który ma powiększyć dług USA o niemal cztery biliony dolarów, trafi na biurko prezydenta.

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

Źródło:
PAP

Branża przewozowa wyraziła obawy w związku z przywróceniem czasowych kontroli na granicach z Litwą oraz Niemcami. Jak podkreślono, kolejna bariera może sprawić, że wielu przewoźników podejmie decyzję o "zaprzestaniu tej niedochodowej dziś działalności".

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Źródło:
PAP

"Ty masz zdjęcie z Panteonem, oni twój portfel" - przestrzega Ambasada RP we Włoszech polskich turystów. To hasło jest elementem kampanii mającej zwrócić uwagę na problem kieszonkowców, którzy są "stałym problemem" w Italii. W jej ramach wskazano też, na co szczególnie uważać.

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Źródło:
PAP

Nie oszukujmy się, ta wczorajsza obniżka, to jest raczej symboliczna. Wciąż mamy wiele niewiadomych - tak decyzję w sprawie stóp procentowych skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekonomista, profesor Witold Orłowski. Dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik stwierdził, że inflacja "jeszcze nie jest pokonana".

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

Źródło:
TVN24

W kolejnych kwartałach inflacja może nieco wzrosnąć z powodu odmrożenia cen energii - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał jednak, że przy sprzyjających danych obniżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa.

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Źródło:
PAP

Aż 933 loty zostały odwołane we Francji po rozpoczęciu strajku kontrolerów lotów. Agencja AFP podała, że w piątek można spodziewać się jeszcze większego chaosu. Strajkujący domagają się poprawy warunków i organizacji pracy, ale francuski minister transportu nie chce słyszeć o rozmowach i określił żądania jako "nie do zaakceptowania".

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Źródło:
PAP

Chiny, Włochy, Grecja i Hiszpania to kraje, których gospodarki mogą ucierpieć najbardziej ze względu na panujące tam upały - wynika z analizy Allianz Trade. Ekstremalne temperatury negatywnie wpływają także na wydajność pracy.

Upał uderza w wielkie gospodarki

Upał uderza w wielkie gospodarki

Źródło:
PAP

Cła nałożone przez Donalda Trumpa na Unię Europejską mają wejść w życie już 9 lipca. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wezwał Unię Europejską do tego, by jak najszybciej doszła do porozumienia z USA w tej sprawie.

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Źródło:
PAP

Miała być prawdziwa rewolucja w Kodeksie pracy, ale w praktyce - przynajmniej w najbliższym czasie - niewiele może się zmienić. Pracodawcy dostali kilka furtek, dzięki którym nie będą musieli publikować informacji o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Więcej narzędzi do walki z nierównościami ma dać pełna implementacja unijnej dyrektywy o jawności płac. Na zmiany czekają pracownicy otrzymujący niższe pensje, w tym nie tylko kobiety. Nie wszyscy jednak na nich zyskają.

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

Źródło:
TVN24+

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak wycofała rezygnację, którą w ostatni piątek złożyła w Ministerstwie Infrastruktury - poinformował rzecznik PAŻP Marcin Hadaj.

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Źródło:
PAP

Magdalena Jaworska-Maćkowiak nadal pełni funkcję prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz ma pełne wsparcie Ministerstwa Infrastruktury - poinformował wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jak stwierdził, przeprowadził w tej sprawie konstruktywne rozmowy z szefową PAŻP.

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Źródło:
PAP

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w czerwcu o 47,1 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w czerwcu 2025 roku 477 tysięcy złotych i była najwyższa w historii.

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Microsoft ogłosił zwolnienie do dziewięciu tysięcy pracowników w kolejnym etapie redukcji etatów. Nieoficjalnie mówi się, że cięcia dotkną między innymi dział Xbox - podał portal stacji BBC. Firma niedawno zapowiedziała, że przeznaczy 80 miliardów dolarów na centra danych do trenowania AI.

Gigant zwolni tysiące osób

Gigant zwolni tysiące osób

Źródło:
BBC

Sprzedawcy odzieży, obuwia lub galanterii skórzanej z Azji podszywają się pod polskie marki, kusząc promocjami - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Produkt może odbiegać od tego na zdjęciach, a z przedsiębiorcą nie można się skontaktować - dodał.

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Źródło:
PAP

W argentyńskim Kongresie pojawił się projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej waluty o nazwie argentum. Nowy środek płatniczy miałby zastąpić obecne peso, którego wartość znacznie spadła w wyniku wieloletniej inflacji.

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Źródło:
PAP

Planowany strajk kontrolerów ruchu lotniczego we Francji spowoduje poważne zakłócenia na wielu lotniskach w całym kraju. Protesty zaplanowano na czwartek i piątek, tuż przed rozpoczęciem letnich wakacji szkolnych, które ruszają w sobotę.

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Źródło:
PAP

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że sąd upadłościowy może badać nieuczciwość umowy kredytu we frankach szwajcarskich konsumentów w stanie upadłości. Pytania prejudycjalne dotyczące tej sprawy skierował do TSUE Sąd Rejonowy w Łodzi.

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

Źródło:
PAP

- Pracownik versus duża organizacja, czy nawet mała organizacja, naprawdę nie ma szans - stwierdza w rozmowie z tvn24.pl Adriana Rychter, zajmująca się HR-em, jedna z autorek ogólnopolskiego badania o mobbingu "Pracować po ludzku". - To jest bardzo trudne zjawisko, bo z konsekwencjami trzeba potem bardzo długo pracować - dodaje psycholożka Joanna Kolenda, druga autorka raportu.

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

Źródło:
tvn24.pl

Korea Południowa może stracić nawet 85 procent populacji w ciągu 100 lat - ostrzegają demografowie z think tanku Korean Peninsula Population Institute. W najczarniejszym scenariuszu do 2125 roku kraj będzie zamieszkiwać 7,5 miliona osób, czyli mniej niż obecnie liczy Seul.

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie to jednak dzień ustawowo wolny od pracy.

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP